"Az-buki" National Publishing House
Ministry of Education and Science
Wikipedia
  • Login
  • Registration
Az-buki Weekly
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Home
  • About
  • Team
  • Archive
  • Contact
  • Advertising
  • Subscribe now
  • en_US
  • Home
  • About
  • Team
  • Archive
  • Contact
  • Advertising
  • Subscribe now
  • en_US
Няма резултати
Вижте всички резултати
Az-buki Weekly
Няма резултати
Вижте всички резултати
Home Новини Новини 2023 Брой 51-52, 21.12.2023 г.

Дом на традиции и вековна история

Учителите в СУ „Васил Дечев“ в Чепеларе не прекъсват връзката със своите бивши възпитаници след последния училищен звънец

Диляна Кочева от Диляна Кочева
21-12-2023
in Брой 51-52, 21.12.2023 г.
A A

Средно училище „Васил Дечев“ в Чепеларе е сред най-старите културни и просветни институции в Средните Родопи. Тази година то отбелязва своята 127-годишнина и 157 години от рождението на своя патрон Васил Дечев. По случай двойния празник в школото организират редица инициативи – празнично тържество, поднасяне на цветя, волейболен турнир между учители и ученици, конкурси, състезания, гостувания на известни личности и беседи, свързани с живота и делото на бележития чепеларец Васил Дечев, благодарение на когото днес там има училище. През 1896 г. 28-годишният тогава млад кмет Васил Дечев амбицира и увлича съселяните си за построяването на нова голяма училищна сграда. Точно за една година, до есента на 1896 г., постройката е готова и приютява първите си възпитаници. За толкова кратък период се построява нещо, което и днес изумява с мащабите и красотата си.

 

С конкурс за най-хубава рисунка първокласниците в училището в Чепеларе отбелязаха патронния празник на любимото школо

Васил Дечев е много важна личност както за града ни, така и за Средните Родопи. Той посвещава целия си живот на каузата да развие своя роден край. Всичко, което е правил, е било иновация за времето, в което е живял. Без него образователното дело в Чепеларе, нямаше да е това, което е днес“, разказва директорката на СУ „Васил Дечев“ в Чепеларе Карамфилка Кръстева, която е бивша възпитаничка на школото. Зад гърба си има 42-годишен педагогичес­ки стаж, от който 20 като начален учител, 6 – като зам.-директор и 16 години – на длъжността директор. Истината е, че посвещава целия си съзнателен живот на любимото школо. Кръстева добре познава образователната система, знае по име всички свои ученици и техните родители.

През настоящата учебна 2023/2024 г. възпитаниците на СУ „Васил Дечев“ са 289. Училището има два корпуса, като в единия се обучават учениците от I до VI клас, а в другия, който е емблематичната сграда за града и първия дом на училището – младежите от VII до XII клас.

„Тази година ще изпратим последния си випуск с профил „Чужди езици“ – настоящите дванайсетокласници, и продължаваме с другия си профил „Пред­приемачество“, обяснява моята събеседничка. Много от зрелостниците не спират да учат след XII клас, а кандидатстват във водещи университети и успешно се реализират в академичните среди. „Специалностите, които избират са много различни – от филологии, през кинезитерапия, до право и софтуерни науки. За целия ни колектив това е повод за радост, защото означава, че сме успели да им дадем всичко необходимо, за да могат да продължат живота си след получаването на дипломата за средно образование и да се развиват професионално“, обяснява директорката.

Гордее се, че връзката между учители и ученици не се прекъсва.
По-голямата част от бившите им възпитаници често се връщат в родното школо, за да споделят своите радости, новости и дори трудности, с които се сблъскват. „Хубавото е, че тази връзка се поддържа и след последния училищен звънец. Макар и същинският образователен процес да е останал в миналото, продължаваме да предаваме нашия житейски опит, като ги съветваме и им помагаме с каквото можем“, казва Кръстева.

