
Уроци за деца и възрастни „Столиците на България от 681 г. до днес“ проведе в Хановер и Бремен Българското неделно училище „Св.св. Кирил и Методий“ в германския град Дортмунд. Те гостуваха на над 200 българи, живеещи далече от родината, и над 100 деца и ученици.
Урокът по история се проведе със съдействието и участието на представители от пет наши музея:
Регионалния исторически музей – Шумен, НИАР „Плиска“ с представител Станислава Христова – уредник фондове в Националния историко-археологически резерват „Плиска” в структурата на Регионалния исторически музей – Шумен, „Велики Преслав“, Регионалния исторически музей – Велико Търново, и Музея в София.
Тази година в събитието участва и доц. д-р Андрей Аладжов от Националния археологически институт с музей към БАН, ръководител на археологическите проучвания на Плиска.
Присъстващите имаха възможността да се запознаят с исторически факти за нашите столици.
С видеовръзки се включиха Станислава Христова, която разказа за Плиска, и Пенка Виткова-Георгиева, която представи Търново като стара българска столица.
Д-р Горчев завладя аудиторията с увлекателен разказ за Велики Преслав и Охрид. Публиката имаше възможността да изгледа филм, който пресъздава блясъка и величието на Велики Преслав.
Родителите участваха в дискусия по интересни исторически въпроси, а децата и учениците имаха възможността да затвърдят новите знания за българските столици и да се запознаят с изключително интересна информация за настоящата ни столица.
Проектът е осъществен по Национална програма „Роден език и култура зад граница“
на Министерството на образованието и науката. Организатор и водещ е Светла Казакова. Събитието, насочено към съхраняване на българската идентичност, се организира за втора поредна година. Участниците вече имат покани от българи в други градове зад граница.
Училището „Св. св. Кирил и Методий“, което е инициатор на изнесените уроци,
има право да издава удостоверения за проведено обучение, които се въвеждат в Регистъра на удостоверенията на България. Учениците, придобили такова удостоверение, могат да продължат обучението си в училища в България, без да полагат приравнителни изпити по български език и литература, по история и география на България.
Учебните занятия са веднъж седмично и покриват първите три нива на българската образователна система –
начален етап, прогимназиален етап и гимназиален етап на училищното образование. Изучават се предметите български език и литература, история и цивилизации на България и география и икономика на България. В рамките на учебния процес се осъществяват и допълнителни училищни дейности, свързани със съхраняване на националното самосъзнание, културата и традициите на България.
Преподавателският екип организира и допълнителна подготовка на кандидат-студенти за прием в български висши училища по български език и литература. Предлагат се уроци по изобразително изкуство, математика и немски език.

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg