"Az-buki" National Publishing House
Ministry of Education and Science
Wikipedia
  • Login
  • Registration
Az-buki Weekly
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Main Page
  • About
  • Team
  • Archive
    • Вестник “Аз-буки” онлайн издание
  • Contact
  • Advertising
  • Subscribe now
  • en_US
  • Main Page
  • About
  • Team
  • Archive
    • Вестник “Аз-буки” онлайн издание
  • Contact
  • Advertising
  • Subscribe now
  • en_US
Няма резултати
Вижте всички резултати
Az-buki Weekly
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Home
  • Editions
Main Page Новини Новини 2024 Брой 39, 26.09. – 02.10.2024 г.

Учители и родители искат промяна в учебните програми

„Аз-буки“ by „Аз-буки“
25-09-2024
in Брой 39, 26.09. – 02.10.2024 г.
A A
Снимка – Архив

Учебните програми трябва да бъдат опростени и от тях да се освободи между 30% и 40% обем и информация, за да се отвори място за практически упражнения и формиране на компетентности. Това е позицията на 78,5% от участниците в национално изследване относно приоритетните промени в образователната система на Синдикат „Образование“ към КТ „Подкрепа“.

Проучването е осъществено от 16 до 24 септември по метода на електронната анкета и отговори „Лице в лице“.

В анкетата са взели участие общо 3362 учители, родители и заинтересовани от цялата страна.

15,4% от участниците са отговорили, че не учебните програми, а липсата на дисциплина, лошата мотивация и липсата на внимание са причините за слабите резултати в национални и международни оценявания.

На въпроса „Смятате ли, че трябва да се въведе задължителна матура по математика за завършващите XII клас?“ общо 87,6% са отговорили отрицателно. Сред изразените аргументите са: „Не, защото личностните способности на учениците са различни“, „Не, защото това ще дискриминира учениците, ориентирани към изкуства и природни науки“. Едва 11,2% от анкетираните смятат, че задължителната матура по математика ще мотивира учениците по този предмет и трябва да бъде въведена.

Отрицателни са и отговорите на въпроса „Готова ли е образователната система за единен национален стандарт за качество?“. 39,6% смятат, че образователната система категорично не е готова, защото учебните институции са твърде различни, а 38,8% са категорични, че нямаме национален консенсус относно качество на образованието. Само 11,5% смятат, че може да се приеме национален стандарт за качество, ако се ситуират поне 4 нива, съобразени със спецификата на учениците.

Почти единодушно (98,8%) анкетираните смятат, че учителската заплата трябва да бъде увеличена

с поне 20%, като така достигне до 125% от средната брутна работна заплата за страната. Според тях това ще даде шанс на младите учители и на мъжете да изберат учителската професия. И едва 0,8% посочват, че учителската заплата е достатъчно висока и няма нужда от увеличение.

На последния въпрос – „Смятате ли, че неспазването на училищния правилник е основна причина за демотивацията и лошите резултатите на учениците?“, 61,5% от отговорилите са убедени, че това е така. Други 24,8% смятат, че дисциплината не влияе на учебните резултати.

От Синдиката отбелязват, че анализът на приоритетите от анкетата показва категорично, че

учебните програми трябва бързо да бъдат променени и освободени от излишния обем,

както и че е необходима промяна към функционална грамотност на българските ученици. В същото време се подчертава, че по-добри резултати на изпитите няма да се постигнат с каквито и да е промени в учебните програми, учебната среда и иновационните начини на преподаване, ако не се регулират дисциплината и спазването на училищния правилник.

„Неглижирането на дисциплината и правилата в училище ще продължи да генерира не само неграмотност у учениците, но и липса на толерантност и човешки добродетели. Последният национален дебат дали да прилагаме забраната за телефони в час, е толкова вреден, защото скоро ще постави под въпрос всички мерки и правила, записани в училищния закон, образователните наредби и училищните правилници. Българското общество трябва да приеме, че образованието е основно право и се постига чрез упоритост и трудолюбие, чрез воля за мотивация и успех, чрез градене на ценностна система. Никъде по света образованието не е било и няма да бъде социална услуга или място само и единствено за забавление“, посочват от Синдикат „Образование“.

