Национално издателство "Аз-буки"
Министерство на образованието и науката
Wikipedia
  • Вход
  • Регистрация
Вестник „Аз-буки”
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
    • Вестник “Аз-буки” онлайн издание
  • Контакт
  • Реклама
  • Абонамент
  • en_US
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
    • Вестник “Аз-буки” онлайн издание
  • Контакт
  • Реклама
  • Абонамент
  • en_US
Няма резултати
Вижте всички резултати
Вестник „Аз-буки”
Няма резултати
Вижте всички резултати
Начало Новини Новини 2025 Брой 45, 13-19.11.2025 г.

Д-р Елеонора Лилова, началник на Регионалното управление на образованието – София-град: Мисията ни е да превърнем учителската професия в избор на сърцето и разума

В план-приема за 2026/2027 г. се очаква лек ръст на професионалните паралелки в столицата, особено в области като информационни технологии, мехатроника, електроника, здравеопазване и туризъм, където търсенето на специалисти е трайно високо

Стела Маринова от Стела Маринова
13-11-2025
в Брой 45, 13-19.11.2025 г.
A A

 

Д-р Елеонора Лилова е началник на Регионалното управление на образованието в София-град Снимка Личен архив

Д-р Елеонора Лилова е началник на Регионалното управление на образованието в София от 3 септември 2025 г.

Притежава дългогодишен управленски опит в сферата на образованието, развитието и подкрепата на децата и младите хора. В периода 2010 – 2025 г. е директор на столичните 52. ОУ „Цанко Церковски“ и на 2. СУ „Акад. Емилиян Станев“, а от 2018 г. до 2022 г. – председател на Държавната агенция за закрила на детето.

Магистър педагог и социолог от Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Притежава образователна и научна степен „доктор“ в областта на педагогическите науки от Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“.

Участва в редица национални и международни курсове и програми.

 

Разговора води Стела МАРИНОВА

 

– Д-р Лилова, какви цели си поставяте като началник на Регионалното управление на образованието – София-град?

– Основната ми цел е повишаване на качеството на образованието във всички столични образователни институции, постигнато чрез ефективно управление, професионална подкрепа и активно сътрудничество между всички партньори в образователната общност.

Вярвам, че всяко дете трябва да има равни възможности за образование – да бъде включено, прието и подкрепено, за да развие своя личен потенциал.

– Какви са приоритетите във Вашата работа?

– Имам няколко основни приоритета. Първият е повишаване на образователните резултати на учениците чрез целенасочена подкрепа, ефективно преподаване и системно проследяване на напредъка. С екипа ми ще работим по създаването на оптимални условия за придобиване на ключови компетентности – умения, които изграждат уверени, мислещи и активни личности, готови за предизвикателствата на бъдещето.

Представянето на подкрепа и квалификация на учителите и директорите съобразно националните, регионалните и институционалните приоритети, с акцент върху дигитализацията, иновациите и съвременните педагогически подходи е друг мой приоритет. Ще насоча усилия и към развитието на професионални мрежи между педагогическите специалисти за обмен на добри практики, взаимна подкрепа и професионално израстване.

Не на последно място сред приоритетите ми е изграждането на спокойна, сигурна и мотивираща среда за учениците – място, в което образованието е не само знание, а път към личностно израстване и ценности.

Моята визия е образованието в София да бъде иновативно, приобщаващо и ориентирано към резултати, така че всяко дете да има възможност да успее, всеки учител да се развива, и всяко училище да бъде общност на доверие, сътрудничество и вдъхновение.

– Върху разрешаването на кои проблеми се фокусирате най-напред?

– В краткосрочен план на първо място е фокусът върху осигуряването и изграждането на подкрепяща и сигурна училищна среда, в която всеки ученик да се чувства приет и мотивиран. Гарантирането, че всяко дете в столицата има възможност да учи и да бъде успешно интегрирано в позитивна среда без насилие и тормоз. Заедно с това на дневен ред е и повишаването на предоставяното качество на преподаване и резултатите на учениците чрез ефективно обучение, проследяване на напредъка и насърчаване на добри педагогически практики.

За да се надградят усилията за решаването на тези основни проблеми, следва да фокусираме върху професионалното развитие и квалификация на педагогическите специалисти – създаването на устойчиви възможности за учене, обмен на опит и развитие на компетентности, отговарящи на съвременните образователни предизвикателства.

– През последните седмици имаше няколко случая на агресия в училища и между деца извън тях. Какви мерки ще бъдат предприети в столичните образователни институции?

– Всяка проява на агресия в училище е тревожен сигнал, който изисква бърза и отговорна реакция. В тази връзка, в столичните училища се полагат постоянни усилия за осигуряването на сигурна и спокойна среда за всички ученици и учители и се предприемат координирани мерки в три основни посоки – превенция, подкрепа и взаимодействие.

Сега е моментът отново да се засилят дейностите по превенция на агресията чрез провеждане на открити уроци с възпитателен фокус, дискусии и тематични инициативи, насочени към развитие на емоционалната интелигентност, уважението и емпатията между учениците.

Учителите и класните ръководители всекидневно работят с учениците за изграждане на култура на толерантност и ненасилие, а училищата ще включват в програмите си повече дейности за социално-емоционално учене. Всяко училище разполага със специалисти по психологическа и педагогическа подкрепа, които ще бъдат включени активно в работата с рискови ученици и класове.

Разширяваме сътрудничеството с центровете за подкрепа за личностно развитие и с училищните психолози, така че да се реагира навременно и ефективно при всяка проява на напрежение.

РУО – София-град, работи в тясна координация с Министерството на образованието и науката, Столичната община, Държавната агенция за закрила на детето и СДВР. Провеждаме срещи с директорите за актуализиране на вътрешните правила за безопасност и комуникация при кризисни ситуации с отделите за закрила на детето и местните комисии за борба с организираната престъпност.

Целта ни е не само да реагираме след инцидент, а да изградим устойчива система за превенция и подкрепа, в която училището е място за доверие, сигурност и развитие на позитивни ценности. Агресията не се решава с наказание, а с разбиране, общност и образование в дух на уважение и човечност.

– Поставянето на металдетектори, за които се заговори, може ли да бъде решение на проблема, или по-скоро трябва да се мисли за повече дейности, свързани с подкрепа?

– Поставянето на металдетектори може да бъде допълнителна мярка за сигурност в училищата, но не и устойчиво решение на проблема с агресията. Физическите средства за контрол могат да предотвратят отделни инциденти, но не могат да изградят доверие, уважение и култура на ненасилие.

Истинската превенция се постига чрез образователни и възпитателни дейности, насочени към емоционалната и социалната подкрепа на учениците. Затова нашият фокус е върху повече работа с училищните психолози, педагогическите съветници, родителите и самите ученици, за да се изграждат умения за общуване, емпатия и разрешаване на конфликти.

Вярвам, че сигурността в училище започва от доверието и взаимното уважение, а не от техническите средства. Металдетектори могат да осигурят дисциплиниращ ефект, но по-важно е подкрепата, добрите взаимоотношения помежду ни и възпитанието да осигуряват дългосрочно спокойствие и безопасност на децата и учениците.

– Продължихте традицията за тържествено посрещане на младите учители в столичната образователната система. Кои други инициативи ще продължите и какви нови имате намерение да започнете?

– Традицията за тържествено посрещане на младите учители е изключително важна за нас, защото тя не е просто церемония – тя е символ на уважението и подкрепата към новите професионалисти, които избират учителската професия с мисия и сърце. Това е начин да покажем, че в системата на образованието младият човек не е сам, а е част от общност, която го приема, насърчава и му дава увереност. Тази година надградихме церемонията с учителска клетва, която развълнува всички ни и се прие от младите членове като символ на топъл прием в нашето учителско семейство.

