Национално издателство "Аз-буки"
Министерство на образованието и науката
Facebook
Wikipedia
Вестник „Аз-буки”
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
  • Правна консултация
  • Контакт
  • Абонамент
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
  • Правна консултация
  • Контакт
  • Абонамент
Няма резултати
Вижте всички резултати
Вестник „Аз-буки”
Няма резултати
Вижте всички резултати
Начало Новини Новини 2020 Брой 21, 2020

Време е за матури, баловете ще почакат

в Брой 21, 2020

На 24 май всичките 70 училищни двора в област Русе, точно в 9 ч., ще се огласят от химна на Светите братя равноапостоли по текст на русенския учител по френски език в някогашната Мъжка гимназия, днес СУ „Христо Ботев“ – Стоян Михайловски. Това съобщава за в. „Аз-буки“ началникът на РУО в крайдунавския град д-р Росица Георгиева. „Искаме да събудим цялата общественост, припомняйки ѝ какъв ден е“, казва д-р Георгиева. Официалното изпращане на абитуриентите ще се състои отново в училищните дворове при раздаването на зрелостните свидетелства.
Броени дни преди учениците от випуск 2020 г. да завършат официално своето обучение, емоциите са големи въпреки карантинния период. Част от импровизираните изпращания на дванайсетокласници бяха отразени в социалните медии и видяното повдигна за пореден път много въпроси. Това е и поводът председателят на Общинския съвет на Русе Иво Пазарджиев и д-р Росица Георгиева да се срещнат с представители на зрелостниците от Русе и Две могили.
Основен акцент на разговора бе обществената реакция срещу организираните от младите хора шествия. Пазарджиев определи критиките като неоснователни. И подчерта, че и випуск 2020 заслужава да има изпращане, каквото са имали и випуските от предишни години. Но той отправи молба към учениците да не шофират след употреба на алкохол, дори да се чувстват сигурни зад волана, защото няма нищо по-опасно от празничната еуфория, съчетана с желание за адреналин и незабравими преживявания.
Друг проблем се оказва, че заведения и хотели, в които са направени резервации и е предплатено (между 110 и 130 лв. е стойността на един куверт), отказват да възстановят сумите. Председателят на ОС пое ангажимент пред зрелостниците да им помогне. А абитуриентският бал тази година да не бъде само онлайн преживяване. Но апелира да се изчака да отминат зрелостните изпити и да се спазват мерките за безопасност.
Д-р Георгиева насочи вниманието на учениците към предстоящите държавни изпити, които са най-важ-
ни към този момент, и помоли посланието да няма масови събирания, да бъде разпространено сред всички бъдещи абитуриенти. Те обаче ще имат своя празник. Идеята е поляните край хижа „Приста“ (мястото, където се провежда известният фолклорен фестивал „Златната гъдулка“) да се превърнат в празнична сцена за всички зрелостници от областта. Полиция, пожарна, здравна служба обещават съдействие. А д-р Георгиева вече се е заела с организацията. По думите ѝ мястото е подходящо да се съберат без риск поне 1000 зрелостници. Това, разбира се, ще стане след поредното охлабване на карантинните мерки и след зрелостните изпити. Теренът ще бъде обезопасен и подходящо обработен срещу кърлежи и други вредители.

 

Уточнение
В бр. 20 съобщихме за поредната блестяща изява на наши олимпийци. Това е гарнитурата, представила България на деветото издание на Европейската олимпиада по математика за момичета. 
Михаела Гледачева и Маргарита Стефанова представят страната ни и в осмото издание на олимпиадата през 2019 г. Тогава Михаела печели злато, а Маргарита – сребро.


Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ може да закупите и от следните места:

СОФИЯ
Национален природонаучен музей, бул. „Цар Освободител” 1 (работно време: понеделник — неделя от 10,00 до 18,00 ч.);

ПЛОВДИВ
Основно училище “Алеко Константинов” (библиотеката), ул. “Божидар Здравков” 3а, тел.: 032/62 56 73, 0887 073 478;
ПУ „Паисий Хилендарски“, Ректората, Пловдив, ул. „Цар Асен“ 24;

БЛАГОЕВГРАД
Университетска книжарница, ЮЗУ „Неофит Рилски”, ул. „Иван Михайлов” 66, тел.: 073/588 540; 0894 426 038.

Етикети: Репортер
Споделяне31TweetСподеляне
Предишна статия

Ясни са датите на олимпиадите

Следваща статия

По 120 учебни часа през лятото

Следваща статия
В ход е дигиталното обучение

По 120 учебни часа през лятото

В ход е дигиталното обучение

Всеки трябва да изпита тръпката на изпращането

В ход е дигиталното обучение

Държавата финансира проекти, неуспели с малко за европейско финансиране

Последни публикации

  • Да очароваш с наука
  • Първи операции по Програма „Образование“
  • Сдружението на директорите става на 20
  • Още 10 млн. лв. за модернизация на професионалните гимназии
  • По-добри резултати по математика в X клас
  • Трудните задачи със свободен отговор
  • Водим бъдещето за ръка
  • За една грешка при членуването
  • Европейска мрежа от иновативни университети
  • Обявяват програмата за иновации през юли
  • Украинчета на летни занимания в Смолян
  • Да създадеш знаеща личност
  • Бутиковото училище в Драгалевци
  • Училището със 100% дуално обучение
  • С призови места по роботика
  • Свищовската гимназия „Алеко Константинов“ с център за професии на бъдещето
  • Омагьосани от футбола
  • Инж. Розалия Личева, началник на РУО – Велико Търново: Броят на младите учители нараства
  • Наши университети в престижна световна класация
  • Улесняват приема на чужди студенти
  • Как да се представят научните постижения
  • Флуоресцентните антибиотици
  • Достъп до обществена информация
  • Условия за ползване
  • Профил на купувача

© 2019 Национално издателство "Аз-буки"

Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
  • Правна консултация
  • Контакт
  • Абонамент

© 2019 Национално издателство "Аз-буки"

Login to your account below

Forgotten Password? Sign Up

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
bg_BG
en_US bg_BG