Национално издателство "Аз-буки"
Министерство на образованието и науката
Wikipedia
  • Вход
  • Регистрация
Вестник „Аз-буки”
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
    • Вестник “Аз-буки” онлайн издание
  • Контакт
  • Реклама
  • Абонамент
  • en_US
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
    • Вестник “Аз-буки” онлайн издание
  • Контакт
  • Реклама
  • Абонамент
  • en_US
Няма резултати
Вижте всички резултати
Вестник „Аз-буки”
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Home
  • Издания
Начало Новини Новини 2025

Три университета ще изпълняват иновативен проект за докторанти в индустрия 5.0

„Аз-буки“ от „Аз-буки“
26-01-2025
в Новини 2025
A A
На снимката (от ляво надясно): ректорът на МГУ проф. Ивайло Копрев, ректорът на ВУТП проф. Миглена Темелкова, заместник-ректорът на ТУ във Варна доц. Христо Ненов
Снимка БТА

Академичните ръководства на Висшето училище по телекомуникации и пощи (ВУТП), на Минно-геоложкия университет „Св. Иван Рилски“ и на Техническия университет във Варна ще изпълняват общ иновативен проект за докторанти в индустрия 5.0, предаде БТА.

Той носи името – „Смарт PHD Lab 5.0. Проектни докторантури за интелигентен растеж в областта на телекомуникациите, изкуствения интелект, автоматизацията и мехатрониката“.

Проектът ще се осъществява по процедурата „Подкрепа за развитие на проектна докторантура“ – част от програмата „Образование“ 2021-2027 г., съфинансирана от Европейския социален фонд плюс (ЕСФ+).

Общата стойност на проекта е 1 189 006 лв. Той е разработен от академичните институции, в тясно сътрудничество с бизнеса.

Целта му е да създаде иновативна среда за обучение и научни изследвания в стратегически важни области – като телекомуникации, изкуствен интелект, автоматизация, мехатроника и устойчиво развитие.

Проектът е насочен към

развитието на висококвалифицирани специалисти и изследователи,

които ще бъдат подготвени да отговорят на предизвикателствата на съвременната индустрия и обществото, интегрирайки технологии и хора в една устойчива и социално отговорна рамка.

„Идеята на лабораторията за създаване на докторанти и за защита на докторски дисертации е свързана с конкретен научно-практически принос от работата им, а той може да дойде и с помощта на бизнеса“, каза проф. д-р Миглена Темелкова, която е ректор на ВУТП и е ръководител на проекта.

Тя отбеляза, че целта е докторантите да се докоснат до реалната практика и да направят нещо с добавена стойност за организациите на бизнеса, за секторите, в които работят и за икономиката.

„В рамките на този проект сме интегрирали усилията на три университета, които са изключително силни в практикоприложността“, обяснява още тя и допълва:

„Нашите университети правят практикоприложна наука и това го правим благодарение на бизнеса“.

По думите ѝ, в  този смисъл и тези докторантури ще бъдат изключително полезни не само на нас, но и на самите докторанти, и на бизнеса.

„Индустрия 5.0, както е наречена лабораторията, има нужда точно от такива кадри, които интегрират в себе си не само научен потенциал, но и конкретна практическа приложност“, отбеляза проф. Темелкова.

Тя изрази увереност, „че в края на проекта ще може да бъде отчетено защитилите девет докторанти с девет практикоприложни дисертации, с конкретен принос не само за науката, но и за практиката“.

Ректорът на МГУ проф. д-р инженер Ивайло Копрев благодари, че университетът е поканен да се включи в този екип и проект.

„90% от нашите докторанти са  проектни хора, които работят в бизнеса, идват с реален проблем и той се решава съвместно от университет, компания и докторант, и това триединство води до това, че няма губещи от тази работа“, добави той.

Заместник-ректорът на ТУ във Варна доц. д-р инженер Христо Ненов каза, че висшето училище в морския град има богата история и опит в обучението на докторанти.

„Имаме и много голям опит във взаимодействието с индустрията, и с бизнеса в област Варна. И мисля, че ще сме един добър и силен партньор по проекта“, отбеляза доц. Ненов.

Проектът ще бъде с продължителност от 64 месеца и е насочен към докторанти, към академичния състав и към бизнеса.

