Национално издателство "Аз-буки"
Министерство на образованието и науката
Wikipedia
  • Вход
  • Регистрация
Вестник „Аз-буки”
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
    • Вестник “Аз-буки” онлайн издание
  • Контакт
  • Реклама
  • Абонамент
  • en_US
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
    • Вестник “Аз-буки” онлайн издание
  • Контакт
  • Реклама
  • Абонамент
  • en_US
Няма резултати
Вижте всички резултати
Вестник „Аз-буки”
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Home
  • Издания
Начало Новини Новини 2025

Министър Вълчев: Професиите на бъдещето изискват широка основа от базови знания

„Аз-буки“ от „Аз-буки“
06-03-2025
в Новини 2025
A A
Снимка Пресцентър на МОН

Един от парадоксите на епохата, в която ще живеят нашите деца, е, че колкото по-дигитални ставаме, толкова повече ще се нуждаем от широка основа от базови знания, а не толкова от тясно специализирани умения. Това каза министърът на образованието и науката Красимир Вълчев по време на среща в НПМГ „Акад. Любомир Чакалов“ с директори и учители от математически и природо-математически гимназии, на която бяха обсъдени мерки за насърчаване на изучаването на математика и природни науки.

„Нашата система е свръхамбициозна откъм профилирана подготовка“, подчерта министър Вълчев.

По думите му, прекалено амбициозните програми по някои природни науки като химия и физика демотивират учениците със средни когнитивни способности. Същевременно часовете по тези предмети са силно ограничени, а материалът е тежък, което принуждава учители и ученици да препускат през него.

„Днес все по-ясно се вижда, че математиката и природните науки ще бъдат в основата на бъдещите професии. Защото математиката развива умения като логическо мислене, абстрактна интелигентност, дисциплина на мисленето и концентрация – умения, ключови за 21. век“, подчерта министър Вълчев.

В тази връзка, МОН обмисля различни мерки за насърчаване на обучението по математика и природни науки, които да се обсъдят и с представителите на математическите гимназии. Профилираната подготовка да не е толкова амбициозна, а учебните програми да се преструктурират така, че да се даде повече време за затвърждаване на знанията, за упражнения, за дълбоко учене.  Министърът представи и идея за регламентиране на

хибридни профили в гимназиите.

Това ще даде възможност за разширено изучаване например на математика или природни науки към основния профил.

„Трябва да пренастроим образователната система към интересите на обществото и към подготовката на кадри за сфери, които ще спомогнат за икономическо развитие на страната ни“, посочи министърът.

Поставен бе и въпросът част от математическите и природо-математическите гимназии да станат специализирани училища. Това ще даде възможност на учениците, които са приети в тях след IV клас, да продължат обучението си до завършване на гимназиалния етап. Училищата отделно ще продължат да осъществяват прием и след VII клас и да разкриват допълнителни паралелки, ако е необходимо.

В дискусията участваха и заместник-министърът на образованието и науката д-р Емилия Лазарова, директорът на дирекция „Съдържание на предучилищното и училищното образование“ в МОН Евгения Костадинова, представители на академичната общност, експерти от МОН, преподаватели и училищни ръководители.

Your Image Description

Свързани статии:

Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев в УНССДържавата ще подкрепи университетите с по-високи изисквания към студентите Промени в Закона за предучилищното и училищното образование ще бъдат представени за обществено обсъждане до края на април 2025 г.Подготвят промени в просветния закон Министър Красимир Вълчев: Математиката ще става още по-важна в ерата на изкуствения интелект Служебният министър на образованието и науката проф. Галин Цоков присъства на интегриран STEM урок между две училища - ОУ "Христо Смирненски" в Момин проход и СУ "Неофит Рилски" в Долна баняМинистър Цоков: STEM е преживяване и изграждане на умения за живота

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":

Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

Телефон: 0700 18466

Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg

Научните списания се продават и в книжарница „Сиела“ – подлез на Ректората на СУ „Св. Св. Климент Охридски“.

Адрес: София 1000, бул. „Цар Освободител“ №22

Етикети: ДенятКрасимир ВълчевНПМГ – Софияобучение по природни науки

Последвайте ни в социалните мрежи

СподелянеTweet
Предишна статия

МОН предлага 24 национални програми за развитие на образованието за 2025 г.

Следваща статия

Уважаеми читатели

Следваща статия

Уважаеми читатели

Децата в ДГ „Елица“ Сливен опознават света около себе си чрез игра

Децата в ДГ „Елица“ Сливен опознават света около себе си чрез игра

Трудният просперитет: недоволството и противниците на зърнения бум от 1846 – 1847 г. в османските Балкани

Последни публикации

  • Инвестиции от близо 3,9 млн. евро модернизират образователната среда в Стара Загора
  • МОН публикува резултатите от националното външно оценяване в IV клас
  • България е домакин на среща на инспектори по качество на образованието от цял свят
  • За новата реалност цифрова граница
  • Снимка на броя: STEM средата в София се разраства
  • Имаме право да знаем за обученията и правилата във фирмата
  • Благотворителната инициатива „Панаир на добрината“ на ученици и Националната аматьорска лига по баскетбол продължава да подпомага деца с редки заболявания
  • Светлана Милева, началник на РУО – Шумен: Образованието е дългосрочна инвестиция
  • Награди за най-добрите в Националния конкурс изложба за детска рисунка на тема „Детство мое – реално и вълшебно“
  • Лауреатите в XXXV международен екологичен форум „Сребърна 2026“ получиха своите отличия
  • Проф. Георги Вълчев на Отраслов съвет: Само в диалог можем да взимаме правилните решения
  • 96 ученици показаха знания и майсторство в състезанието по пътна безопасност
  • Създадена от ученици образователна платформа стана най-добър младежки стартъп
  • Над 2000 училища вече имат STEM центрове
  • Студенти испанисти четоха собствени преводи на стихове на конференция в НБУ
  • В Езиковата в Сливен ще се изучава и гръцки език
  • Бъдещи инженери и програмисти мерят сили в Robo Challenge Burgas
  • Студенти от България, Германия, Франция и Северна Македония участват в програмата за обмен на Френско-германското младежко бюро
  • Отличиха призьорите в IX национален конкурс „Ще обичам аз от сърце таз земя и тоз народ“
  • Грижа за децата със СОП
  • Национално издателство „Аз-буки“ представя нов портал за отворена наука
  • Випуск 2026 постигна най-добрите резултати на матурата по български език

София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

+0700 18466

izdatelstvo.mon@azbuki.bg
azbuki@mon.bg

Полезни линкове

  • Къде можете да намерите изданията?
  • Вход за абонати
  • Начало
  • Контакт
  • Абонамент
  • Проекти
  • Реклама

Вестник „Аз-буки”

  • Вестник “Аз-буки”
  • Абонамент
  • Архив

Научните списания

  • Стратегии на образователната и научната политика
  • Български език и литература
  • Педагогика
  • Математика и информатика
  • Обучение по природни науки и върхови технологии
  • Професионално образование
  • История
  • Чуждоезиково обучение
  • Философия

Бюлетин

  • Достъп до обществена информация
  • Условия за ползване
  • Профил на купувача

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password? Sign Up

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
bg_BG
en_US bg_BG
  • Вход
  • Sign Up
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
    • Вестник “Аз-буки” онлайн издание
  • Контакт
  • Реклама
  • Абонамент
  • en_US

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"