При голям интерес от страна на ученици, студенти и преподаватели от цялата страна преминава новото издание на националния образователен конкурс „Изучаваме света с ГИС“ (географски информационни системи).
Надпреварата се организира от „ЕСРИ България“ по програма „ГИС в училище“ под патронажа на Министерството на образованието и науката и в партньорство с водещи академични, браншови и медийни организации.
Национално издателство „Аз-буки“ е медиен партньор на Конкурса.
В продължение на два месеца участниците изпращат създадените от тях проекти с помощта на приложения в платформата ArcGIS Online, които демонстрират богатите възможности на географските информационни системи. Темите на проектите са най-разнообразни – образование, история, наука, опазване на природата, туризъм, социална ангажираност и много други.
Те са оценени от жури в състав:
проф. д-р Климент Найденов – декан на Геолого-географския факултет на Софийския университет и председател на Българското географско дружество от 2018 до 2022 г., проф. д-р инж. Теменужка Бандрова – председател на Българската картографска асоциация и ръководител на катедра „Фотограметрия и картография“ на УАСГ, проф. д-р Георги Желев – директор на Института за космически изследвания и технологии, и д-р инж. Деница Савова-Георгиева – ръководител „Образование“ в „ЕСРИ България“.
Победителите в четирите категории на Конкурса са наградени на 20 ноември по време на най-мащабното събитие в сферата на Географските информационни системи в България – конференцията „Световен ГИС ден“.
Победител сред учениците е деветокласникът Велко Кожухаров от СГСАГ „Христо Ботев“ – София,
със създадения от него интерактивен ГИС сторимап „Криза с язовирите: Как безводието през 2024 г. променя България“.
Втора с проекта „Тайните на Котленския Балкан. В сърцето на Стара планина“ е Стефани Радева (СУ „Христо Ботев“ – Русе).
Третото място с „История на българските железници“ печели Ефтим Футеков (СУ „Нешо Бончев“ – Панагюрище).
Призовото място в категория „Училищен отбор“ спечелиха 5-класничката Лиляна Стаменова и нейните преподаватели от „Космическо училище“
Ваня Стаменова и Стефан Стаменов с проекта им „Климат и природа на Африка“. Втори са представители на столичната 203. ПЕГ „Свети Методий“ с „Териториална свързаност на иновативни предприятия в България“. Трети е тимът на СУ „Нешо Бончев“ – Панагюрище, със Smart City Panagyurishte.
Голямата награда при студентите е спечелена от Виктория Спасова
от Университета по архитектура, строителство и геодезия, която представи чрез средствата на ГИС впечатленията си от „Най-щастливите кътчета по света“. Нейни подгласнички ставата Габриела Ганчева (УАСГ) с „Гласът на Европа“ и Сийка Кесева (ЮЗУ „Неофит Рилски“) с „Непознатата Славянка“.
Първото място при преподавателите тази година е за Светослава Предьова от 108. СУ „Никола Беловеждов“ – София, за интерактивния ѝ ГИС проект „Фолклорни области и население на България“.
Втора се класира Тамара Такова (СУ „Христо Ботев“, Русе) с проекта „Национален парк „Пирин“, а трета се нарежда Зорница Карчева (Лесотехнически университет – София) със „Зелено „течно“ злато от България“.
Всички интерактивни уроци и учебни ресурси, сторимапове и ГИС проекти, част от националната образователна надпревара, могат да бъдат разгледани в галерията на конкурса „Изучаваме света с ГИС“ – https://experience.arcgis.com/experience/4f3af2927ac14d3fb7488abf971112df
Конференцията „Световният ГИС ден“, която преминава тази година под надслов „Обединени в ГИС решенията, създаваме по-добро бъдеще“ събира в столицата водещи международни експерти и над 800 представители на повече от 200 организации от държавната администрация, местното самоуправление, бизнеса, академичната общност, неправителствения сектор и много други. Официален организатор на форума е „ЕСРИ България“.
В откриването се включват служебният министър на електронното управление Валентин Мундров и служебният заместник-министър на отбраната Радостин Илиев.
Специален гост на конференцията е Михаела Соростинян – зам.-директор на Геопространствения сектор на НАТО,
която запознава участниците с ГИС технологиите за подпомагане Ситуационния център на Алианса.
По време на официалното откриване е връчено и най-високото международно отличие за специални постижения в ГИС на „Софийска вода“ АД. Географската информационна система на комуналното дружество е избрана измежду 100 000 организации от цял свят.
Министерството на вътрешните работи пък е отличено със специален приз за дългогодишен принос в развитието на ГИС технологиите в сферата на сигурността и обществения ред в България. Наградата е приета от служебния заместник-министър Тони Тодоров.
Най-новите тенденции в геопространствените технологии и техните иновативни и мащабни приложения в Европа са представени от Ян Копел от „ЕСРИ Европа“.
На форума са демонстрирани на живо и някои от най-значимите ГИС проекти,
реализирани у нас през последната година.
Програма „ГИС в училище“ се развива от 2021 г. от „ЕСРИ България“ съвместно с МОН и Софийския университет, като по нея се предоставя безплатен ГИС софтуер на всички български училища. На сайта на „ГИС в училище“ има и достъпни насоки, идеи, уроци, приложения и много други ресурси в полза на преподавателите по различните учебни дисциплини.
Към момента част от Програмата са почти 390 училища с разнообразен профил. Безплатен достъп до ГИС платформата на ЕСРИ имат над 1330 учители и повече от 14 440 ученици от цялата страна
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg