Деляна ЛУКОВА
Изграждането на Български национален културен институт, който да обедини усилията за популяризиране на българския език и културно-историческото наследство, на преподавателската и изследователската работа на учените българисти в чуждестранните висши училища и у нас, обмена на добри практики, опит и резултати от изследвания. Около решението за създаването му се обединиха участниците в националната конференция за българския език „Език свещен“ с домакин Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“. В заключителната декларация на Конференцията е записано, че създаването на Института трябва да бъде постановено със закон, като се определят начините за устойчивото му финансиране и единодействието на всички институции в България – НС, МС, министерствата на образованието и науката, на външните работи, на културата, Изпълнителната агенция за българите в чужбина, както и с научните общности, културните институти и българистите в страната и чужбина.
Форумът е открит от президента Румен Радев. Той подкрепи идеята и посочи, че трябва да се изработи стратегия за работа с общностите ни зад граница, която да се развие в конкретни програми и да се финансира с ясни механизми.
Конференцията, в която взеха участие университетски преподаватели от цялата страна и която е посветена на преподаването, съхранението и перспективите пред българския език у нас и в чужбина, е организирана по инициатива на вицепрезидента Илияна Йотова. Дискутирана е потребността от утвърждаване на културно-историческата роля и настоящата позиция на кирилицата и съвременния български език.
Във форума се включиха министърът на образованието акад. Николай Денков и зам.-министър Мария Гайдарова.
„Имате пълна институционална подкрепа в лицето на МОН. От всичко, което чухме, стана ясно, че липсват две неща – координация между институциите и международна видимост“, каза акад. Денков и предложи към името на Института да се добави „образователен“. Той направи преглед на всички дейности и национални програми от 2014 г. насам, отнасящи се до българския език и културно наследство, подкрепа на българските неделни училища зад граница, както и стипендиите за обучение, предоставяни от българската държава.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ може да закупите и от следните места:
СОФИЯ
Национален природонаучен музей, бул. „Цар Освободител” 1 (работно време: понеделник — неделя от 10,00 до 18,00 ч.);
ПЛОВДИВ
Основно училище “Алеко Константинов” (библиотеката), ул. “Божидар Здравков” 3а, тел.: 032/62 56 73, 0887 073 478;
ПУ „Паисий Хилендарски“, Ректората, Пловдив, ул. „Цар Асен“ 24;
БЛАГОЕВГРАД
Университетска книжарница, ЮЗУ „Неофит Рилски”, ул. „Иван Михайлов” 66, тел.: 073/588 540; 0894 426 038.