Сред инициативите, които ще продължим, са форумите за споделяне на добри практики между училищата в София – пространства за обмен на идеи, иновации и вдъхновение. Ще има и нови издания на програмите за подкрепа на начинаещите учители и менторството, които помагат за плавното включване в професията. Ще продължим и партньорството с университетите и департаментите за квалификация, което насърчава развитието на съвременни педагогически подходи и дигитални компетентности.

Ще поставим акцент и върху нови инициативи, насочени към създаване на общност от „млади лидери в образованието“, които да бъдат вдъхновяващи примери и двигатели на промяната. Предстои и развитие на програми за емоционална интелигентност и благополучие на учителите, защото грижата за педагогическите специалисти е пряко свързана с качеството на образователния процес.

Планираме и нови форми за общностно споделяне на опит и вдъхновение между директори и учители чрез изграждане на мрежи. Включени са дейности за мотивация и кариерно развитие на педагогическите специалисти, както и обучения по трудово право, управление на ресурси и иновации в образователния процес.

Особено внимание отделяме и на подкрепата за изявите на талантливи ученици – чрез провеждането на състезания, конкурси и фестивали, които развиват творческия потенциал и поощряват личните постижения на децата и младежите. В Годишния план на РУО – София-град, са предвидени дейности за участие на столичните училища в национални и международни олимпиади, инициативи по проект „Талантливите деца на България“, както и партньорства с културни и научни институции за популяризиране на ученическите успехи.

– Доскоро заемахте поста на директор на 2. СУ „Акад. Емилиян Станев“. Как посрещахте там новите учители?

– През летния период във Второ училище избрахме изключителни млади колеги, които, за съжаление, не успях да посрещна в качеството си на директор, защото встъпих в длъжност в началото на септември като началник на РУО. За мен, като директор, е важно новият учител не просто да започне работа, а да се почувства приет, подкрепен и вдъхновен. Затова по традиция във Второ училище се създава атмосфера на доверие и диалог – защото, когато един учител е мотивиран и обичан, той предава същата енергия на своите ученици и затова примерът на опитните колеги е изключително важен за новопостъпилите. Посрещаме ги с внимание, доверие и ясно послание, че са част от силен професионален екип. Това е модел, който бих искала да насърчаваме във всички училища – приемственост и подкрепа като основа на успеха.

– Отбелязахте, че новопостъпилите учители се увеличават. Какво трябва да направим още, за да кажем същото и за тези, които остават в образователната система?

– Да привлечем учители, е първата стъпка – истинският успех идва, когато успеем да ги задържим, вдъхновим и подкрепим да се развиват дългосрочно в професията. За да постигнем това, трябва да създадем среда на уважение, доверие и професионално израстване, в която учителят чувства, че трудът му е ценен и има реално значение.

Необходимо е да продължим да инвестираме в професионалното развитие и квалификацията на педагогическите специалисти, да им предоставяме възможности за иновации, кариерно развитие и признание. Също толкова важно е да се обърнем към емоционалното благополучие на учителя – да има подкрепа, екип, общност, в която да се чувства разбран и мотивиран.

Когато учителите имат условия да растат, когато виждат резултата от своя труд и получават обществено признание, те не просто остават в системата – те стават нейният най-голям капитал. Нашата мисия е да превърнем учителската професия в избор на сърцето и разума – професия, която вдъхновява и задържа с достойнство. Нужно е да продължим политиките за развитие, мотивиране и професионално израстване, така че преподаването да остане престижна и желана професия.

Националните програми „Профилактика и рехабилитация на педагогическите специалисти“ и „Бъдеще за таланти“ ще продължат да подпомагат учителите чрез обучения и мерки за здравословна среда.

– Започвате ли работа по план-приема в I клас и след VII клас през 2026 г.?

– Да, подготовката за план-приема за учебната 2026/2027 г. вече започна. Работим проактивно и в тясно сътрудничество с директорите на столичните училища, Столичната община и Министерството на образованието и науката, за да осигурим оптимална организация и баланс между интересите на учениците, възможностите на училищата и потребностите на пазара на труда. Вече анализираме тенденциите в приема през последните три години и се стремим да го балансираме според потребностите на общността и демографските особености на столицата.

Важен акцент е насърчаването на едносменното обучение и ефективното използване на училищната инфраструктура – включително възможност за по-пълноценно използване на сгради с наличен капацитет. Целта е да се постигне по-равномерно разпределение на учениците в различните райони на столицата, така че всяко дете да има достъп до качествено образование в сигурна и модерна училищна среда.

Приемът в I клас ще бъде планиран с акцент върху осигуряването на равен достъп и удобство за семействата, както и на справедливо разпределение на местата според прилежащите райони и демографските тенденции.

Що се отнася до приема след VII клас, анализираме резултатите от предходни кампании, интереса към отделните профили и професионални направления, за да предложим по-гъвкава и адекватна структура на паралелките, отговаряща на бъдещите потребности от кадри и интересите на учениците.

Целта ни е план-приемът да бъде прозрачен, предвидим и справедлив, така че всяко дете да намери своето място в училище, което отговаря на неговите способности, желания и потенциал.

– Ще има ли ръст на професионалните паралелки в столичните училища, или ще продължат да преобладават профилираните?

– В последните години наблюдаваме нарастващ интерес към професионалното образование, особено в направления, които дават реална професионална реализация и възможност за развитие на практическите умения на учениците. Затова тенденцията е да се работи за постепенно увеличаване на дела на професионалните паралелки, но при запазване на високия стандарт и качеството на профилираното образование. Нашата цел е баланс между двата вида обучение.

В столицата създаваме Регионален съвет по въпросите за кариерното ориентиране и професионалната подготовка за още по-активно партньорство с бизнеса, професионалните гимназии и университетите, за да предлагаме модерни специалности, дуални форми и професионални направления, свързани с технологиите, иновациите и предприемачеството. Този съвет ще подпомага и насърчава учениците да направят информиран избор за своята професионална реализация.

В следващия план-прием се очаква лек ръст на професионалните паралелки, особено в области като информационни технологии, мехатроника, електроника, здравеопазване и туризъм, където търсенето на специалисти е трайно високо. Водеща цел е да се запази балансът между профилирано и професионално образование, като се разширят възможностите за обучение в направления с висока реализация на пазара на труда.

– Как могат повече родители и ученици да бъдат убедени в потенциала на професионалното образование?

– Професионалното образование днес е доста по-различно от това, което се предлагаше в техникумите. Професионалните гимназии промениха своята визия и среда и вече настигнаха профилираните гимназии и дори надминават предлаганото образование, което е перспективно и пълно с възможности. За да убедим повече родители и ученици в неговия потенциал, трябва да променим нагласите и да покажем реалните му предимства – практическо обучение, изграждане на професионални умения и сигурна реализация.

Необходимо е по-широко представяне на успешните примери – ученици и завършили, които вече работят по специалността си, както и активно партньорство с бизнеса, който предлага реални стажове, обучение в дуална форма и възможност за развитие още по време на гимназията.

В РУО – София-град, ще продължим да насърчаваме съвместни инициативи между училища, родители и работодатели, като кариерни форуми, Дни на професиите и демонстрации на практика, за да може изборът на професионално образование да се основава на информирано решение, а не на предразсъдъци.

Важно е родителите да осъзнаят, че професионалното образование не е „алтернатива“, а равностоен и често по-успешен път към реализация. Включването на учениците в дуално обучение и НП „Обучение за ИТ умения и кариера“ създават реална връзка с работодатели и повишават готовността им за трудова реализация.

Предвиждаме три събития със специална насоченост в тази връзка, като отново Панаир на професиите, на който професионалните училища ще представят своите специалности, програми и възможности за реализация. Събитията ще бъдат съпътствани от инициативи за кариерно ориентиране, насочени към подпомагане на учениците в избора на образователен и професионален път, както и към изграждане на информираност относно търсените компетентности на пазара на труда.

