Проект „ПлантаСИСТ: Създаване на Център по растителна системна биология и биотехнология за превръщане на фундаменталните научни изследвания в устойчиви био-базирани технологии в България“ е сред 5-те проекта – финалисти в конкурса на Европейската комисия REGIOSTARS 2025 в категория „Конкурентоспособна и интелигентна Европа”, съобщават от Изпълнителна агенция „Програма образование“.
Сред 25-те финалисти в тазгодишното издание на наградите има още един български проект – изграждането на тунел „Железница“. Той е на Агенция „Пътна инфраструктура” и попада в категория „Свързана Европа”.
В тазгодишното издание на състезанието са подадени рекордните 266 заявления за участие. Победителите във всяка категория, както и носителят на наградата на публиката ще бъдат обявени по време на церемонията REGIOSTARS на 15 октомври 2025 г.
Чрез проекта „ПлантаСИСТ“ в Пловдив беше създаден Център по растителна системна биология и биотехнологии (ЦРСББ)
– модерен изследователски център за развитие на растенията, адаптацията им към стрес и селекция на устойчиви зеленчуци. Центърът за върхови постижения също така разработва методи за молекулярна защита, произвежда растителни съединения за медицината, обучава докторанти и свързва академичните среди с индустрията.
От създаването си Центърът е постигнал изключителни научни резултати, публикувайки над 410 статии в списания като Cell, Nature Biotechnology, Nature Plants, Molecular Plant и Trends in Plant Science. Участвал е в 30 национални и международни изследователски проекта. Назначени на работа са и 7 млади учени, 5 чуждестранни учени, 2-ма водещи национални изследователи, 12 докторанти, a повече от 300 учени са получили допълнителна квалификация чрез транснационална мобилност и международно сътрудничество.
Центърът е изграден по проект „ПлантаСИСТ“, който се реализира с финансиране от ЕК по програма „Хоризонт 2020“
и съфинансиране по процедура „Допълваща подкрепа за български научни организации, изпълняващи проекти по рамкова програма „Хоризонт 2020“, конкурс WIDESPREAD-Teaming, фаза 2“ на Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“ 2014-2020 (ОПНОИР). Финансирането на проекта по ОПНОИР е на стойност 30 млн. лв. и е осигурено от Приоритетна ос 1 „Научни изследвания и технологично развитие“, съфинансирана от Европейския фонд за регионално развитие.
През програмния период 2021-2027 г. центърът получи финансиране в размер на 13 857 943 лв. по линия на Програмата за научни изследвания, иновации и дигитализация за интелигентна трансформация.
Миналата година проф. Милен Георгиев – съучредител и член на Управителния съвет на Центъра в Пловдив, и неговият колектив спечелиха и новоучредената годишна награда за значими научни постижения на Института по микробиология „Стефан Ангелов“.

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg