Роботиката прави програмирането по-забавно.
В Центъра за ученическо техническо и научно творчество подготвят децата и за участие в национални и международни олимпиади по математика и информатика.
Пет групи за извънкласни занимания по математика и информатика с първолаци и няколко по информационни технологии – така започва изминалата учебна година за Центъра. „Те още не могат да четат и пишат, но се записват при нас и колегите са разработили специални програми, по които да обучават най-малките“, разказва Велислав Йончев – директор на ЦПЛР-ЦУТНТ, Русе.
Модулно е обучението по информатика и информационни технологии за учениците от I до III клас. Целта е малчуганите да се научат да работят с компютри и да усвоят умения за работа с графична, текстова и звукова информация и да ги комбинират. След това учат анимация и програмиране със Scratch.
Русенският център е един от малкото останали в България, работещ с подрастващите основно в областта на техниката, науката и технологиите. В него целенасочено подготвят най-талантливите за участие в национални и международни олимпиади по математика, информатика и информационни технологии. Ръководители на състезателите са изявени преподаватели от МГ „Баба Тонка“ и Русенския университет като проф. Каталина Григорова и доц. д-р Пламенка Христова.
И резултатите са налице. Най-скорошният успех е бронзовият медал за възпитаника на русенския център Виктор Кожухаров от Международната олимпиада по информатика, която се проведе в началото на август в Баку, Азербайджан. Това е дебютно участие в международната надпревара за десетокласника Виктор, който учи в МГ „Баба Тонка“, а в Центъра от години посещава школите по математика и информатика. Негов ръководител по програмиране е доц. Христова.
„Най-новото при нас от началото на тази година е практическият курс по 3D прототипиране и проектиране – разказва Велислав Йончев. – Обучението е изцяло приложно и децата сами си изготвят абсолютно всичко – от скиците до прототипите на частите за създаването на спортен автомобил – шаси, гуми, джанти, купе, електродвигател, и накрая ги сглобяват. Пишат и програмата за неговото управление.“ В курса участват ученици от VI до X клас, а ръководител на школата е доц. д-р Георги Христов – преподавател в РУ „Ангел Кънчев“.
Четете повече в бр. 34, 22 – 28 август 2019 г.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg