Национално издателство "Аз-буки"
Министерство на образованието и науката
Wikipedia
  • Вход
  • Регистрация
Вестник „Аз-буки”
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
    • Вестник “Аз-буки” онлайн издание
  • Контакт
  • Реклама
  • Абонамент
  • en_US
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
    • Вестник “Аз-буки” онлайн издание
  • Контакт
  • Реклама
  • Абонамент
  • en_US
Няма резултати
Вижте всички резултати
Вестник „Аз-буки”
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Home
  • Издания
Начало Новини Новини 2025

Предстоящите образователни реформи целят придобиване на практически умения

Ангел Добриков от Ангел Добриков
18-03-2025
в Новини 2025
A A
Министър Красимир Вълчев посети Планетариума в Смолян Снимка Община Смолян

На работна среща в Смолян министърът на образованието и науката Красимир Вълчев представи пред директори и педагогически специалисти от образователни институции в областта основните приоритети и предстоящите образователни реформи за подобряване на учебните планове. Основната им цел е придобиване на трайни знания и практически умения в училище.

Министърът сподели притесненията си от намаляващия брой на учениците и определи запазването на училищната мрежа в страната като едно от най-сериозните предизвикателства пред Просветното министерство.

Експерти в сферата на образованието, директори и учители от Среднородопския регион изложиха пред министър Вълчев своята визия и предложения за развитие на образованието в област Смолян. Посочени бяха и проблеми, пред които се изправят в учебния процес.

Относно възникнало напрежение за план-приема за учебната 2025/2026 г. управителят на Смолянска област Захари Сираков подчерта пред педагозите, че образованието в региона е повод за гордост.

Усилията на областната администрация в Смолян и провежданите с министър Вълчев срещи са били конструктивни за постигане на баланс и съхраняване на училищната мрежа в региона. Не е допускано класифициране на смолянските образователни институции по значимост или проява на специално отношение към определени училища и омаловажаване на останалите. Образованието е сред основните приоритети за развитието на региона и е недопустимо да се злоупотребява или да се преследват политически интереси, като се създава излишно напрежение между учебните заведения, заяви областният управител.

В срещата с министъра на образованието и науката Красимир Вълчев участваха народният представител д-р Красимир Събев, областният управител Захари Сираков, заместниците му Красимир Даскалов и Андриян Петров, Никола Запрянов – началник на Регионалното управление на образованието – Смолян, и експерти от РУО – Смолян.

Министър Вълчев посети и обновения Планетариум в града, запозна се с дейността му. Той посочи, че ще препоръча учащите да го посещават с образователна насоченост.

Кметът на община Смолян Николай Мелемов информира министъра за подкрепата, която Общината оказва на образователните институции за участия на техни възпитаници в олимпиади, конкурси, спортни състезания и други занимания по интереси.

Your Image Description

Свързани статии:

МОН инициира промени да бъде защитена и освободена от такси специалността „Медицинска сестра“ Министър Вълчев: Математическите гимназии са ключови, за да бъде България силна в ерата на изкуствения интелект Третокласници направиха препис на „Епопея на забравените“ УченициОбмислят пакети за езикова интеграция в училище

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":

Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

Телефон: 0700 18466

Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg

Научните списания се продават и в книжарница „Сиела“ – подлез на Ректората на СУ „Св. Св. Климент Охридски“.

Адрес: София 1000, бул. „Цар Освободител“ №22

Етикети: ДенятМинистър Красимир Вълчевобразователни реформипрактически умения

Последвайте ни в социалните мрежи

СподелянеTweet
Предишна статия

Отличия за бъдещи инженери

Следваща статия

Безплатни учебници за още деца и ученици

Следваща статия
Повече ученици ще ползват безплатни учебници и познавателни книжки от следващата учебна година. Това предвижда проект за изменение и допълнение на Постановление № 79 на Министерския съвет от 2016 г.

Безплатни учебници за още деца и ученици

Интерактивно приложение за пътна безопасност създаде МОН

Интерактивно приложение за пътна безопасност създаде МОН

Повече български студенти избират испански университети

Повече български студенти избират испански университети

Последни публикации

  • 30 учат безплатно за военни медици
  • СБКО като инструмент за социална политика на работодателя
  • Проф. Георги Бърдаров, географ и писател: Голям оптимист съм за България
  • Видинската ПГ „Проф. д-р Асен Златаров“ откри STEM център и нов физкултурен салон
  • „Аз-буки“ проведе уроци за медийната грамотност, в които се включиха ученици от СУ „Св. св. Кирил и Методий“ и ОУ „Христо Ботев“ в кв. „Долно Езерово“ в Бургас
  • Къде по света хората се трудят усилено като българи
  • Откриха стенопис на Апостола в столичното 50. ОУ „Васил Левски“
  • STEM център отвори врати в столичното 29. СУ „Кузман Шапкарев“
  • Нови правила за прием в детските градини в София
  • Удължават до 26 февруари изложбата с творби на Любен Зидаров по приказки на Николай Райнов в софийската галерия „Стубел“
  • В област Смолян предлагат една паралелка по-малко за прием в гимназиите
  • Във Видин честват 210 години от рождението на Екзарх Антим I
  • В област Кюстендил за първи път ще се учи роботика
  • Повече професионални паралелки наесен
  • Проф. Сергей Игнатов: Образованието се нуждае от приемственост и спокойствие
  • С гимнастика и състезания развиват двигателните умения на децата в столичната 37. ДГ „Вълшебство“
  • „Ученически обектив“ търси киноталантите на България
  • Празникът на виното в багри
  • Призьорите във Фотоконкурса на „Аз-буки“ получиха своите отличия в МОН
  • Менторска програма за младежи – ученици и студенти могат да участват в бизнес симулации, тематични обучения и събития
  • Откриха вероятно най-ранната рисунка в света
  • Инж. Даниел Денев: Страстта да изобретяваш

София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

+0700 18466

izdatelstvo.mon@azbuki.bg
azbuki@mon.bg

Полезни линкове

  • Къде можете да намерите изданията?
  • Вход за абонати
  • Начало
  • Контакт
  • Абонамент
  • Проекти
  • Реклама

Вестник „Аз-буки”

  • Вестник “Аз-буки”
  • Абонамент
  • Архив

Научните списания

  • Стратегии на образователната и научната политика
  • Български език и литература
  • Педагогика
  • Математика и информатика
  • Обучение по природни науки и върхови технологии
  • Професионално образование
  • История
  • Чуждоезиково обучение
  • Философия

Бюлетин

  • Достъп до обществена информация
  • Условия за ползване
  • Профил на купувача

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password? Sign Up

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
bg_BG
en_US bg_BG
  • Вход
  • Sign Up
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
    • Вестник “Аз-буки” онлайн издание
  • Контакт
  • Реклама
  • Абонамент
  • en_US

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"