В търсене на универсалното
Американската поетеса Луиз Глюк (1943) е тазгодишният лауреат на Нобеловата награда за литература. Тя става 16-ата жена носител на тази награда от всички 117 печелили я досега.
Родената в Ню Йорк авторка дебютира със стихосбирката „Първороден“ през 1968 г. Създава 12 стихосбирки и няколко тома есета за поезията. В своето търсене на универсалното се откроява със строга интелигентност, изтънчено чувство за композиция и откровен и безкомпромисен глас, пълен с хумор и хапливо остроумие.
За „Дивият ирис“ печели наградата „Пулицър“ през 1993 г., а през 2014-а „Вярна и добродетелна нощ“ донася и Националната литературна награда на САЩ. Две години по-късно президентът Барак Обама връчва Националния медал за хуманитарни науки. Луиз Глюк е професор по английски език в Университета „Йейл“.
Гладът не бива да е оръжие
Световната програма по прехраната на ООН е отличена с Нобеловата награда за мир за 2020 г. заради усилията в борбата с глада и хранителната несигурност по света и за приноса за подобряване на условията за мир в засегнатите от конфликти райони. Най-голямата хуманитарна агенция, бореща се с глада, е отличена сред номинираните 211 личности и 107 организации.
През миналата година Програмата е предоставила помощ на близо 100 милиона души в 88 държави по света. Въпреки тези усилия през 2019 г. 135 милиона души са страдали от остър глад, което е най-големият брой от много години.
Перфектният търг
Двама американски икономисти – Пол Милгръм (1948) и Робърт Уилсън (1937), са тазгодишните носители на Нобеловата награда за икономика. Те са отличени от Кралската шведска академия на науките с приза за икономически науки на Шведската банка в памет на Алфред Нобел „за усъвършенстване на теорията на търговете и изобретяването на нови аукционни формати, облагодетелствали продавачите, купувачите и данъкоплатците по света“.
Професорите в „Станфод“ изясняват как работят търговете и защо участниците в тях се държат по определен начин в зависимост от техния формат и наличната информация. Освен това те преминават отвъд теорията и създават практически формати на търгове, прилагани за разпределяне на стоки и услуги, трудно продаваеми по традиционния начин – например радиочестоти, квоти за улов на риба, слотове за авиокомпании, квоти за парникови емисии и други.
Използвайки аукционната теория, в средата на 90-те години на миналия век Милгръм и Уилсън създават за американското правителство формата Симултанен многократен търг за продажбата на радиочестоти на телекомуникационни оператори. Успехът му е толкова голям, че търгът е приложен и в редица други държави. По-късно те усъвършенстват своите разработки, така че да оптимизират получаваните цени.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ може да закупите и от следните места:
СОФИЯ
Национален природонаучен музей, бул. „Цар Освободител” 1 (работно време: понеделник — неделя от 10,00 до 18,00 ч.);
ПЛОВДИВ
Основно училище “Алеко Константинов” (библиотеката), ул. “Божидар Здравков” 3а, тел.: 032/62 56 73, 0887 073 478;
ПУ „Паисий Хилендарски“, Ректората, Пловдив, ул. „Цар Асен“ 24;
БЛАГОЕВГРАД
Университетска книжарница, ЮЗУ „Неофит Рилски”, ул. „Иван Михайлов” 66, тел.: 073/588 540; 0894 426 038.