България подкрепя инициативата на Европейската комисия „Денят на европейските автори“ и приветства превръщането ѝ в ежегодна. Нашата страна предлага тя да се разшири с ежегоден конкурс под надслов „Предизвикателството за четене“ в рамките на държавите от ЕС с различна тематика всяка година и привличането на широк кръг от европейски автори и училища по различни теми.
Това заявява заместник-министърът на образованието и науката проф. Албена Чавдарова по време на дебат на тема „Четенето и неговото значение за ученето, за справедливото и активно участие в обществото“. Той се проведе по време на Съвета на ЕС по образование, младеж, култура и спорт, част „Образование“, в Брюксел. Според България е необходимо да се координират ресурсите, политиките и инициативите, насочени към повишаване равнището на грамотност на групите от неграмотни и слабо грамотни възрастни лица.
Държавите членки на ЕС следва да приемат всеобхватни стратегии за ограмотяване в условията на междуинституционална координация, посочва проф. Чавдарова.
По думите ѝ е необходимо да се изгражда среда за обучение, в която съвременните информационни средства да стимулират четенето, да допринасят за мотивацията за учене и да се разглеждат като допълващ инструмент, а не като алтернатива. Фокусът трябва да бъде насочен към ангажиране на нарастващите технологични възможности в подкрепа на интереса към четенето, и по-специално към четенето с разбиране. Училищата трябва да се превърнат в по-отворени институции и в пресечна точка за среща на ученици, автори и издателства.
По време на дебата проф. Чавдарова акцентира и върху специалните програми на Министерството на образованието и науката за повишаване квалификацията на педагогическите специалисти, които са пряко свързани с четенето и неговото значение за ученето.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ може да закупите и от следните места:
СОФИЯ
Национален природонаучен музей, бул. „Цар Освободител” 1 (работно време: понеделник — неделя от 10,00 до 18,00 ч.);
ПЛОВДИВ
Основно училище “Алеко Константинов” (библиотеката), ул. “Божидар Здравков” 3а, тел.: 032/62 56 73, 0887 073 478;
ПУ „Паисий Хилендарски“, Ректората, Пловдив, ул. „Цар Асен“ 24;
БЛАГОЕВГРАД
Университетска книжарница, ЮЗУ „Неофит Рилски”, ул. „Иван Михайлов” 66, тел.: 073/588 540; 0894 426 038.