Кабинетът прие 25 национални програми за развитие на образованието
Правителството одобри 25 национални програми, които ще подпомагат ключови политики в сферата на образованието през следващата учебна година. Три от тях – „Бъдеще за таланти“, „Умения на фокус“ и „Сигурност“, са изцяло нови.
Национална програма „Бъдеще за таланти“ е ориентирана към подготовка на ново поколение креативни учители, чрез които да се създаде мрежа от национални и регионални школи за обучение на талантливи ученици за олимпиади в областта на математиката, информатиката и природните науки.
Заложени са обучения за ученици и учители с интереси към математика и информатика. Програмата предлага провеждане на 96 регионални школи по физика и астрономия, химия и опазване на околната среда и биология и здравно образование, както и 4 национални лагер-школи по математика и по информатика и 3 по физика и астрономия, по химия и опазване на околната среда и по биология и здравно образовани
С Национална програма „Умения на фокус“ се създават възможности за развитието на умения и надграждане на компетентности, придобити в обучението, свързани с четивната, с научната и с финансовата грамотност. Целта е учениците да могат да прилагат знанията си в практически ситуации. Заложените дейности предвиждат формиране и развитие на финансова грамотност и икономическа култура у децата и учениците и увереност при управление на личните финанси. Не на последно място се цели и създаване на подходяща среда за мотивиращо обучение, чрез което да се изградят желание и навици за четене.
Национална програма „Сигурност“ е насочена към повишаване на компетентностите на учители и ученици по отношение на киберсигурността. Целта е те да умеят да разпознават и да реагират правилно при киберзаплахи, както и да се подобри защитата на личните данни. Друг акцент е повишаване на охраната в образователните институции чрез технически средства и постигане на ефективен контрол в случай на инциденти. Предвижда се и включване на над 1400 педагогически програми и обучения по социално-емоционална подкрепа.
По НП „Квалификация на педагогическите специалисти“ са планирани нов вид обучения – на училищни психолози и педагогически съветници за работа по програми за превенция на вейпинга и употребата на наркотични вещества. Ще има квалификации и за използване на нови технологии и изкуствен интелект в образованието.
В НП „Заедно в изкуствата и в спорта“, по която се насърчават дейности в спорта и изкуствата, е разработен и отделен модул за ученици със специални образователни потребности.
По програма „Осигуряване на съвременна, сигурна и достъпна образователна среда“ ще могат да се създават центрове за хуманитарни науки, които включват кабинети и класни стаи по български език и литература, чужди езици, история и цивилизации, философия.
Останалите програми са „Система за национално стандартизирано външно оценяване“, „Ученически олимпиади и състезания“, „Хубаво е в детската градина“, „ИКТ в системата на предучилищното и училищното образование“, „Заедно за всяко дете“, „Оптимизиране на вътрешната структура на персонала“, „Иновации в действие“, „Учебници, учебни комплекти и учебни помагала“, „Без агресия за сигурна образователна среда“, „Подпомагане на общините за образователна десегрегация“, „Без свободен час“, „Роден език и култура зад граница“, „Професионално образование и обучение“, „Обучение за ИТ умения и кариера“, „Профилактика и рехабилитация на педагогическите специалисти“, „Неразказаните истории на българите“, „България – образователни маршрути“ и „Изучаване и съхраняване на традициите и историята на българската армия“.
Малките детски градини и училища ще получават допълнително финансиране за работа с уязвими групи
Правителството прие изменения в Наредбата за финансирането на институциите в системата на предучилищното и училищното образование. В правилата за разпределение на средствата за работа с деца и ученици от уязвими групи към средствата, определяни на база броя деца/ученици и броя на назначените образователни медиатори, социални работници или помощници на учителя, се въвежда допълнителен компонент за финансиране за институция. По този начин ще се подобри разпределението на средствата за работа с уязвими групи, като най-малките детски градини и училища, ще разполагат с по-значим ресурс.
С измененията по-ясно са разписани и ангажиментите на държавата и общините при финансирането на дейностите по интереси и кариерно консултиране. Също така се намалява исканият обем информация от Центровете за подкрепа на личностното развитие в попълваните от тях справки.