В Чепеларе има три образователни институции – СУ „Васил Дечев“, ПГСГСТ „Никола Вапцаров“ и Спортното училище „Олимпийски надежди“. Ученици от I до VII клас се обучават единствено в СУ „Васил Дечев“. „С всяка изминала година броят на децата в нашия регион намалява. Не са малко и родителите, които се преместват в по-големите градове и дори в чужбина, за да търсят по-добре платена работа. Но всички те се водят на адрес все още в Чепеларе“, обяснява Кръстева. Разказва, че всяка година получават от общината списък с имената и броя на децата, на които им предстои да постъпят в I клас. Обикновено на хартия са около 45, а реално са 30 – 32.

До Карамфилка Кръстева в училището стои педагогически екип от квалифицирани и мотивирани учители. „Имаме и много млади колеги, като само през настоящата учебна година започнахме с три млади попълнения в колектива – учители по математика, информатика и БЕЛ. Преподавателят по български език и литература е само на 23 години. Той е току-що завършил и започва работа при нас направо от университета. Радвам се, че са част от екипа ни, защото внасят много цвят, енергия и нас­троение“, гордее се директорката. Това е най-голямото доказателство за това, че с всеки изминал ден педагогическата професия става все по-привлекателна. През годините много млади учители започват професионалния си път именно в училището в Чепеларе. Всички те – и преди, и сега, се радват на приемственост и готовност за помощ и подкрепа от колегите им с по-дълъг професионален стаж.

„Още по-приятно е, когато бив­ши наши ученици се завърнат в училището като преподаватели. Хубаво е, защото така виждаме как един млад човек, чието развитие е започнало от класните стаи на СУ „Васил Дечев“, се връща ентусиазиран, подготвен и изпълнен с много свежест. Тези колеги са най-отдадени, защото училищното пространство за тях е много скъпо“, обяснява директорката.

В момента от целия педагогически колектив от 49 човека около 10 са бивши възпитаници на школото.
В училището има разнообразен извънкласен живот с богата гама от занимания по интереси. Те са разпределени основно в областта на спорта, творчеството, технологиите и изкуството. Често организират и междуучилищни инициативи с акцент върху социалната ангажираност. „Стараем се да предлагаме извънкласни форми, които да надграждат знанията на младите хора, но и да бъдат в същото време занимателни, интересни и увлекателни“, казва моята събеседничка. Със сигурност успяват, защото интерес има към всички групи. Кръстева е на мнение, че с всяка изминала година интересът към извънкласните занимания е по-голям. А това навярно се дължи и на факта, че предлаганите полета на изява са толкова много, че няма ученик, който да не успее да намери своето място. „Всяко дете зас­лужава да получи възможността да се развива както в науката, така и своите странични интереси“, допълва тя. В училището два от кабинетите са направени изцяло за нуждите на тези групи.

Другото, с което много се гордеят, е Хлебната къща.
В нея работят предимно децата със специални образователни потребности. Техният брой в школото е 30. С тях работи екип за подкрепа – трима ресурсни учители, психолог и логопед. Обучението им включва както индивидуална, така и групова работа. „По случай наближаващите коледни празници децата от Хлебната къща ще подготвят прекрасна трапеза – питки, баници, сладкиши и всякакви солени изкушения“, разказва Кръстева. Хлебната къща е оборудвана с професионална техника и всички необходими съдове за приготвянето на различни тестени изделия.

Всички ученици с нетърпение очакват наближаващите празници. Училището още от началото на декември посреща своите възпитаници в празнична и богата украса. Всеки клас е подготвил тържество и вълнението за него е голямо. Освен това Дядо Коледа ще мине през всяка стая и с подарък ще зарадва послушните деца.
Училището в Чепеларе разполага с добре поддържана материална база. Всички кабинети са и прекрасно технически оборудвани. Всяка класна стая разполага с мултимедийна дъска, а компютърните кабинети са четири. „Стремим се да бъдем постоянно в крак с времето. Не можем да си позволим да изос­танем“, отбелязва директорката.

Проектът им за STEM център е одобрен и съвсем скоро в него ще могат да се обучават техните възпитаници. Той ще бъде разположен в два кабинета, като единият ще бъде за природни науки, а другият – за математика и информатика. Планирано е в него учениците да започнат да изучават и роботика.
„Винаги приветствам иновативните подходи в обучението. От педагогическа гледна точка мога да кажа, че колегите ми успешно внедряват такива елементи в своите часове“, споделя Кръстева. От нас­тоящата учебна година преподаватели по всички предмети активно използват платформата на Министерството на образованието и науката „Дигитална раница“. Разбира се, преподавателите в Чепеларе използват и възможностите на други онлайн платформи.

