
Директори на центрове за подкрепа за личностно развитие (ЦПЛР – ОДК) от цялата страна отчетоха постигнатото и очертаха предизвикателствата в работата си по време на годишното си национално съвещание в Поморие.
„Срещата мина изключително ползотворно. Тя протече делово и при висока активност и ангажираност от страна на всички участници“, коментира за „Аз-буки“ директорът на Националния дворец на децата Татяна Досева.
Директорът на Национално издателство за образование и наука „Аз-буки“ Емил Спахийски също взе участие в годишната среща на директорите на ЦПЛР. Той подчерта колко важна е тяхната роля за развиването на талантите на всяко дете.
Сред обсъдените теми са Програмата на мерките за закрила на деца с изявени дарби и възможността за участие в повече национални програми на МОН.
От центровете поискаха да им се предостави възможност за кандидатстване за финансиране по националните програми „ИКТ в системата на предучилищното и училищното образование“ и „Осигуряване на съвременна, сигурна и достъпна образователна среда“.
Призоваха и да се предвиди възможност за държавна помощ и за осигуряване на средства за закупуване на лицензи за планетариумите.
За пореден път поискаха да се промени механизмът на финансиране на центровете с отчитане броя на децата и учениците в общината и броя на учебните часове в ЦПЛР, като при определяне на броя им да се отчитат и подрастващите от предучилищна възраст и учениците от държавните училища. Акцент бе поставен и върху провеждането на
предстоящите конкурси и състезания,
включени в Националния календар на МОН за изяви по интереси за учебната 2025/2026 г. Според изнесената статистика за миналата учебна година в тях са се включили над 42 300 индивидуални участници – при 30 600 за предходната, и над 2030 колективи и отбори (при 1930 колектива в предишната година) от над 7450 ЦПЛР, училища, младежки домове, читалища и други институции при (4580 за предходната).
Представена бе и информация за предстоящото провеждане на Програмата за творчески ваканции на Националния дворец на децата „Хайде да творим заедно“ през 2025 г.

„Интересът към Програмата се увеличава и все повече отличени и наградени деца и ученици заявяват желание да се включат. Но тя е с ограничен бюджет, което налага да се намали продължителността на смените, за да имат възможност повече таланти да се включат“, споделя Досева.
Директорите поискаха и Националният дворец на децата да продължи да организира и провежда междуинституционални обучения и обмяна на опит за педагогическите специалисти от центровете в цялата страна.
От страна на МОН на съвещанието присъства Йолислав Иванов от дирекция „Приобщаващо образование“, а Община Поморие бе представена от зам.-кмета Янчо Илиев. Сред участниците бяха и Павлина Алексиева, старши експерт в РУО – Бургас, и адвокат Янко Янков.

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg