Това казва пред в. „Аз-буки“ Малина Крумова – председател на Държавната агенция „Безопасност на движението по пътищата“, създадена в края на февруари 2019 г.
Според нея още е много рано за равносметки. Всички държави в ЕС, които отчитат подобряване на нивото на пътната безопасност, са предприели мерки преди 5 до 10 години и днес те започват да дават резултат. Това е област, в която трябва време за адекватно планиране, целеполагане и едва след това – мониторинг. Ако искаме да видим реална картина на свършеното от Агенцията, трябва да дадем и толеранс за анализ и планиране. Всичко друго ще е работа на парче и няма да ни донесе устойчив резултат.
Това е нова организация на работа на съществуващите сили. В центъра ще бъдат ситуирани представители на всички отговорни институции, в това число и на Държавната агенция „Безопасност на движението по пътищата“. Целта е много по-бързо и оперативно да се реагира при всяка ситуация на пътя, а всички ангажирани институции заедно да планират действията си. Това ще подобри времето за реакция и мерките по превенция.
„Когато говорим за безопасност на движението по пътищата, трябва да обръщаме внимание поне на пет ключови елемента: поведение на водачите, състояние на инфраструктурата, изправност на превозните средства, подготовка и знания на участниците в движението и контрол. В този смисъл, когато говорим за превенция, трябва да насочим вниманието си към всички тези аспекти“, казва още г-жа Крумова.
Според нея ключова е темата за културата на пътя – какво е отношението на всеки участник в движението, доколко осъзнава своята отговорност и последствията от грешките си на пътя. Всички сме участници в движението независимо дали сме пешеходци, предвиждаме се с колело или мотоциклет, или управляваме автомобил.
Затова една от най-важните превантивни мерки е да стигнем до съзнанието на повече хора и да ги убедим колко важно е да бъдем внимателни и отговорни на пътя. Неслучайно и слоганът ни за пътната безопасност през тази година е „Пази семейството си на пътя!“.
Четете повече в бр. 32, 8 – 14 август 2019 г.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ може да закупите и от следните места:
СОФИЯ
Национален природонаучен музей, бул. „Цар Освободител” 1 (работно време: понеделник — неделя от 10,00 до 18,00 ч.);
ПЛОВДИВ
Основно училище “Алеко Константинов” (библиотеката), ул. “Божидар Здравков” 3а, тел.: 032/62 56 73, 0887 073 478;
ПУ „Паисий Хилендарски“, Ректората, Пловдив, ул. „Цар Асен“ 24;
БЛАГОЕВГРАД
Университетска книжарница, ЮЗУ „Неофит Рилски”, ул. „Иван Михайлов” 66, тел.: 073/588 540; 0894 426 038.