Бъдещето на висшето образование, по-тясното свързване на сферите на образованието, науката и иновациите, подпомагането на сътрудничеството между университетите и насърчаването на отворената наука са основните теми, обсъдени на Съвета по конкурентоспособност с министрите на науката на държавите членки на ЕС. В рамките му са проведени две панелни дискусии -– „Бъдещето на университетите в Европа“ и „Принципи и ценности на науката в Европа и по света“.
Българският еврокомисар Мария Габриел подчерта ключовата роля на университетите в научните постижения и достъпа до тях и динамизирането на европейското научноизследователско пространство. „Европейската образователна, научна и иновационна екосистема е в постоянно развитие. Сега е моментът да определим каква искаме да бъде ролята на университетите на бъдещето. Това е и целта на новата ми Европейска стратегия за висшето образование“, каза тя.
Висшите училища и научните организации, местните и националните власти трябва да полагат допълнителни усилия за подобряване на научната комуникация и борбата с фалшивите новини и дезинформацията, базирана на псевдонауката. Това бе един от акцентите в позицията, с която България участва в срещата на министрите на висшето образование, научните изследвания и иновациите в Париж. Друг важен акцент в позицията, одобрена от българското правителството, е насърчаването и сътрудничеството на висшите училища с научни организации из цяла Европа и внедряването на новите знания и иновации в образователните програми. България представи информация и за създаването на научноизследователски институт в областта на компютърните науки, определянето на българските висши училища с най-висок научен капацитет като „изследователски“ и очакваната за тях подкрепа по изпълнение на стратегически научноизследователски и иновационни програми чрез Плана за възстановяване и устойчивост.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ може да закупите и от следните места:
СОФИЯ
Национален природонаучен музей, бул. „Цар Освободител” 1 (работно време: понеделник — неделя от 10,00 до 18,00 ч.);
ПЛОВДИВ
Основно училище “Алеко Константинов” (библиотеката), ул. “Божидар Здравков” 3а, тел.: 032/62 56 73, 0887 073 478;
ПУ „Паисий Хилендарски“, Ректората, Пловдив, ул. „Цар Асен“ 24;
БЛАГОЕВГРАД
Университетска книжарница, ЮЗУ „Неофит Рилски”, ул. „Иван Михайлов” 66, тел.: 073/588 540; 0894 426 038.