
Земята и цялата ни галактика Млечен път може да се намират в мистериозна гигантска дупка, която кара Космоса да се разширява по-бързо тук, отколкото в съседните региони на Вселената, твърдят астрономи. Тяхната теория е потенциално решение на „напрежението на Хъбъл“ и би могла да помогне за потвърждаване на
истинската възраст на нашата Вселена, която се оценява на около 13,8 милиарда години.
Последното изследване, представено на Националната астрономическа среща на Кралското астрономическо дружество в Университета „Дърам“, показва, че звуковите вълни от ранната Вселена, „по същество звукът на Големия взрив“, подкрепят тази идея.
Константата на Хъбъл е предложена за първи път от Едуин Хъбъл през 1929 г., за да изрази скоростта на разширяване на Вселената. Тя може да бъде измерена чрез наблюдение на разстоянието до небесните обекти и колко бързо се отдалечават от нас.
Препъни-камъкът обаче е, че екстраполирането на измерванията на далечната, ранна Вселена до днес, използвайки стандартния космологичен модел, предсказва по-бавна скорост на разширяване от измерванията на близката, по-нова Вселена. Това е напрежението на Хъбъл.
„Потенциално решение на това несъответствие е, че нашата галактика е близо до центъра на голяма локална празнина – обяснява д-р Индранил Баник от Университета в Портсмут. – Това би довело до привличане на материята от гравитацията към по-плътната външна част на празнината, което би довело до това празнината да стане още по-голяма с времето. Тъй като тя се изпразва, скоростта на обектите, отдалечаващи се от нас, би била по-голяма, отколкото ако празнината не беше там. Това създава впечатление за по-бърза локална скорост на разширяване. Напрежението на Хъбъл е до голяма степен локално явление, с малко доказателства, че скоростта на разширяване не съответства на очакванията в стандартната космология по-назад във времето. Така че локално решение като локална празнина е обещаващ начин за решаване на проблема.“
Директното броене на галактиките подкрепя теорията, тъй като
плътността на броя на галактиките в нашата локална вселена е по-ниска, отколкото в съседните региони.
Съществуването на такава голяма и дълбока кухина обаче е спорно, защото не се вписва добре в стандартния модел на космологията, който предполага, че материята днес би трябвало да е по-равномерно разпределена в такива големи мащаби. Въпреки това нови данни показват, че барионните акустични трептения – „звукът на Големия взрив“ – подкрепят идеята за локална кухина. „Тези звукови вълни пътуват само за кратко, преди да замръзнат на място, след като Вселената се охлади достатъчно, за да се образуват неутрални атоми“, обяснява д-р Баник.

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg