Важна част са учените от Института за етнология и фолклористика на БАН.
„Повече от 110 години Националният етнографски музей, а по-късно и Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей, играе ролята на културен и духовен център, който издирва, съхранява, изучава и популяризира културните процеси и явления – коментира доц. д-р Петко Христов, директор на Института. – Стремим се да изучаваме културното наследство и как се променя представата ни за него в условията на Паневропейска мобилност.“
От началото на 2018 г. Институтът участва в два значими интердисциплинарни проекта – изграждането на Център за върхови постижения „Наследство.бг“ и Център за интелигентни решения в креативните и рекреативните индустрии. „Живеем в глобализиращ се свят, но националната идентичност не се продава, а се изгражда, и ролята на нашата наука и на Националния етнографски музей е ключова в този процес“, казва още доц. Христов.
Продължава и дарителската кампания за образователен център в Националния етнографски музей. В него малки и големи ще могат да се докоснат до традиционни български занаяти и обредни практики, а учениците ще го посещават като част от обучението си в училище.
Четете повече в бр. 23, 7 – 13 юни 2018 г.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ може да закупите и от следните места:
СОФИЯ
Национален природонаучен музей, бул. „Цар Освободител” 1 (работно време: понеделник — неделя от 10,00 до 18,00 ч.);
ПЛОВДИВ
Основно училище “Алеко Константинов” (библиотеката), ул. “Божидар Здравков” 3а, тел.: 032/62 56 73, 0887 073 478;
ПУ „Паисий Хилендарски“, Ректората, Пловдив, ул. „Цар Асен“ 24;
БЛАГОЕВГРАД
Университетска книжарница, ЮЗУ „Неофит Рилски”, ул. „Иван Михайлов” 66, тел.: 073/588 540; 0894 426 038.