„Планираме да реализираме нов публичен инструмент за подкрепа на развитието на научната и развойната дейност в България.“
Това съобщи заместник-министърът на образованието и науката Карина Ангелиева пред 14-ото издание на Националния иновационен форум. „Предвиждаме създаването на агенция, която да обедини научния мениджмънт и управлението на центровете (за върхови постижения и за компетентност – б.а.), изградени по Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“. Целта е да обединим и модернизираме научните обекти, включени в пътната карта за научна инфраструктура. В агенцията ще са концентрирани и новите инструменти по отношение на отворен достъп и достъп до научни резултати, включително чрез изграждането на български „облак“ за научни изследвания“, поясни Карина Ангелиева.
Зам.-министър Ангелиева припомни, че не само България има проблеми с комерсиализирането на научните резултати, а дори държави като Германия и Франция.
Но налице са и положителни тенденции. Докато преди десет години в 95% от участниците в рамковите програми за наука и иновации са били само научни организации, днес 40 процента от тях са представители на бизнеса.
Четете повече в бр. 50, 13 – 19 декември 2018 г.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ може да закупите и от следните места:
СОФИЯ
Национален природонаучен музей, бул. „Цар Освободител” 1 (работно време: понеделник — неделя от 10,00 до 18,00 ч.);
ПЛОВДИВ
Основно училище “Алеко Константинов” (библиотеката), ул. “Божидар Здравков” 3а, тел.: 032/62 56 73, 0887 073 478;
ПУ „Паисий Хилендарски“, Ректората, Пловдив, ул. „Цар Асен“ 24;
БЛАГОЕВГРАД
Университетска книжарница, ЮЗУ „Неофит Рилски”, ул. „Иван Михайлов” 66, тел.: 073/588 540; 0894 426 038.