Kирилски надпис от времето на цар Симеон Велики е открит в крепостта Балък дере край ивайловградското с. Хухла, съобщава археологът от Националния исторически музей Ивайло Кънев. Находката е от октомври 2022 г. при провеждане на редовни археологически разкопки. Нейното оповестяване сега е заради необходимостта от обстойното ѝ проучване.
„Трябваше да проверим какво точно сме намерили – пояснява Ивайло Кънев. –
В началото не знаехме, че върху оловната пластина амулет има текст, тъй като тя беше силно корозирала. По време на документирането ѝ, когато я снимахме с хубава фототехника, се видяха букви. Ясно беше, че са кирилски, но дотук. После започна дълъг процес на почистване на отлаганията върху оловото и на консервация, тъй като находката беше в изключително лошо състояние. С тази трудна задача се зае проф. Веселина Инкова. Пластината беше прегъната през средата и трябваше да се отвори, а това криеше риск да се пречупи. След почистването ѝ д-р Георги Сингалевич от Националния археологически институт с музей – БАН, се зае с разчитането на надписа. За съжаление, корозията е унищожила някои неща. При отварянето на сгъвката има и напуквания, които са неизбежни, и на места се губят букви.“
Безспорно установено е, че става дума за паметник от X век, изписан с кирилски букви. Надписът е седемредов от вътрешната и четириредов от външната страна на пластината. Това дава основание на учените да предположат, че са открили един от най-ранните известни кирилски текстове. Това е типичен амулет, ясно се разчитат личните имена на молителите Никола и Павел. Те молят св. Димитър да се застъпи за тях пред Господ. „Този текст, от всички известни досега, е изключително каноничен“, подчертава Ивайло Кънев.
Предстои пластината да бъде изложена в Националния исторически музей, което вероятно ще стане след месец.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ може да закупите и от следните места:
СОФИЯ
Национален природонаучен музей, бул. „Цар Освободител” 1 (работно време: понеделник — неделя от 10,00 до 18,00 ч.);
ПЛОВДИВ
Основно училище “Алеко Константинов” (библиотеката), ул. “Божидар Здравков” 3а, тел.: 032/62 56 73, 0887 073 478;
ПУ „Паисий Хилендарски“, Ректората, Пловдив, ул. „Цар Асен“ 24;
БЛАГОЕВГРАД
Университетска книжарница, ЮЗУ „Неофит Рилски”, ул. „Иван Михайлов” 66, тел.: 073/588 540; 0894 426 038.