Татяна ДИКОВА
Изяде ли мишката книжката – отговор на този станал пословичен рефрен дават две библиотекарки в Първо българско народно читалище „Еленка и Кирил Д. Аврамови – 1856“
в Свищов. В днешно време книжката и мишката вече са приятели. Показва го практиката на библиотекарите, които преди 10 години дават началото на летни занимания с деца. А в тях се включват не само свищовлийчета, но и техни връстници, оставени на грижите на роднини в крайдунавския град през голямата ваканция.
Занимателни игри, исторически обиколки, „тренировки“ на мозъка с гатанки, занимания по музика и изобразително изкуство – всичко това през лятото на тази година няма да се случи. Но остава задочният диалог, който библиотечните работници провеждат с най-ревностните млади читатели, които всеки ден са между рафтовете с книги, търсейки подходящо четиво.
Примерът на свищовската библиотека за работа с децата не е частен случай. Десетки културни институции – музеи, галерии, библиотеки, от години имат специални годишни програми за работа с подрастващите. Резултатите са впечатляващи и намират отражение дори в успеваемостта на децата в училище. Затова педагози и специалисти от областта на културата отдавна са си подали ръце, превръщайки изложбените зали в класни стаи, а училищата и детските градини – в музеи и картинни галерии.
Признание за тези усилия изразиха и народните представители от Комисията по образованието и науката. За втора година те ще връчат своя приз на културна институция с изключителен принос към българското образование. Която и да е тя, едно е сигурно – че в т.нар. геометрични фигури на знанието (триъгълници, петоъгълници…) винаги има място за изкуствата и културата.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ може да закупите и от следните места:
СОФИЯ
Национален природонаучен музей, бул. „Цар Освободител” 1 (работно време: понеделник — неделя от 10,00 до 18,00 ч.);
ПЛОВДИВ
Основно училище “Алеко Константинов” (библиотеката), ул. “Божидар Здравков” 3а, тел.: 032/62 56 73, 0887 073 478;
ПУ „Паисий Хилендарски“, Ректората, Пловдив, ул. „Цар Асен“ 24;
БЛАГОЕВГРАД
Университетска книжарница, ЮЗУ „Неофит Рилски”, ул. „Иван Михайлов” 66, тел.: 073/588 540; 0894 426 038.