– Каква е ролята на дуалното обучение и как се развиват връзките с бизнеса?

– Дуалното обучение е важна форма на партньорство между училищата и работодателите. В София се наблюдава нарастващ интерес и нови съвместни програми, които дават реална практическа подготовка на учениците. Чрез националните програми „Професионално образование и обучение“ и „Умения на фокус“ се насърчава участието на бизнеса в обучителния процес и изграждането на ключови компетентности.

– Споделихте идеята си за създаване на консултативни съвети. Каква ще бъде тяхната роля?

– Да, освен Регионалния съвет, за който вече споменах, създаваме още три – Регионален съвет за методическа подкрепа и квалификация, Регионален младежки съвет с участието на инициативни ученици от всички райони в София, и Регионален съвет по въпросите за приобщаването. Те ще подпомагат РУО – София-град, и ще бъдат пространство за професионален диалог между училища и партньорски институции, организации и външни за нас авторитети.

Целта е да се постигнат по-висока степен на полезност на работата ни, по-добра координация и последователност в управлението на образователните процеси на регионално ниво, като се включат представители на различни заинтересовани страни. Регионалните съвети ще съдействат и за генерирането на идеи и синхронизация на дейностите по национални програми, ще подпомагат изпълнението на стратегически цели на МОН и ще популяризират добри практики между училищата. По този начин се укрепва междуинституционалното взаимодействие и се гарантира по-ефективна реализация на образователните политики.

– Обмисляте ли да приложите изкуствения интелект в работата на РУО, за да улесните експертите?

– Да, определено трябва да сме в крак с времето. Виждам голям потенциал в прилагането на изкуствения интелект за подобряване на ефективността и качеството на нашата работа. Обмисляме възможности за въвеждането на дигитални решения и инструменти с елементи на изкуствен интелект, които да подпомагат експертите при анализа на данни, обработката на информация и вземането на решения на база реални показатели и тенденции.

Изкуственият интелект може да улесни мониторинга на образователните резултати, анализа на учебните постижения и идентифицирането на училища с нужда от допълнителна подкрепа. Така експертите ще могат да се фокусират повече върху същинската си мисия – консултиране, методическа подкрепа и развитие на училищата, вместо върху административната работа.

Нашата визия е РУО – София-град, да бъде иновативна и отворена към технологиите институция, която използва изкуствения интелект не като заместител, а като партньор в процеса на службата. Това ще ни позволи по-бързо, по-прецизно и по-прозрачно управление в полза на учителите и учениците, директорите, родителите и гражданите.

– Ще има ли Регионалният младежки съвет роля при вземането на решения, които пряко засягат учениците?

– Да, именно това е една от основните цели на създаването на Регионалния младежки съвет към РУО – София-град – да дадем глас и реално участие на младите хора в процесите, които ги засягат пряко. Вярвам, че когато учениците имат възможност да изразят своите идеи, мнения и предложения, решенията стават по-работещи, по-справедливи и по-близки до техните потребности. Младежкият съвет ще има консултативна и партньорска роля при обсъждането на инициативи, свързани с ученическото самоуправление, училищния климат, превенцията на агресията, кариерното ориентиране, дигиталното образование и гражданската активност.

Нашата амбиция е да изградим постоянен диалог между ученици, директори и институции, в който младите хора не са просто слушатели, а активни участници в промяната. Това ще бъде не само форма на участие, но и урок по демокрация, отговорност и лидерство в реална среда.

Убедена съм, че когато учениците се чувстват чути и включени, те развиват по-висока мотивация, ангажираност и доверие в образователната система – а това е най-сигурната инвестиция в бъдещето.

Your Image Description

Свързани статии:

Ръст на младите учители Юлиана Ефремова, началник на РУО – Перник: Отговорни сме да научим децата да мислят критично Посрещнаха новопостъпилите млади учители в столичната образователната система Рекорден брой участници - близо 550 ученици, се включват в Есенното национално състезание по физика В Националната природо-математическа гимназия в столицата, което е открито от началника на Регионалното управление на образованието в София-град, д-р Елеонора ЛиловаРекорден брой участници в Есенното национално състезание по физика (ОБНОВЕНА)

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":

Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

Телефон: 0700 18466

Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg

Научните списания се продават и в книжарница „Сиела“ – подлез на Ректората на СУ „Св. Св. Климент Охридски“.

