Национално издателство "Аз-буки"
Министерство на образованието и науката
Wikipedia
  • Вход
  • Регистрация
Вестник „Аз-буки”
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
    • Вестник “Аз-буки” онлайн издание
  • Контакт
  • Реклама
  • Абонамент
  • en_US
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
    • Вестник “Аз-буки” онлайн издание
  • Контакт
  • Реклама
  • Абонамент
  • en_US
Няма резултати
Вижте всички резултати
Вестник „Аз-буки”
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Home
  • Издания
Начало Новини Новини 2025 Брой 50-51, 18.12.2025 г.

БУ „Дора Габе“ в Мюнхен с благотворителна инициатива „Лична коледна кутия“

„Аз-буки“ от „Аз-буки“
23-12-2025
в Брой 50-51, 18.12.2025 г.
A A
Снимка БУ „Дора Габе“ – Мюнхен

В сърцето на Мюнхен Българското училище „Дора Габе“ повече от 13 години пази живи българския език, култура и традиции. Далеч от родината, училището е място, където децата изричат българското слово с гордост, пеят, танцуват, творят и изграждат силна връзка помежду си.

„За нас е важно не само да обучаваме децата на български език и да ги докосваме до традициите, но и да ги възпитаваме в доброта, съпричастност и готовност да помагат. Именно затова празничният месец декември премина под знака на благотворителността. Декември в Българското училище „Дора Габе“ е време на споделеност и добрина – така, както вярваме, че трябва да изглеждат празниците“, споделят от БУ „Дора Габе“.

С огромна радост училището се включва във възобновената през 2025 г. благотворителна инициатива „Лична коледна кутия“, наследник на кампанията „Коледа в кутия“, създадена от Светлана Кампс.

Организатори са Българската общност за култура и благотворителност – Аугсбург, екипът на ресторант „Бай Милен“ – Аугсбург, съвместно със сдружение „Подари надежда от сърце“, с подкрепата на г-жа Кампс и Българската православна църква в Мюнхен. Учениците и техните семейства пълнят коледни кутии с внимание и надежда за деца в неравностойно положение в България.

Същите организатори реализират и благотворителен концерт „С България в сърцето“ в град Аугсбург на 6 декември.

Ден по-късно се провежда и благотворителен концерт в Мюнхен, организиран от танцов състав „Мюнхенско хорце“, в подкрепа на Кина Якимова. В рамките на концерта има и премиерно излъчване за Германия на филма „Магията на българското хоро“ на Милена Милотинова – емоционален разказ за българските корени, традиции и силата на народните танци зад граница.

И в двата концерта БУ „Дора Габе“ участва редом с изявени представители на българските общности в Мюнхен и Аугсбург – фолклорни ансамбли и състави, народни хорове, други български училища, както и народни и естрадни певци.

Българското училище не пропуска и традиционната коледна работилница, в която децата с много ентусиазъм изработват коледни шапчици от прежда и сътворяват празнична атмосфера, изпълнена с усмивки и творчество.

Кулминацията на празничния месец е традиционното коледно тържество на 14 декември, на което от най-малките до най-големите ученици застават заедно на сцената – пеят, танцуват, рецитират и правят театър. Родителите също са активна част от празника, а Родителският съвет има грижата за вкусен бюфет, коледен базар и прекрасни подаръци, които радват деца, учители и ръководство.







Your Image Description

Свързани статии:

Български коледни традиции оживяват в Испания Коледно пътешествие във времето с коледари и подаръци с дрон Месец на светлина и общност в БУ „Св. св. Кирил и Методий във Виена Децата – мост между два свята

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":

Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

Телефон: 0700 18466

Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg

Научните списания се продават и в книжарница „Сиела“ – подлез на Ректората на СУ „Св. Св. Климент Охридски“.

