
На най-светлия празник министърът на външните работи Георг Георгиев и молдовският му колега Михай Попшой взеха участие на официалната церемония по откриването на поделението на Русенския университет „Ангел Кънчев“. Първият български дипломат е в града за Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност, съобщава Пресцентъра на МвНР.
В приветствието си пред българската общност Георг Георгиев изтъкна, че това е исторически ден за Тараклия и за българската общност в Република Молдова,
тъй като с откриването на филиала на Русенския университет „Ангел Кънчев“ в града се отварят вратите на първото българско висше учебно заведение извън пределите на България, което ще предоставя достъп на все по-голям брой младежи до качествено висше образование в съответствие с европейските стандарти.
Той изрази увереност, че той ще допринесе също така за утвърждаване на ролята на град Тараклия като културен и духовен център на българската идентичност в Република Молдова.
„Убеден съм, че днес, обединени от силата на българската духовност и на основата на традиционните български ценности и споделените общочовешки и европейски добродетели, можем заедно да градим съвместното бъдеще на нашите две държави в среда на сигурност, благоденствие, солидарност и единство в нашето многообразие“, изтъкна още министър Георгиев.
„Всички вие, които носите дълбоко у себе си българския език, традиции и култура и вече векове наред ги предавате на бъдещите поколения, знайте, че в лицето на филиала на Русенския университет в Тараклия, на българската държава и нашите молдовски приятели имате институции, които стоят плътно зад всичко онова, което вие отстоявате“, завърши приветствието си той.
През 2024 г. молдовските власти дадоха съгласие за
трансформацията на Тараклийския държавен университет „Григорий Цамблак“ във филиал (поделение) на Русенския университет „Ангел Кънчев“,
който беше успешно регистриран по действащото молдовско право на 2 април 2025 г. и се превърна в ярко свидетелство за това, че европейската интеграция на Република Молдова е силен благоприятен фактор не само за двустранния политически диалог, но и за установяването на оптимални условия за реализация на етнокултурните права на българското национално малцинство, особено в образователната сфера, припомнят от МвНР.
Филиалът на Русенския университет в Тараклия е първото в историята на българското висше образование самостоятелно българско висше учебно заведение извън пределите на нашата страна.
Българският външен министър е на двудневно работно посещение в Молдова,
в рамките на което се срещна и с представители на местната администрация и кметовете на населени места в Тараклийския район с преобладаващо българско население, с които обсъди ключови аспекти на сътрудничеството с България и подкрепата от българска страна за реализирането на социално значими проекти с висока добавена стойност за българското национално малцинство.
Град Тараклия е административен център на района, обединяващ най-голям брой селища –общо 26 с компактно българско население. В повечето от 24-те села и двата града Тараклия и Твърдица, които включва Тараклийският район, българите са над 50% от общия брой на жителите на съответното населено място. От общото население на Тараклийския район 66,1% е с българска етническа принадлежност.

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg