През следващите две години ще бъдат пуснати 750 милиона яйца на генномодифицирани мъжки комари по островчетата от Флорида Кийс. OX5034 е генетично модифицирана версия на вида Aedes aegypti, който е отговорен за пренасянето на вирусите на заболявания като зика и денга. Целта на операцията е да се ограничи популацията на инвазивния за региона вид комари, който е все по-устойчив на използваните инсектициди.
Разработката е дело на британската компания Oxitec и се базира на това, че мъжките комари носят ген, който не позволява на женското потомство да оцелее. Само женските комари хапят, хранят се с кръв и са потенциални носители на болести, докато мъжките преживяват с нектар. Очакванията са така да се причини срив на дивата популация на женските комари и да се ограничи пренасянето на жълтата треска денга, от която само в последния месец са се разболели 26 души в туристическия район. Пилотната операция ще се води от учени от центровете за контрол и превенция на заболяванията и от Университета във Флорида.
Британската компания Oxitec е прилагала експериментално този подход през последните 10 години на Каймановите острови и в райони на Бразилия, като засега няма категорични данни „за“ или „против“ ефективността на метода за борба с комарите. Компанията има федерално разрешително за такава операция и в щата Тексас, но се очаква дълга процедура за получаване на одобрение от местните власти.
Разбира се, не липсват и противници на подобни експерименти, според които създателите на генномодифицираните комари нямат представа как те ще повлияят на екосистемата. Те настояват Oxitec да докаже безопасността на своите комари. Само във Флорида са събрани 240 хил. подписа против пускането на генномодифицираните комари.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ може да закупите и от следните места:
СОФИЯ
Национален природонаучен музей, бул. „Цар Освободител” 1 (работно време: понеделник — неделя от 10,00 до 18,00 ч.);
ПЛОВДИВ
Основно училище “Алеко Константинов” (библиотеката), ул. “Божидар Здравков” 3а, тел.: 032/62 56 73, 0887 073 478;
ПУ „Паисий Хилендарски“, Ректората, Пловдив, ул. „Цар Асен“ 24;
БЛАГОЕВГРАД
Университетска книжарница, ЮЗУ „Неофит Рилски”, ул. „Иван Михайлов” 66, тел.: 073/588 540; 0894 426 038.