Нов-новеничък, гол-голеничък, сам-самичък, щур-пощурял и др. се срещат изписани както полуслято, така и разделно (напр. нова новеничка, само самичко).
Особеното при тях е, че всяка от съставните им части има свое формоизменение и ударение (срв. сàм-самùчък, самà-самùчка, самò-самùчко, самù-самùчки).
Известно е, че формоизменението в българския език става в края на думата (срв.: новичък, новичка, новичко, новички). Тук обаче това правило е нарушено. Когато прилагателните се съгласуват по род и число със съществителните, които поясняват, двете съставки симетрично се изменят (нов-новеничък часовник, нова-новеничка рокля, ново-новеничко колело, нови-новенички обувки).
Неоспоримо е, че тези двусъставни образувания представляват едно смислово цяло и тук става въпрос за усилване на признака на обекта в пределно висока степен (срв. нов-новеничък ‘съвсем нов’, сам-самичък ‘съвсем сам’ и пр.), като интензифициращият ефект е заложен в схемата им на построение.
В предговорите на правописните речници е обърнато внимание на спецификата на този тип конструкции. Те се приемат за особен вид сложни прилагателни имена, които променят и първата си част при образуването на граматичните форми за род и число. Според кодификаторите тези прилагателни трябва да се изписват с късо тире (дефис) въпреки наличието на симетрично изменение на двете съставки.
Д-р Цветелина Георгиева
е главен асистент в Секцията по българска лексикология и лексикография към Института за български език „Проф. Л. Андрейчин“ при БАН. Интересите й са в областта на лексикалната семантика, лексикографията, словообразуването, неологията и др.
Четете повече в бр. 25, 22 – 28 юни 2017 г.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ може да закупите и от следните места:
СОФИЯ
Национален природонаучен музей, бул. „Цар Освободител” 1 (работно време: понеделник — неделя от 10,00 до 18,00 ч.);
ПЛОВДИВ
Основно училище “Алеко Константинов” (библиотеката), ул. “Божидар Здравков” 3а, тел.: 032/62 56 73, 0887 073 478;
ПУ „Паисий Хилендарски“, Ректората, Пловдив, ул. „Цар Асен“ 24;
БЛАГОЕВГРАД
Университетска книжарница, ЮЗУ „Неофит Рилски”, ул. „Иван Михайлов” 66, тел.: 073/588 540; 0894 426 038.