През 2010 г. на картата на научноизследователската инфраструктура в България се появяват три нови центъра – Университетският комплекс по хуманитаристика „Алма Матер“ към Софийския университет „Св. Климент Охридски“, Националният университетски комплекс за биомедицински и приложни изследвания към МУ – София, Университетският научноизследователски комплекс за иновации и трансфер на знания в областта на микро/нанотехнологии и материали към ТУ – София.
Трите проекта се финансират от Фонд „Научни изследвания“, а заделените за целта средства са в размер на 17 млн. лв.
„Това е нов момент в политиките на ФНИ, а именно да се работи по проекти за изграждане на университетски научноизследователски комплекси. Неслучайно те са и най-голямата инвестиция на Фонда в индивидуални научноизследователски проекти. Затова обществото трябва да научи какви са резултатите от тази инвестиция. Съвременният прогрес зависи не само от развитието на икономиката, но и от научните изследвания във всички области на знанието, включително и в областта на хуманитарните и социалните науки“, коментира проф. д.х.н. Георги Вайсилов – управител на Фонда.
„Вече десета година Университетският комплекс по хуманитаристика „Алма Матер“ е едно от най-успешните начинания на Софийския университет“. Такава е оценката на ректора проф. д.ф.н. Анастас Герджиков. Той припомня, че години наред хуманитаристиката сякаш убягва от полезрението на тези, които правят научните политики, и така е по цял свят. Но у нас, с подкрепата на Фонд „Научни изследвания“, е осигурено дългосрочно финансиране на инициатива в областта на хуманитарните и социалните науки.
„Сега МОН продължава с подобна политика чрез националните научни програми, сред които и тези, свързани с културно-историческото наследство и социални и хуманитарни изследвания. Защо Университетският комплекс по хуманитаристика (УКХ) е толкова важен – продължава проф. Герджиков. – Защото той даде възможност на учени, които нямаха голямо финансиране по различни програми и достъп да инфраструктура, да работят по проекти, и резултатите са впечатляващи. Не става дума толкова за изследователска дейност и публикации, а най-вече за подкрепата, която получават млади изследователи, и то в периода между завършване на докторантурата и евентуалната хабилитация. Комплексът направи именно това – осигури им необходимата подкрепа, с което ги задържа за науката.“
Четете повече в бр. 48, 29 ноември – 5 декември 2018 г.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ може да закупите и от следните места:
СОФИЯ
Национален природонаучен музей, бул. „Цар Освободител” 1 (работно време: понеделник — неделя от 10,00 до 18,00 ч.);
ПЛОВДИВ
Основно училище “Алеко Константинов” (библиотеката), ул. “Божидар Здравков” 3а, тел.: 032/62 56 73, 0887 073 478;
ПУ „Паисий Хилендарски“, Ректората, Пловдив, ул. „Цар Асен“ 24;
БЛАГОЕВГРАД
Университетска книжарница, ЮЗУ „Неофит Рилски”, ул. „Иван Михайлов” 66, тел.: 073/588 540; 0894 426 038.