Безопасността на българските деца и ученици, включително в киберпространството, и развитието на дигиталните им умения и медийната грамотност са водещи теми в политиките на Министерството на образованието и науката. Една от ключовите програми за превенция на тормоза и насилието сред децата е „Стъпки заедно“. Това съобщи служебният заместник-министър на образованието и науката Наталия Митева на кръглата маса „Противодействие на сексуалната злоупотреба с деца: тенденциите, възможни решения и предизвикателства“, предава Пресцентърът на МОН.
В Програмата, която тази година за пръв път се реализира като самостоятелна, са включени близо 25 000 деца, ученици и родители.
А акцент е превенцията на кибертормоза, заяви още Наталия Митева на форума, организиран от Центъра за безопасен интернет и проведен в Държавната агенция за закрила на детето.
В програмата „Стъпки заедно“ тази година за пръв път са включени и 20 детски градини. Класирани са и проекти на 40 училища. Акцент в нея са превенцията на кибертормоза сред учениците и безопасната работа в електронна среда, а за детските градини – работата с родителите за екранно време, през което децата да ползват медии, както и подбор на съдържанието.
„Темата за екранното време е изключително важна, защото оттам тръгват странични ефекти, свързани със социално-емоционалното здраве на децата и учениците, безопасността в киберпространството, с агресията помежду им и дори с образователните резултати“, отбеляза Наталия Митева.
В тази връзка, МОН участва в работна група между институции за изготвяне на насоки за използване на медийно и онлайн съдържание. Темата е залегнала и в международен проект за дигитално благополучие, който МОН реализира съвместно с още пет държави.
„Предстои изготвяне и на национален доклад към ЮНЕСКО за етичното използване на изкуствен интелект и базово обучение на учителите. Започваме и мащабен проект, който цели да надгради дигиталните умения на учители и ученици“, съобщи още Наталия Митева.
В Кръглата маса участваха директорът на Държавна агенция за закрила на детето д-р Теодора Иванова, директорът на дирекция „Киберпрестъпност“ към ГДБОП в МВР комисар Владимир Димитров, координаторът на Националния център за безопасен интернет Антоанета Василева, представители на институции и неправителствени организации.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg