Национално издателство "Аз-буки"
Министерство на образованието и науката
Wikipedia
  • Вход
  • Регистрация
Вестник „Аз-буки”
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
    • Вестник “Аз-буки” онлайн издание
  • Контакт
  • Реклама
  • Абонамент
  • en_US
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
    • Вестник “Аз-буки” онлайн издание
  • Контакт
  • Реклама
  • Абонамент
  • en_US
Няма резултати
Вижте всички резултати
Вестник „Аз-буки”
Няма резултати
Вижте всички резултати
Начало Новини Новини 2025

Откриха новата лаборатория на антарктическата ни база

„Аз-буки“ от „Аз-буки“
14-02-2025
в Новини 2025
A A
Снимки БТА/Милена Островска

Сградата на новата научна лаборатория на българската антарктическа база „Св. Климент Охридски“ на о. Ливингстън беше официално открита, съобщават от Софийския университет.

Лентата на завършената постройка прерязаха ректорът на най-старото ни висше училище проф. Георги Вълчев, ръководителят на българските антарктически експедиции проф. Христо Пимпирев и флотилният адмирал от резерва Боян Медникаров, който доскоро ръководеше Висшето военноморско училище. На тържеството присъстваха и

участниците от 33-тата българска антарктическа експедиция

и гости от испанската антарктическа база „Хуан Карлос I“.

В рамките на церемонията бе връчена и икона на Светата Божия майка с Младенеца – дар от Негово Светейшество Патриарх Даниил.

Строежът на новата научна придобивка на о. Ливингстън започна през 2021 г. В нея има

три специализирани научни лаборатории,

които ще спомогнат за разширяване на броя и обхвата на научните изследвания, които се осъществяват в Антарктика. Те ще бъдат обезпечени със специализирана апаратура в три тематични направления – науки за земята, биологични науки и обща лаборатория. Още в следващия полярен сезон тя ще започне да се използва целево за теренни проучвания от изследователите.

Изграждането на лабораториите попада в обхвата на

Пътната карта за научна инфраструктура на България,

която е част от Европейската карта за научна инфраструктура. Българската база и към момента се използва от гостуващи изследователи от различни европейски страни.  А с откриването на новата научна лаборатория очакванията са, че и броят и на съвместните международни научни проекти ще се увеличи.

Проф. Христо Пимпирев коментира, че идеята за изграждане на нова научна лаборатория в Антарктида е дошла от необходимостта да се подпомогнат различните изследвания, които се провеждат на Ледения континент, и събираните проби да бъдат изследвани бързо и ефективно на място.

„Още от следващия сезон учените ще имат възможност да провеждат своите изследвания на място и така ще увеличат в пъти ефективността и размера на научните си наблюдения. Разбира се, всичко това се улесни много с придобиването на българския научноизследователски кораб, който още с първото си плаване от Варна до Ливингстън през 2022 г. започна да извозва всички необходими строителни материали и техника, така че този обект да бъде реализиран само за три години“, добави проф. Пимпирев.

Той изрази благодарността си към испанската антарктическа експедиция за дългогодишното сътрудничество и приятелство.

Проф. Георги Вълчев отбеляза, че с откриването на новата лаборатория на Антарктида се потвърждава съвременната тенденция за развитието на науката, предполагаща споделяне на човешки ресурси и научна инфраструктура.

Той отбеляза в приветствието си, че с подобни смели стъпки България става все по-видима в световната научна общност и все по-желан партньор в мащабни научни международни изследователски проекти. По думите му, това е и залог, че много млади хора ще поемат по пътя на науката и на свой ред, ще допринесат за развитието на световното познание и на човечеството.

Флотилен адмирал от запаса Боян Медникаров изрази задоволството си, че представителите на Висшето военноморско училище участваха в изграждането на новата лаборатория.

Той обърна внимание, че в рамките на три кампании научноизследователският ни кораб „Св. св. Кирил и Методий“ (НИК 421) е пренесъл над 160 тона строителни конструкции и материали от България, които са използвани за новата лаборатория и за модернизиране на съществуващата българска полярна база.

Боян Медникаров припомни, че екипажът на кораба, воден от командирите капитан II ранг Николай Данаилов и капитан II ранг Радко Муевски, непосредствено е участвал на терен в различни строителни дейности. Той припомни още, че корабът е бил и ключов фактор за реализирането на т. нар. екологична операция. Българският бряг на о. Ливингстън бе разчистен от събираните повече от тридесет години отпадъци, които бяха извозени до България и предадени за рециклиране.

Видео ТУК

 



 

Your Image Description

Свързани статии:

Българската антарктическа база "Св. Климент Охридски"Конкурс за наука на Антарктида Близо 25 000 деца и родители в програма на МОН за превенция на тормоза Ученици от Начално училище „Михаил Куманов“ в Пещера гостуваха на Министерството на образованието и науката по случай ромската Нова година, наречена още Василица или Банго ВасилУченици сурвакаха в МОН за Василица „Кулинарен мастършеф“ учи децата как да се хранят здравословно

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":

Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

Телефон: 0700 18466

Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg

Научните списания се продават и в книжарница „Сиела“ – подлез на Ректората на СУ „Св. Св. Климент Охридски“.

Адрес: София 1000, бул. „Цар Освободител“ №22

Етикети: АнтарктидаДенятнаучна лаборатория

Последвайте ни в социалните мрежи

СподелянеTweet
Предишна статия

Литературна България. Трета пътуваща конференция „Живописна България – интердисциплинарни диалози у дома“ (16 – 22 септември 2024 г. София, Трявна, Габрово, Поморие, Пловдив)

Следваща статия

Сп. „Български език и литература“, книжка 1/2025, година LXVII

Следваща статия

Сп. „Български език и литература“, книжка 1/2025, година LXVII

В ОУ „Васил Левски“ – Белене, подготвят учениците за живота

В ОУ „Васил Левски“ – Белене, подготвят учениците за живота

Превенцията е ключът към зависимостите

Превенцията е ключът към зависимостите

Последни публикации

  • Министър Красимир Вълчев посети Академията за таланти в с. Розово
  • МОН предлага система за управление на качеството в училищата и детските градини
  • Малена Замфирова е сред петимата най-добри млади спортисти на наградите на Европейските олимпийски комитети
  • Съединението – повод за гордост и размисъл
  • Ремонтират откритата спортна площадка в разградското ОУ „Васил Левски“
  • Пет медала за българските ученици от Европейската младежка олимпиада по информатика
  • Министър Вълчев представи новия началник на Регионалното управление на образованието – София-град
  • Снимка на броя: БУ „Аз Буки Веди“ в Кьолн откри учебната година
  • Министър Красимир Вълчев: Дългосрочната ни цел е изграждане на функционални умения и финансова грамотност сред учениците
  • Зам.-министър Наталия Михалевска се срещна с българските лектори в чуждестранни университети
  • Повече здравни кабинети в училища и детски градини от есента
  • В Министерския съвет
  • Математическият талант Димана Праматарова: Най-хубавото в състезаниета не са само медалите, а емоциите и истинските приятелства
  • Здравните карти на децата вече могат да се издават електронно
  • Асоциацията на българските училища в чужбина с поздрав за началото на учебната година
  • Тараклийският район посрещна 267 първокласници
  • По следите на психоаналитика Франсоаз Долто в България
  • Русенският университет откри първата академична година във филиала си в Тараклия
  • Таксите в системата на образованието вече и в евро
  • Д-р Ваня Кастрева, началник на РУО – София-град: Образованието е част от живота ми и тази страница няма как да бъде затворена
  • Първият звънец събра учениците в спортните училища
  • Четири златни и четири сребърни медала за България от Международната олимпиада по английски език

София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

+0700 18466

izdatelstvo.mon@azbuki.bg
azbuki@mon.bg

Полезни линкове

  • Къде можете да намерите изданията?
  • Вход за абонати
  • Начало
  • Контакт
  • Абонамент
  • Проекти
  • Реклама

Вестник „Аз-буки”

  • Вестник “Аз-буки”
  • Абонамент
  • Архив

Научните списания

  • Стратегии на образователната и научната политика
  • Български език и литература
  • Педагогика
  • Математика и информатика
  • Обучение по природни науки и върхови технологии
  • Професионално образование
  • История
  • Чуждоезиково обучение
  • Философия

Бюлетин

  • Достъп до обществена информация
  • Условия за ползване
  • Профил на купувача

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password? Sign Up

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
bg_BG
en_US bg_BG
  • Вход
  • Sign Up
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
    • Вестник “Аз-буки” онлайн издание
  • Контакт
  • Реклама
  • Абонамент
  • en_US

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"