Институтът GATE става самостоятелна структура в Софийски университет „Св. Климент Охридски“
Министерският съвет преобразува Института „Големи данни в полза на интелигентното общество“ (GATE) като самостоятелно юридическо лице в структурата на Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Решението е по искане на ректора на висшето училище.
През 2019 г. Институтът започна да изпълнява проект за създаване на Център за върхови постижения, който се фокусира върху научните изследвания в областта на големите данни и изкуствения интелект. Проектът е на стойност над 29 млн. лева, като с него ще се осигури атрактивна изследователска среда и модерна инфраструктура, с които да се подкрепят иновациите в областта. Подкрепата се осигурява от европейските структурни и инвестиционни фондове и в тази връзка Европейската комисия очаква Центровете за върхови постижения да са изцяло автономни и да вземат самостоятелни решения. Това е продиктувано от възможността за по-лесно проследяване на напредъка на дейностите и разходването на средствата.
В момента Институтът кандидатства и по програма „Научни изследвания, иновации и дигитализация за интелигентна трансформация“ 2021-2027 за финансиране на научноизследователската дейност. Отново в изискванията за кандидатстване е залегнала необходимостта от обособяване на структурата като самостоятелно юридическо лице. В тази връзка е и предложението на ръководството на Софийския университет, което изцяло съответства с нормативните разпоредби на Закона за висшето образование.
Кабинетът предлага откриване на Факултет по ветеринарна медицина и в Плевен
Министерският съвет ще предложи на Народното събрание да бъде открит Факултет по ветеринарна медицина в структурата на Медицинския университет – Плевен. В момента в университета има четири факултета: „Медицина“, „Фармация“, „Обществено здраве“ и Здравни грижи“.
Проектът за разкриване на Факултет по ветеринарна медицина има положителна оценка от Националната агенция за оценяване и акредитация. В новото звено ще може да се обучават студенти по специалността от регулираните професии „Ветеринарна медицина“ от професионално направление „Ветеринарна медицина“ за придобиване на образователно-квалификационна степен „магистър“.
Към момента достъпът на студенти до тази специалност е ограничен само до два района, като капацитетът на предлагащите подобно обучение структури е почти запълнен. Същевременно обучението по тази специалност е търсено от кандидат-студентите, които след това успешно се реализират на пазара на труда. Разкриването на факултета в Плевен се подкрепя и от Министерството на земеделието и храните.
Университетът разполага с добра материално-техническата база, която е изградена и обзаведена за провеждане на пълноценен учебен процес в предклиничните дисциплини и за научноизследователска дейност.
Министерският съвет предлага създаването на факултет по фармация в Бургаския държавен университет „Проф. д-р Асен Златаров“
Министерският съвет предлага на Народното събрание проект на решение за откриване на Факултет по фармация в структурата на Бургаския държавен университет „Проф. д-р Асен Златаров“. Новото звено ще подготвя фармацевти за нуждите на Югоизточния и Южния централен регион, където се наблюдава силно изразена липса на такива специалисти. Структурата ще помогне за увеличаване на студентите, които изучават професията, а това ще осигури по-голям и качествен достъп до фармацевтични услуги.
Предложението за създаване на факултета се внася по искане на ректора, въз основа на решение на Академичния съвет на висшето училище. През февруари тази година е получена положителна оценка от Националната агенция за оценяване и акредитация за откриване на звеното. Методиката на Националната карта за висше образование също позволява разкриването на новия факултет в региона. В подкрепа на това решение е изразено положително становище от Министерството на здравеопазването, от Общинския съвет в Бургас, РЗИ, РУО, болници и други местни структури и организации.
В звеното ще се обучават студенти по специалността от регулираните професии „Фармация“ за придобиване на образователно-квалификационна степен „магистър“. Новият факултет ще се състои от общо 5 катедри.
Бургаският държавен университет „Проф. д-р Асен Златаров“ разполага с необходимата материално-техническа база за осигуряване на качествен образователен и научноизследователски процес.

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg