
„Уменията на XXI век изискват широка хуманитарна основа – тя е ключова за успешната реализация в променящия се свят.“ Това каза министърът на образованието и науката Красимир Вълчев на среща с учени от Българската академияа на науките, съобщи Пресцентърът на МОН.
Министър Вълчев посети институтите за български език, за литература и за исторически изследвания, в които разговаря техните ръководители и изследователи.
„Досегашните вълни на технологичен напредък са водили до нужда от по-специализирани умения. Светът на XXI век обаче ще изисква по-широката база от знания, а бъдещите професии – по-комплексни умения. За това трябва да подготвим учениците“, подчерта просветният министър.
По думите му чрез промяната
в училищните учебни програми е нужно връщане към общите образователни дисциплини и широката хуманитарна основа.
Те ще са по-рамкови и базирани повече на компетентности с повече време за затвърждаване на знанията и за формиране на умения.
Министър Вълчев благодари на учените от трите института за добрата съвместна работа и подчерта, че ще разчита на тяхната експертиза и за предстоящата реформа в учебните програми.
„Започнахме с обща визия за тяхната промяна, която вече е публикувана. Ще започнем обсъждане на концепциите по отделните предмети, като в работните групи ще включим и учени от БАН“, отбеляза министър Вълчев.
Той припомни, че предстои и промяна в учебния план, с която ще се увеличат часовете по български език и литература, както и тези по математика и природни науки. С малко ще бъдат увеличени и часовете в гимназиален етап по история и география.
Програмата за развитие и утвърждаване на българистиката, надграждането на дигиталния правописен речник „БЕРОН“, инициативи за насърчаването на четено сред учениците, както и привличането на млади учени към БАН, също бяха теми на разговорите с учените от трите института.
„Историята и литературата изпълняват най-патриотични цели и трябва да имаме специално отношение към тези дисциплини“, почерта министър Вълчев.
В срещите участваха председателят на БАН чл.-кор. Евелина Славчева, директорът Института за български език проф. Светла Коева, доц. Елка Димитрова, директор на Института за литература, проф. Даниел Вачков, директор на Института по исторически изследвания, писателят чл.-кор. Георги Господинов, Милена Дамянова, директор на дирекция „Наука“ в МОН и др.

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg