Проблемите с обхващането на всички деца в предучилищна и училищна възраст в образователната система бяха акцент по време на работната среща на министър Красимир Вълчев с директори на детски градини и училища в област Враца.
Дискусията се състоя след откриването на обновената сграда на Начално училище „Св. Софроний Врачански“ във Враца. Училището, което догодина ще чества 110 години от създаването си, е обновено със 136 000 лв., отпуснати от МОН. Сградата е изцяло санирана и ремонтирана.
Кметът на Враца Калин Каменов, който също бе на тържеството с областния управител Малина Николова и началника на Регионалното управление на образованието (РУО) Галина Евденова, благодари на МОН за подкрепата. „Това е първият министър, който пое тежката задача въпреки критиките да върне децата в училище“, отбеляза кметът Каменов.
„За изминалите 4 месеца успяхме да направим няколко неща. Едното е непрекъснатото усилие на държавните институции да бъдат обхванати всички деца и да ги задържим в образователната система. Към днешна дата можем да кажем, че междуинституционалният механизъм работи ефективно. Ние взехме работещия модел на община Враца, за което благодарим на кмета Калин Каменов. Неграмотността се възпроизвежда много лесно от поколение на поколение. Основните причини за това са културни, макар че има и социално-икономически. Мотивираните учители са основен партньор за постигане на по-добри образователни резултати. Ние имаме ясен ангажимент за увеличение на учителските заплати. Това е знак, че като общество съзнаваме, че разчитаме на учителите и на образователните институции да се справим с тези дългосрочни предизвикателства.
Поехме и ангажимента да облекчим учителската работа от административни задължения. Това, разбира се, не е възможно на 100%, има механизми и документи, от които не можем да се откажем“, каза министър Вълчев.
Четете повече в бр. 38, 21 – 27 септември 2017 г.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ може да закупите и от следните места:
СОФИЯ
Национален природонаучен музей, бул. „Цар Освободител” 1 (работно време: понеделник — неделя от 10,00 до 18,00 ч.);
ПЛОВДИВ
Основно училище “Алеко Константинов” (библиотеката), ул. “Божидар Здравков” 3а, тел.: 032/62 56 73, 0887 073 478;
ПУ „Паисий Хилендарски“, Ректората, Пловдив, ул. „Цар Асен“ 24;
БЛАГОЕВГРАД
Университетска книжарница, ЮЗУ „Неофит Рилски”, ул. „Иван Михайлов” 66, тел.: 073/588 540; 0894 426 038.