На въпрос с какви чувства в професионален план изпраща 2023 г. и посреща новата 2024 г., Кръстева отговаря: „Изпращам тази година с чувство на удовлетвореност от добре свършената работа. Разбира се, има още какво да се направи. И първото, за което се сещам, е дисциплината на учениците. Става въпрос за начален етап на обучение – малките деца, които идват при нас са малко по-буйни и палави. Затова като задача през новата година си поставям да поработим върху това. Пожелавам на целия екип, учениците ни и техните родители да бъдем преди всичко здрави и да имаме много сили, за да се преборим с всички предизвикателства, които ще ни поднесе новата година.“

Your Image Description

Свързани статии:

Където всеки учи да може всичко по свой начин Да научиш чуждия език като майчин Участвай в промяната На чаша чай с родители

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":

Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

Phone: 0700 18466

Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg

Научните списания се продават и в книжарница „Сиела“ – подлез на Ректората на СУ „Св. Св. Климент Охридски“.

Address: София 1000, бул. „Цар Освободител“ №22

Tags Региони

Последвайте ни в социалните мрежи

Viber
shareTweet
Previous article

Да научиш чуждия език като майчин

Next article

От ралото до компютъра

Next article
От ралото  до компютъра

От ралото до компютъра

Министър Цоков провери разширението на школото в Рибново

Министър Цоков провери разширението на школото в Рибново

56% от европейците искат повече пари за борба с кризата

Опознай Евросъюза

Последни публикации

  • Министър Вълчев откри STEM център в СУ „Алеко Константинов“ в Луковит
  • Австроунгарски дух в Разград от 140 години
  • Театрални интерпретации на абсурдите на ежедневието
  • „Свободата да знаеш“ започна в Кюстендил
  • Правителството одобри близо 108 млн. лева за развитие на науката и изследванията
  • Одобрени са над 37 млн. лева за строеж и ремонт на училища, детски градини и студентски общежития
  • В Министерския съвет
  • Над 200 директори и учители обменят иновативни практики за подобряване на учебния процес
  • Световната банка ще подпомага България за по-ефективното използване на информационните ресурси в образованието
  • Магията на XV софийски фестивал на науката
  • И най-доброто писмо е…
  • Битка на роботи край морето
  • 516 млади театрали взривяват сцената във Велинград
  • „Заедно за Гергьовден“ в Кюстендил
  • Флота или флот
  • ПГТ „Проф. д-р Асен Златаров“ – Варна, с блестящо представяне на националните състезания по професии в туризма
  • Цената на труда: Пазарни реалности, правни рамки и социални дилеми
  • 200 млн. лв. за подобряване качеството на висшето образование
  • Снимка на броя: Царство на децата
  • Премиерът Росен Желязков: INSAIT надмина всички очаквания
  • Национално издателство „Аз-буки“ обявява конкурс за научна статия
  • Министър Красимир Вълчев: Предлагаме въвеждане на час по добро

София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

+0700 18466

izdatelstvo.mon@azbuki.bg
azbuki@mon.bg

Полезни линкове

  • Къде можете да намерите изданията?
  • Вход за абонати
  • Home
  • Contact
  • Subscribe now
  • Projects
  • Advertising

Az-buki Weekly

  • Вестник “Аз-буки”
  • Subscribe now
  • Archive

Scientific Journals

  • Strategies for Policy in Science and Education
  • Bulgarian Language and Literature
  • Pedagogika-Pedagogy
  • Mathematics and Informatics
  • Natural Science and Advanced Technology Education
  • Vocational Education
  • Istoriya-History journal
  • Chuzhdoezikovo Obuchenie-Foreign Language Teaching
  • Filosofiya-Philosophy

Newsletter

  • Accsess to public information
  • Условия за ползване
  • Профил на купувача

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password? Sign Up

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
en_US
bg_BG en_US
  • Login
  • Sign Up
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Home
  • About
  • Team
  • Archive
  • Contact
  • Advertising
  • Subscribe now
  • en_US

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"