Европейската изпълнителна агенция по образование и култура публикува нов сборник с истории на общността на Електронната платформа за учене на възрастни в Европа (EPALE – „Оправомощаване на възрастните да учат и да участват в обществото“.
Книгата съдържа практики за обучение на възрастни от цяла Европа. Всяка от вдъхновяващите истории дава различен набор от знания, добри практики и личен опит. Те се фокусират върху три основни теми през 2021 г.
– приобщаваща социална промяна за устойчивост и справедливост, цифров преход и възможностите за смесено обучение и житейски умения за оправомощаване на възрастните да учат и участват пълноправно в обществото.
Със своите непрекъснати подобрения, нови функции и възможности за ангажиране, EPALE има за цел да изгради жизнена общност за обучение за възрастни:
в момента има почти 114 000 членове и потенциал за по-нататъшен растеж.
В България се изпълнява Националната стратегия за учене през целия живот от 2014 г. насам, като секторът за учене на възрастни е част от образователната система и обхваща всички лица над 16 години, които не са в училище, а в друга форма на обучение, различна от дневната – вечерна, задочна, дистанционна, самостоятелна. Възрастните обучаеми могат да повишават квалификацията си на работното място или да придобиват нова, да осъвременяват знания и умения чрез различни формални и неформални форми на обучение.
В новата Европейска програма за учене на възрастни до 2030 г. това обучение е определено като стратегически приоритет заради възстановяването от кризата с COVID-19; необходимостта от устойчивост; променящите се потребности на пазара на труда; несъответствието между уменията и изискванията на пазара на труда; екологичния и цифровия преход, както и поради постоянния висок процент възрастни в Европа, които са с ниско равнище на основни знания, умения и компетентности.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ може да закупите и от следните места:
СОФИЯ
Национален природонаучен музей, бул. „Цар Освободител” 1 (работно време: понеделник — неделя от 10,00 до 18,00 ч.);
ПЛОВДИВ
Основно училище “Алеко Константинов” (библиотеката), ул. “Божидар Здравков” 3а, тел.: 032/62 56 73, 0887 073 478;
ПУ „Паисий Хилендарски“, Ректората, Пловдив, ул. „Цар Асен“ 24;
БЛАГОЕВГРАД
Университетска книжарница, ЮЗУ „Неофит Рилски”, ул. „Иван Михайлов” 66, тел.: 073/588 540; 0894 426 038.