По повод Международния ден на доброволеца за четвърти път Общинският съвет по наркотични вещества в Разград и Превантивно-информационният център към него организират инициативата „Доброволчеството носи щастие“. Отличените за сторените от тях добри дела през миналата година са 56. Те получават плакети от кмета на Разград Добрин Добрев, заместник-кмета Елка Неделчева и председателя на Общинския съвет по наркотични вещества Станислава Петрова.
Номинациите за призовете се правят от училищата на територията на общината.
Сред добрите дела, които са извършили отличените деца и възрастни, са подкрепа за самотни хора, грижа за улични животни, създаване и участие в дарителски кампании.
На тържествената церемония, която се провежда във фоайето на Общинския културен център, е показана и презентация със снимки и кратко описание на добрините.
„Това е вашият празник, защото сте направили добро“, казва кметът при награждаването. На всички призьори той пожелава да са здрави, целеустремени и добри хора, а догодина да направят още повече добро.
Целта на инициативата е да стимулира учениците, които да се включват в доброволчески дейности.
„Кампанията е насочена към ученици, които участват в доброволчески дейности, допринесли за подобряване на благосъстоянието, толерантността, солидарността в обществото. Както и към нашите доброволци, участвали в превантивните кампании“, обясни пред „Аз-буки“ председателят на Общинския съвет по наркотични вещества в Разград.
Плакетите се връчват по училища.
Първи призовете си получават доброволците от БМЧК в Профилираната природо-математическа гимназия „Акад. Никола Обрешков“ в Разград. Това са Ипек Салиева и Никол Ганева от XIIВ клас, Селин Исмет от XIВ, Дорианна Петрова и Росица Шишкова от XБ клас, Цветомира Аладжова, Стефани Христова, Траяна Тодорова, Ивайло Малчев, Кристиян Начев, Ивора Димитрова, Мелда Хюсеинова, Христиана Кившанова, Хелин Реджеб от IXВ клас, Алейна Хюсеинова от IXБ, Рафаел Крум Релла от XГ клас. Плакети има и за представителите от Ученическия съвет на училището Пресияна Тодорова от XIIВ и Иван Наков от XIIГ, както и за преподавателите Стоян Петров, Даниела Куманова, Ирена Димитрова.
Призьорите от Националната професионална техническа гимназия „Шандор Петьофи“ – Разград, са зрелостниците Алекс Стефанов, Деница Димитрова, Бахсер Ангелов и Йордан Йорданов, десетокласникът Георги Богомилов и техните ръководители Цветалина Минкова и инж. Калоян Радков.
Номинации от Професионалната гимназия по икономика „Робер Шуман“ – Разград: Зорница Панайотова Тодорова (XIIВ клас), Джанер Гюлджан Хасан (XIБ клас), Димана Дамянова Самуилова (XIА клас), Катрин Теодорова Трифонова (XIВ клас), Валентин Атанасов Хинков (XIIА клас) и Никола-Петър Миленов Цонев (XIIА клас).
Наградени има и от Професионалната гимназия по облекло „Станка Николица Спасо-Еленина“. Това са Радослав Георгиев (XIБ клас), Петър Юлиянов (XIБ клас), Елеонора Калоянова (XIБ клас), Сесил Хикмет (XIБ клас), Соня Стефанова (XА клас), както и учителят по практическо обучение и класен ръководител на XIБ клас Десислава Мирчева.
Учениците от IXА клас от Професионалната гимназия по транспорт и строителство „Христо Смирненски“ – Разград, и техният класен ръководител Йорданка Кръстева също получават плакети.
От ОУ „Иван Сергеевич Тургенев“ – Разград, наградени са учениците от IIБ клас с класен ръководител Янислава Янкова и Таня Кьорова – учител целодневна организация на учебния ден (ЦОУД), както и Михаела Иванова Пешева – ученичка от IА клас.
VIА клас с класен ръководител Теменужка Иванова и IIIБ клас с класен ръководител Ханифе Тефик от Средно училище „Христо Ботев“ – Разград, също са номинирани за добрите си дела.
Плакети са връчени и на Таня Кидакова – училищен психолог в ППМГ „Акад. Н. Обрешков“, Марийка Колева – педагогически съветник в ПГИ „Робер Шуман“, Дияна Георгиева – педагогически съветник в Профилираната гимназия с преподаване на чужди езици „Екзарх Йосиф“ – Разград, и Ниргюн Ахмед – преподавател в Професионалната гимназия по химични технологии и биотехнологии „Мария Кюри“, Разград. Приз имат и представителите на фондация „За нашето бъдеще“.
Няколко номинации са от други общини на територията на общината.
Те са на Фатме Чакърова – начален учител и класен ръководител на IV клас на ОУ „Васил Левски“, с. Беловец, и учител в ЦДО в Образователен център „Малвина“ в Кубрат; Берен Бюлентов Адемов от Кубрат, който понастоящем е ученик в Немската гимназия във Варна; Берна Нурай Фаикова от Кубрат, която е студентка I курс във Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“; Анелия Дойчева – самоук художник от Бургас; д-р Мехмед Мустафа от Айтос; клуб „Емпатия“ към Местната комисия за борба с противообществените прояви на малолетни и непълнолетни в Кубрат; IIБ клас от СУ „Христо Ботев“ – Кубрат, с класен ръководител Шенал Исмаил.