Адрес: София 1000, бул. „Цар Освободител“ №22

Етикети: д-р Елеонора Лиловадуалното обучениеиновативно и приобщаващо образованиеИнтервюплан-приемРегионален младежки съветРУО – София-град„Млади учители“

Последвайте ни в социалните мрежи

СподелянеTweet
Предишна статия

Сп. „Български език и литература“, книжка 6/2025, година LXVII

Следваща статия

„Машина на времето“ връща кюстендилските ученици към изворите на знанието

Следваща статия
„Машина на времето“ връща кюстендилските ученици към изворите на знанието

„Машина на времето“ връща кюстендилските ученици към изворите на знанието

Вестник „Аз-буки“ – брой 45/2025 г.

Вестник „Аз-буки“ – брой 45/2025 г.

Последни публикации

  • „Машина на времето“ връща кюстендилските ученици към изворите на знанието
  • Д-р Елеонора Лилова, началник на Регионалното управление на образованието – София-град: Мисията ни е да превърнем учителската професия в избор на сърцето и разума
  • Педагози от Софийска област обменят опит
  • Русенският университет отбелязва 80-годишнина
  • 60 години ДГ„Алиса“ създава чудеса за децата
  • Удължават срока за Националната научна програма „Повишаване на изследователския капацитет в областта на математическите науки“
  • МОН инициира дискусия за ограничаване на социалните мрежи за деца
  • МОН и УНИЦЕФ заедно за по-безопасна онлайн среда за учениците
  • „Вълшебните обувки на Кая“ ще стъпят и във Варна
  • Съвременните тенденции във физическото възпитание и спорта обсъдиха експерти на научна конференция в Софийския университет
  • Зам.-министър Емилия Лазарова награди млади посланици на здравето
  • „Аз-буки“ среща малките читатели в Разград с „Вълшебните обувки на Кая“
  • Министър Красимир Вълчев откри нова образователна инфраструктура в област Благоевград
  • Рекорден брой участници в Есенното национално състезание по физика (ОБНОВЕНА)
  • Бъдещи филолози от Софийския университет с учебни занятия в „Пирогов“
  • Над 6000 родители и близо 102 хиляди деца са обхванати в обученията на местните комисии за борба с противообществените прояви
  • МОН връчи първите награди за принос към отворената наука „ОРБИТ 2025“
  • 29 български ученици и студенти получиха стипендии от Китай
  • Удължава се крайният срок за участие в Националния фотоконкурс „В моето училище е най-хубаво“
  • INSAIT и Сметната палата представиха платформа за одит на обществени поръчки с изкуствен интелект
  • Училище за живота
  • Малки молекули спират глаукомата преди ослепяване

София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

+0700 18466

izdatelstvo.mon@azbuki.bg
azbuki@mon.bg

Полезни линкове

  • Къде можете да намерите изданията?
  • Вход за абонати
  • Начало
  • Контакт
  • Абонамент
  • Проекти
  • Реклама

Вестник „Аз-буки”

  • Вестник “Аз-буки”
  • Абонамент
  • Архив

Научните списания

  • Стратегии на образователната и научната политика
  • Български език и литература
  • Педагогика
  • Математика и информатика
  • Обучение по природни науки и върхови технологии
  • Професионално образование
  • История
  • Чуждоезиково обучение
  • Философия

Бюлетин

  • Достъп до обществена информация
  • Условия за ползване
  • Профил на купувача

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password? Sign Up

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
bg_BG
en_US bg_BG
  • Вход
  • Sign Up
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
    • Вестник “Аз-буки” онлайн издание
  • Контакт
  • Реклама
  • Абонамент
  • en_US

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"