 

 

Your Image Description

Свързани статии:

Близо 25 000 деца и родители в програма на МОН за превенция на тормоза Ученици от Начално училище „Михаил Куманов“ в Пещера гостуваха на Министерството на образованието и науката по случай ромската Нова година, наречена още Василица или Банго ВасилУченици сурвакаха в МОН за Василица „Кулинарен мастършеф“ учи децата как да се хранят здравословно Продължават разговорите за филиал на Тракийския университет в Кюстендил

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":

Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

Телефон: 0700 18466

Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg

Научните списания се продават и в книжарница „Сиела“ – подлез на Ректората на СУ „Св. Св. Климент Охридски“.

Адрес: София 1000, бул. „Цар Освободител“ №22

Етикети: Денятдокторантииндустрия 5.0

Последвайте ни в социалните мрежи

СподелянеTweet
Предишна статия

Ако съдиш новите поколения, съдиш себе си

Следваща статия

31-вият Международен фестивал на маскарадните игри „Сурва“ 2025 събра над 12 000 участници

Следваща статия
Участник в "Сурва" 2025 с кукерска маска

31-вият Международен фестивал на маскарадните игри "Сурва" 2025 събра над 12 000 участници

Представители на Общински младежки парламент

Да градиш биография от училище

Проф. Христо Пимпирев и Радослав Мирнов

Рожден ден в открито море

Последни публикации

  • Образователният медиатор Ангел Илиев вярва, че независимо от произхода си, човек може да постигне всичко, за което мечтае
  • Повече млади жени избират науката
  • Д-р Цветелина Петкова, директор на Превантивно-информационния център по проблемите на наркоманиите – София: Възпитанието е въпрос на устойчиво присъствие в живота на детето
  • Учени: Дивите животни не възприемат всички хора за еднакво опасни
  • „Идеите раждат идеи“ – в това са убедени в 68. СУ, което навърши 40 години
  • Томислав Томов донесе поредно отличие за бургаската Математическа гимназия
  • Климатични промени застрашават императорските пингвини
  • Изучаването на Ледения континент води до решаването на проблеми, които засягат цялото човечество
  • Обидна дума ли е циганин
  • Какво включва брутната заплата според трудовото законодателство
  • ППМГ „Академик Никола Обрешков“ в Бургас на 55 години = на безкрайност от възможности
  • Ученици от София и Хасково отиват на Международния фестивал на училищния театър на испански език
  • Илиян Йорданов, ръководител на националния отбор по информатика: Успехът ни на Международната олимпиада през 2025 г. е кулминация на усилията ни
  • Платформа с изкуствен интелект превръща идеи в работещи приложения
  • МОН дава начало на конкурса „Млади таланти“
  • МОН продължава да проследява реализацията на завършилите висшисти в страната и чужбина
  • Андрей Петров, изпълнителен директор на Българския футболен съюз: Ученическият футбол е инвестиция в бъдещето
  • Д-р Шасине Вели от ВМА: Едно наргиле се равнява на 100 цигари
  • Шествие за националния празник – 3 март
  • Министър Сергей Игнатов: Задълбочаваме работата по промяна на учебните програми
  • Проведе се патриотичен спектакъл „Малките пазители на традициите“ в Благоевград
  • Обмислят салоните в училищата да не затварят след часовете

София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

+0700 18466

izdatelstvo.mon@azbuki.bg
azbuki@mon.bg

Полезни линкове

  • Къде можете да намерите изданията?
  • Вход за абонати
  • Начало
  • Контакт
  • Абонамент
  • Проекти
  • Реклама

Вестник „Аз-буки”

  • Вестник “Аз-буки”
  • Абонамент
  • Архив

Научните списания

  • Стратегии на образователната и научната политика
  • Български език и литература
  • Педагогика
  • Математика и информатика
  • Обучение по природни науки и върхови технологии
  • Професионално образование
  • История
  • Чуждоезиково обучение
  • Философия

Бюлетин

  • Достъп до обществена информация
  • Условия за ползване
  • Профил на купувача

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password? Sign Up

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
bg_BG
en_US bg_BG
  • Вход
  • Sign Up
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
    • Вестник “Аз-буки” онлайн издание
  • Контакт
  • Реклама
  • Абонамент
  • en_US

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"