Your Image Description

Свързани статии:

Нови програми за неделните училища И турският език ще се изучава от новата учебна година Дебати за избора на директори Наука, подкрепена от бизнеса

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":

Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

Phone: 0700 18466

Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg

Научните списания се продават и в книжарница „Сиела“ – подлез на Ректората на СУ „Св. Св. Климент Охридски“.

Address: София 1000, бул. „Цар Освободител“ №22

Tags проучванеРепортерсиндикат „Образование“учебни програми

Последвайте ни в социалните мрежи

shareTweet
Previous article

Четири български проекта с награда за иновативно обучение от Европейската комисия

Next article

От пирамидите до дроновете: Пътуващ фестивал „Красива наука“ тръгва за първи път у нас

Next article
От пирамидите до дроновете: Пътуващ фестивал „Красива наука“ тръгва за първи път у нас

От пирамидите до дроновете: Пътуващ фестивал „Красива наука“ тръгва за първи път у нас

Медицинският университет в София започна лекции

Медицинският университет в София започна лекции

Снимка на броя: Европейската седмица на спорта „Бъди активен“

Снимка на броя: Европейската седмица на спорта „Бъди активен“

Последни публикации

  • Каквото и да правиш в пчеларството, винаги можеш да си оближеш пръстите, казва носителят на наградата „Еврика“ за млад фермер Митко Иванов
  • Българският радиотелескоп LOFAR ще заработи през 2026 г.
  • Изграждат Национален център за спортна наука и иновации в „София Тех парк“ и Националната спортна академия
  • Пчелите и децата
  • Учени от седем държави ще работят по проект на Центъра по растителна системна биология и биотехнология в Пловдив, подкрепен по програмата „Мария Склодовска-Кюри“
  • Екип на „Аз-буки“ се срещна с ученици в ПГ по компютърно програмиране и иновации в Бургас
  • Денят за безопасен интернет обедини учениците в Кюстендил
  • „Вълшебните обувки на Кая“ на гости в Поморие
  • Талантливи млади творци се включват активно в Националния литературен конкурс „Любовта в нас“
  • НЧ „Съзнание 1894“, с. Асеновци създават мартеници с мисия
  • Децата от ОУ „Васил Левски“, с. Новачене пяха и танцуваха заедно със Стунджи и група Tango Cats
  • 30 учат безплатно за военни медици
  • СБКО като инструмент за социална политика на работодателя
  • Проф. Георги Бърдаров, географ и писател: Голям оптимист съм за България (ВИДЕО)
  • Видинската ПГ „Проф. д-р Асен Златаров“ откри STEM център и нов физкултурен салон
  • „Аз-буки“ проведе уроци за медийната грамотност, в които се включиха ученици от СУ „Св. св. Кирил и Методий“ и ОУ „Христо Ботев“ в кв. „Долно Езерово“ в Бургас
  • Къде по света хората се трудят усилено като българи
  • Откриха стенопис на Апостола в столичното 50. ОУ „Васил Левски“
  • STEM център отвори врати в столичното 29. СУ „Кузман Шапкарев“
  • Нови правила за прием в детските градини в София
  • Удължават до 26 февруари изложбата с творби на Любен Зидаров по приказки на Николай Райнов в софийската галерия „Стубел“
  • В област Смолян предлагат една паралелка по-малко за прием в гимназиите

София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

+0700 18466

izdatelstvo.mon@azbuki.bg
azbuki@mon.bg

Полезни линкове

  • Къде можете да намерите изданията?
  • Вход за абонати
  • Main Page
  • Contact
  • Subscribe now
  • Projects
  • Advertising

Az-buki Weekly

  • Вестник “Аз-буки”
  • Subscribe now
  • Archive

Scientific Journals

  • Strategies for Policy in Science and Education
  • Bulgarian Language and Literature
  • Pedagogika-Pedagogy
  • Mathematics and Informatics
  • Natural Science and Advanced Technology Education
  • Vocational Education
  • Istoriya-History journal
  • Chuzhdoezikovo Obuchenie-Foreign Language Teaching
  • Filosofiya-Philosophy

Newsletter

  • Accsess to public information
  • Условия за ползване
  • Профил на купувача

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password? Sign Up

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
en_US
bg_BG en_US
  • Login
  • Sign Up
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Main Page
  • About
  • Team
  • Archive
    • Вестник “Аз-буки” онлайн издание
  • Contact
  • Advertising
  • Subscribe now
  • en_US

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"