Национално издателство "Аз-буки"
Министерство на образованието и науката
Wikipedia
  • Вход
  • Регистрация
Вестник „Аз-буки”
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
    • Вестник “Аз-буки” онлайн издание
  • Контакт
  • Реклама
  • Абонамент
  • en_US
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
    • Вестник “Аз-буки” онлайн издание
  • Контакт
  • Реклама
  • Абонамент
  • en_US
Няма резултати
Вижте всички резултати
Вестник „Аз-буки”
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Home
  • Издания
Начало Новини Новини 2017 Брой 14, 2017

В каква България искаме да живеем

v.genkov@azbuki.bg от v.genkov@azbuki.bg
06-04-2017
в Брой 14, 2017
A A

Авторите на документа – МОН, представители на БАН и на висшите училища, са анализирали картината днес – трайни тенденции на изоставане в научното развитие, което води до изоставане в областта на иновациите и високотехнологичната индустрия, а оттам – в приходите и качеството на живот. Картина, напълно противоположна на тази в развитите държави. Без наука няма високотехнологична икономика, няма управление на социалните процеси в обществото, липсват възможности за справяне с кризи, няма ги възможностите за защита на националната сигурност. Всичко това се управлява с инструменти, които са следствие от научни резултати. Затова развитите
държави инвестират в наука – между 1 и 3 – 4% от БВП.

Затова и науката е сред приоритетите на Европейската комисия (тематична цел 1 на сегашния програмен период „Научни изследвания и технологично развитие“).
Обратно на тенденциите в целия свят, у нас е издигната тезата – първо реформи, после пари. И тръгнахме назад. Според научната база данни Web of Science (WoS) губим позиции по отношение на броя на международно видимите научни резултати. През 2016 г. страната ни е паднала до 58 място – след Виетнам, Алжир и Нигерия. Подобна е позицията по брой цитирания. Активността на българските учени остава практически непроменена спрямо предходни години. Те създават около 3500 документа и до 2500 реферирани научни труда годишно.
Затова, колкото и да е неприятно, но трябва да се признае, че днес, през 2017 г., тръгваме едва ли не от нулата. Или по-точно казано – от периода на реанимация. С надеждата, че ще достигнем позиции от периода 1985 – 1990 г., когато сме били
34 – 35-и в света по научна продукция. Оттогава и досега кривата е устремена надолу и вече значително изоставаме, например от нашите съседи Румъния (40 място) и Сърбия (46 място).
„Днес всички са категорични, че образованието е приоритет на държавата. Но няма как да има качествено образование без наука. Много тясна е връзката между учени, които са на световно ниво, с преподаването в университетите, така че техните студенти – бъдещи специалисти и учители, също да бъдат на световно ниво, за да бъдат на ниво знанията, които получават учениците и с тях отиват в университетите, а после и в науката. Това е кръговрат. Ако изчезне един от елементите му, ще изчезне и той самият. Затова отложим ли решаването на въпроса за това каква наука искаме да имаме, това ще има изключително тежки последици за икономиката и за качеството на живот. Затова истинските „ползватели“ на стратегията не са учените, а гражданите.“ Така определя целта на проекта министърът на образованието и науката проф. Николай Денков.

 

Четете повече в бр. 14, 6 – 12 април 2017 г.

Your Image Description

Свързани статии:

Търсят се питагорейци МОН предлага промени в Закона за развитие на академичния състав МОН връчи награди „Питагор“ 2021 Стъпка към персонализираната медицина

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":

Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

Телефон: 0700 18466

Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg

Научните списания се продават и в книжарница „Сиела“ – подлез на Ректората на СУ „Св. Св. Климент Охридски“.

Адрес: София 1000, бул. „Цар Освободител“ №22

Етикети: Наука

Последвайте ни в социалните мрежи

СподелянеTweet
Предишна статия

Да видим кой кого

Следваща статия

Адрес – безкрайният Космос

Следваща статия
Адрес – безкрайният Космос

Адрес – безкрайният Космос

За финансите – разумно

Конкуренцията води до високи резултати

Конкуренцията води до високи резултати

Последни публикации

  • Над 2000 ученици участват в младежки гвардейски отряди
  • Българското училище „Св. св. Кирил и Методий“ в Хага отпразнува 20 години от създаването си
  • Театрална формация „Характер“ с отличие от „Аз-буки“ на фестивала във Велинград
  • Ученически отбор от България с призови места на конкурс на Националното космическо общество в САЩ
  • Избраха националния отбор за участие на Международната олимпиада по химия
  • Велинград отново се превърна в сцена за театър на пет езика
  • МОН: Само за два дни по сметките на държавните училища са преведени над 1 млн. евро, няма да остане необезпечен училищен разход
  • STEM център бе открит в 157. ГИЧЕ „Сесар Вайехо“
  • Пътят към науката тръгва и от един прост опит
  • Първо СУ „Св. Седмочисленици“ в Търговище празнува 180 години
  • Черният дроб като навигатор
  • Деца пресъздават приказния свят на Каралийчев
  • Зам.-министър Таня Панчева: Трябва да подготвяме учениците за бъдеще, което изисква непрекъснато учене и адаптивност
  • Вечер на добрите сърца в село Караджово
  • Столичното 30. СУ „Братя Миладинови“ отбелязва своята 45-годишнина с празнична седмица
  • Наградиха лауреатите от XIII национален конкурс с международно участие „България в картини и слово“
  • РУО – София-град, с признание за лидерство в здравнообразователната кампания „Бързи герои 112“
  • Седем научни щанда показват света на живата природа през погледа на децата
  • Езиковата гимназия и Шесто ОУ в Кюстендил показват как изглежда училището на XXI век
  • ХТМУ изпрати тържествено випуск 2026
  • Илияна Йотова: Инициативата „Подкрепи една мечта“ е мисия за президентската институция
  • Хвъргам и/или хвърлям

София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

+0700 18466

izdatelstvo.mon@azbuki.bg
azbuki@mon.bg

Полезни линкове

  • Къде можете да намерите изданията?
  • Вход за абонати
  • Начало
  • Контакт
  • Абонамент
  • Проекти
  • Реклама

Вестник „Аз-буки”

  • Вестник “Аз-буки”
  • Абонамент
  • Архив

Научните списания

  • Стратегии на образователната и научната политика
  • Български език и литература
  • Педагогика
  • Математика и информатика
  • Обучение по природни науки и върхови технологии
  • Професионално образование
  • История
  • Чуждоезиково обучение
  • Философия

Бюлетин

  • Достъп до обществена информация
  • Условия за ползване
  • Профил на купувача

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password? Sign Up

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
bg_BG
en_US bg_BG
  • Вход
  • Sign Up
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
    • Вестник “Аз-буки” онлайн издание
  • Контакт
  • Реклама
  • Абонамент
  • en_US

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"