Адрес: София 1000, бул. „Цар Освободител“ №22

Етикети: благотворителностБУ „Дора Габе“български традицииинициатива „Лична коледна кутия“коледна работилницаколедно тържествоконцерт „С България в сърцето“МюнхенНие по светаТворчествохоро

Последвайте ни в социалните мрежи

СподелянеTweet
Предишна статия

В Министерския съвет: 84,614 млн. евро за подготовка на образователната система за извънредни ситуации и кризи

Следваща статия

Ученици от Кюстендил раздават пакети от първа необходимост на възрастни хора

Следваща статия
Ученици от Кюстендил раздават пакети от първа необходимост на възрастни хора

Ученици от Кюстендил раздават пакети от първа необходимост на възрастни хора

„Елхи на надеждата“ оживяват в Кюстендил

„Елхи на надеждата“ оживяват в Кюстендил

Учениците от столичното 107. ОУ „Хан Крум“ с коледен базар в подкрепа на болно дете

Учениците от столичното 107. ОУ "Хан Крум" с коледен базар в подкрепа на болно дете

Последни публикации

  • Отличия за най-добрите в състезанието „Мебели, стилни мебели и дърворезба“
  • Министър Сергей Игнатов поднесе цветя пред паметната плоча на Кръстьо Сарафов
  • Министър Сергей Игнатов: Образованието е фактор за модернизация
  • Възпитаниците на ДГ „Слънце“ в Кюстендил развиват талант и любов към родината
  • Ученици изработват къщички за птици
  • Велинград отново е сцена за ученически театър
  • Наградиха победителите в XXX национална ученическа философска конференция „Човек. Свят“
  • Парамедици обучават учители и ученици в първа помощ
  • Ученици от ОУ „Проф. Марин Дринов“ – Кюстендил, се представиха убедително в интердисциплинарното състезание и научната конференция „Креативни умове на бъдещето“ 2026
  • 108. СУ „Никола Беловеждов“ е от първите, поканени да бъдат лаборатории за иновации по предприемачество
  • Турнирът „Училищни лъвчета“ събра малки футболни таланти във Видин
  • Над 100 научни разработки в X национална конференция за ученици и студенти
  • Първа сензорна стая във Видинско е открита в СУ „Св. св. Кирил и Методий“
  • Дупница обедини сърца и събра средства за подкрепа на приобщаващото образование
  • 5. ОУ „Митьо Станев“ в Стара Загора показва как в класната стая се съчетават креативност, критично мислене, колаборация и комуникация
  • Учени от САЩ и Медицинския университет в София с ключово откритие за развитието на мозъка при синдром на Даун
  • Зам.-министър Николай Витанов откри STEM център в СУ „Васил Левски“ в Ябланица
  • Над 60 000 деца и родители с подкрепа по проект „Силен старт“ на МОН
  • Как се изчислява платеният годишен отпуск при различно работно време
  • МОН обяви три свободни места за учители в Европейското училище – Брюксел ІV
  • Форум за оперно изкуство „Красимира Стоянова“ отличи артисти от осем държави
  • Не само евро

София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

+0700 18466

izdatelstvo.mon@azbuki.bg
azbuki@mon.bg

Полезни линкове

  • Къде можете да намерите изданията?
  • Вход за абонати
  • Начало
  • Контакт
  • Абонамент
  • Проекти
  • Реклама

Вестник „Аз-буки”

  • Вестник “Аз-буки”
  • Абонамент
  • Архив

Научните списания

  • Стратегии на образователната и научната политика
  • Български език и литература
  • Педагогика
  • Математика и информатика
  • Обучение по природни науки и върхови технологии
  • Професионално образование
  • История
  • Чуждоезиково обучение
  • Философия

Бюлетин

  • Достъп до обществена информация
  • Условия за ползване
  • Профил на купувача

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password? Sign Up

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
bg_BG
en_US bg_BG
  • Вход
  • Sign Up
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
    • Вестник “Аз-буки” онлайн издание
  • Контакт
  • Реклама
  • Абонамент
  • en_US

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"