Всяка година Общинският съвет по наркотични вещества работи по три задължителни тематични кампании
– за Деня на безопасния интернет, за Световния ден на наркоманиите и нелегалния трафик на наркотици и за Деня на психичното здраве. Изпращат и писма до училища с различни теми, по които могат да работят с тях. Експертите разговарят с децата за алкохола, наркотиците, енергийните напитки и други зависимости. През 2023 г. в различни занимания са обхванати 2442 деца, като част от тях са от околните села и градове.
„Стараем се да организираме по нещо ново и интересно всяка година. Директорите ни търсят. Имаме добро партньорство с училищата и с педагогическите съветници и психолозите в тях“, посочва председателят Станислава Петрова.
Тази година за Световния ден на психичното здраве Общинският съвет по наркотични вещества и Превантивно-информационният център към него отправят предизвикателството към ученици и ръководствата на училища да започнат деня със сутрешна гимнастика. То е прието от девет школа. В част от тях инициативата „Играй гимнастика, бъди психически и физически здрав“ е съпътствана и от други събития.
В Професионалната гимназия по химични технологии и биотехнологии „Мария Кюри“ сутрешната гимнастика минава под ръководството на Емил Динчев – представител от ПФК „Лудогорец“. Появата на орлицата Фортуна заедно със своя треньор Виктор Бариос внасят още повече настроение.
В Гимназията с преподаване на чужди езици „Екзарх Йосиф“ освен гимнастиката, учениците организират и базар под мотото „Здравословно хранене – ключ към психичното здраве“.
Децата в ОУ „Христо Ботев“ се фокусират върху нещата, които харесват – рисуване, театър и приложни изкуства.
В ОУ „Елин Пелин“ – с. Стражец, провеждат образователни инициативи с учениците, дискусия по темата, придружена с мултимедийна презентация, учениците от начален етап на образование нарисуваха своето любимо място.
По същия повод екипът на ОбСНВ и ПИЦ организира тренинг на тема „Психичното здраве – основни концепции и значение“ с ученици от 4 училища – ПГИ „Робер Шуман“, ППМГ „Акад. Н. Обрешков“, ПГПЧЕ „Екзарх Йосиф“ и ПГХТБТ „Мария Кюри“ в актовата зала на ПГИ „Робер Шуман“. Лектор на занятието е училищният психолог от ППМГ „Акад. Н. Обрешков“ Таня Кидакова.
Разград е сред 10-те пилотни града, в които се реализираше Националната програма „Кодово име живот“ и НП „От връстници за връстници“.
Те бяха с тригодишна продължителност и бяха насочени към ученици от V до VII клас и ученици VIII – XI клас. След приключване на пълния тригодишен период, програмите вече се реализират във всички градове. Всяка година класовете имат по пет занятия на година. И двете преминават под формата на тренинги и игри, решават се казуси.
Петрова дава пример, че при разглеждането на темата „Общуване“ в рамките на Националната програма „Кодово име живот“ в V клас разделят децата на групи и им дават по 2 пакета със сламки. С тях учениците трябва да направят врата и да преминат през тях. Идеята е да работят групово и да се научат, че когато са сплотени, нещата стават по-бързо.
За занятието „Електронен свят“ с шестокласниците говорят за мобилните телефони, лаптопите и компютрите и как те могат да бъдат полезни и вредни. В една от игрите учениците си представят, че имат телефони в ръцете и започват да вървят в стаята, без да си говорят. След като повтарят упражнението, като този път обаче се поздравяват. На третия път започват и да си говорят. Накрая всеки споделя как и кога се е чувствал по-добре. В седми клас се въвежда и темата за наркотиците. Имат различни казуси, по които работят по групи. Всеки представя накрая какво е неговото решение.
По Програмата са включени и по две занятия с родители.
Темите, по които се работи, са: видове психоактивни вещества, употреба сред учениците в прогимназия, защитни и рискови фактори, свързани с употребата на психоактивни вещества, лични граници, степен на самостоятелност – контрол и грижа и др.
В рамките на Националната програма „От връстници за връстници“ от Съвета обучават доброволци от училища в областния град. Темите се разиграват предварително с експерти от Съвета и след това се представят и по класовете от учениците, които са доброволци. Заложени са и игри и казуси.
И преди да бъдат създадени двете програми, екипът на Петрова работи с доброволци.
„Обучаваме ги на базови знания по темите за наркотиците, защото, ако имат приятели, които са залитнали по тях, те възприемат информацията по-добре от свой връстник, отколкото някой възрастен да им казва, че не е хубаво“, обяснява председателят.
Общинският съвет по наркотични вещества си партнира с Регионалната здравна инспекция в Разград за кампании срещу тютюнопушенето. С полицията си сътрудничат при кампании срещу пътнотранспортните произшествия и наркотиците.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg