Национално издателство "Аз-буки"
Министерство на образованието и науката
Wikipedia
  • Вход
  • Регистрация
Вестник „Аз-буки”
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
    • Вестник “Аз-буки” онлайн издание
  • Контакт
  • Реклама
  • Абонамент
  • en_US
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
    • Вестник “Аз-буки” онлайн издание
  • Контакт
  • Реклама
  • Абонамент
  • en_US
Няма резултати
Вижте всички резултати
Вестник „Аз-буки”
Няма резултати
Вижте всички резултати
Начало Новини Новини 2025 Брой 28, 17 - 23.07.2025 г.

Балерина, офицер, учен

Призванията на тазгодишния победител в конкурса „Лаборатория за слава“ Десислава Мусинска са много и най-разнообразни

Зина Соколова от Зина Соколова
21-07-2025
в Брой 28, 17 - 23.07.2025 г.
A A
Снимка Личен архив

Десислава Мусинска веднага очарова със своята младост и искреност, чар и красота и най-важното – с различни и сякаш безбройни интереси. По време на Софийския фестивал на науката през май тя спечели националния конкурс „Лаборатория за славa“ (Fame Lab). И получи правото да представлява България на финала на състезанието, който ще се проведе в ЦЕРН. Завършва средното си образование в Първа езикова гимназия във Варна с отлична диплома. В момента е курсант първи курс във Висшето военноморско училище „Никола Й. Вапцаров“ в Морската столица, където изучава специалността „Корабоводене за ВМС“. Приета е първа по успех. По думите ѝ, от малка проявява интерес към морската среда, към науката, като цяло, както и към изкуствата.

 

Десислава признава, че тези две учебни заведения – Езиковата гимназия и Военноморското училище във Варна, имат ключова роля в личностното ѝ изграждане и развитието на редица важни качества като дисциплина, отговорност и стремеж към усъвършенстване. Това, че има близки и познати във военноморската сфера, повлиява на решението ѝ да кандидатства точно във Военноморското училище, което е и нейната детска мечта.

„Най-малкото съм родена в морската столица на България и не си се представям като друга, освен като морски офицер“, категорична е първокурсничката.

А това как кореспондира с научните ѝ интереси?

„Винаги съм проявявала интерес към науката и изкуствата –  обяснява  тя. –  Участвала съм и в редица състезания, свързани с езикознанието. Спечелих и Pearson Competition Bulgaria на ниво B1. В гимназията избрах специализация „Биология и химия“, където освен че изучавахме по-подробно тези учебни предмети, участвах и в извънкласни школи, където открих приложението им в практиката и в природата. Правехме интересни експерименти и това много ме заинтригува.“

Историята как се решава да участва в „Лаборатория за слава“, също е много любопитна. Десислава  дължи всичко на своя любима преподавателка във Висшето военноморско училище, военният психолог майор Росица Недева, с която по ирония на съдбата ѝ се пада да кара дежурство. Късно през нощта първокурсничката извършва обход на района на училището, като проверява дали всичко е в изправност. Явява се при майор Недева с рапорт след обхода и двете подхващат случаен разговор. Като опитен педагог, майор Недева забелязва интереса към науката у младата си колежка и ѝ препоръчва състезанието Fame Lab.

До края на дежурството Десислава мисли само за състезанието и предизвикателството да се опита да участва.

Два часа умува какво точно да представи, ако евентуално реши да се запишe.

„Минаваха хора, гледаха ме и сигурно са ми се смели на етюдите, които се опитвах да разиграя – казва Десислава. – Защото много важно за представянето на една идея е, освен да защитиш нейната научна стойност,  по някакъв начин да грабнеш и публиката – т.е. да предизвикаш любопитство и да събудиш интерес по темата. За това са нужни стройна концепция за представянето, усет за времето и настроението на залата и журито (учени, професори, доценти), но и актьорски умения и харизма.“

Десислава измисля актьорски етюд. Изиграва го около двайсет пъти пред оръжейната, докато е дневална на пост. Дава си сметка, че може и да не я приемат. Но няма сериозни аргументи срещу това да подаде документите си. И го прави. След две седмици е одобрена и от там започва всичко.

На областния кръг във Варна печели първото място с темата за влиянието на социалните мрежи върху менталното здраве.

Десислава успява да грабне журито (професор и две доцентки), защото проблемите, които засяга, са особено актуални.

Социалните мрежи имат изключително много позитивни аспекти, но и негативните не са за подценяване. Статистиката показва, че около 40 процента от хората от 18- до 22-годишна възраст страдат от пристрастяване към социалните мрежи. А това, от своя страна, води до различни здравословни проблеми – ментални заболявания, хранителни разстройства и други болести.

„Всеки човек е склонен да сравнява себе си с другите – казва Десислава. – Социалните мрежи дават тази възможност твърде лесно и често. И като си отвори фейсбук или инстаграм и види някаква красива моделка с тънко кръстче и блестящо лице, или пък момък с идеално мускулесто тяло, малко или много, всеки подсъзнателно се опитва да се впише в този стандарт, което води до разочарование, безпокойство, а понякога и до депресии, хранителни разстройства и т.н.“

На националния кръг в София тя участва с друга тема, свързана с биомимикрията. Това явление кара инженери и учени да осъзнаят, че природата вече е измислила всичко. И започват да „преписват“ от нея, но легално. Биомимикрията е процесът, при който учените, инженерите, дизайнерите изследват природните системи и структури, стратегии и механизми и ги използват като модел за създаване на иновативни технологии.

„Мога да дам пример – казва първокурсничката. –  Нека да разгледаме например гекона.  Това е малък гущер, разхождащ се по тавана благодарение на микроскопични власинки по лапичките си, които използват силите на Ван дер Ваалс. Това е физика, а не магия. Благодарение на тези познания започват да създават нови поколения лепенки и катерачески технологии, вдъхновени именно от този малък симпатичен акробат – гекона. Навсякъде около нас има множество примери за неща, заимствани от природата, без които не си представяме как ще живеем.

Има и изключително много други примери. Сега се сещам за много неща във военната област –радара, сонара, бронята, маскировката и много други. Някои проекти на кораби използват познания, свързани с биологията. Кожата на акулите се състои от специални дермални зъбчета, които намаляват съпротивлението във водата и това позволява да плуват по-бързо. Съответно в Америка са създадени кораби, които, ако не се лъжа, се наричат Sharklet. По корпуса си те имат „люспи“, които наподобяват тези на акулата. Това намалява съпротивлението и прави кораба по-бърз и по-устойчив енергийно.“

А какво ще подготви за финала в ЦЕРН?

„Все още го обмислям, но имам няколко възможности. Първата е да продължа темата за биомимикрията, като дам повече примери, свързани с морската област. По този начин ще го направя по-лично, защото все пак се занимавам с това. Другата опция е да разкажа за експедициите в Антарктида, защото това е изключително постижение за България и за ВВМУ, което поддържа един уникален научноизследователски кораб. А и има много преподаватели в Морското училище, които могат да ми разкажат интересни истории, тъй като са били част от тези експедиции. Третата ми опция е да говоря за нещо, свързано с физиката или с астрономията, тъй като всички знаем, че в ЦЕРН се изследват физични явления. Все още не съм решила. В момента съм на морски лагер и нямам много време да се концентрирам точно върху науката, тъй като се занимавам повече с морска практика – гребане, ветроходство, плуване, оцеляване. Подготвям също и участие във Варненския фестивал на науката – смятам да обърна по-голямо внимание върху създателя на атомната бомба Робърт Опенхаймер, тъй като миналата година се навършиха 120 години от рождението му.“

Десислава признава, че и през ум не ѝ е минавало, че може да спечели националния конкурс в София.

Тя сe записва като на шега, просто за да пробва. На предишни кръгове победители са били и хора с научни звания и най-младият участник – първокурсничката от Военноморското училище, си мисли, че няма дори и шанс за класиране, а победата на областното ниво във Варна е по-скоро щастлива случайност. Дори така се успокоява, преди да се качи на сцената. Казва си: „Ти не се бориш за победа. Това е просто една изключителна възможност. Забрави за всичко останало, дай всичко от себе си и се раздай заради публиката“. Тази нагласа ѝ помага да спечели, защото е много спокойна.

„Казаха имената на трето и на второ място, но продължавах да си повтарям, че няма как да съм на първо място. Тогава чух името си и просто изпаднах в някакъв шок. Явно, бях спечелила и публиката, защото след като си тръгнах от сцената, много добре си спомням една група момичета, може би малко по-малки от мен, ме чакаха и специално дойдоха да ме поздравят и да ми кажат: „Ти си нашият фаворит. Много ни хареса. За теб ще гласуваме“.

За своите двайсет години Десислава е разбрала, че човек сам избира пътя си в живота и ако иска да постигне удовлетворение и успехи, трябва да избере по-трудния път, за да изгради себе си като характер и да остави следа.

Сред хобитата на Десислава е класическият балет, нейната страст от седемгодишна възраст.

Тя има възможността да участва в „Денс Уърлд Къп“ в Румъния – най-голямото  международно балетно състезание, където печели заедно със своя отбор второ място за България. Откакто е в Морското училище, няма много време да танцува, тъй като там режимът е по-строг и курсантите не могат да излизат много. „Продължавам да танцувам сама в стаята си“, със смях казва Десислава. Освен това е участвала с компютърна графика в създаването на два военнодокументални филма на Военния телевизионен канал – „Дръзки“ и „Десантът в Балчик“, което допълнително повишава познанията ѝ по българска военноморска история.

Отправя специални благодарности към хората, напътствали я през цялото приключение, наречено FameLab – съоснователите на Софийския фестивал на науката Любов Костова и Ивайло Славов, както и към целия екип от професионалисти, които до последно я мотивират, вдъхновяват и подкрепят.

„Затова искам да кажа на моето поколение да дерзаят смело напред, да не се плашат от трудностите и да постигат целите си с удовлетворение. Да се стремят да бъдат по-малки от мечтите си и по-големи от трудностите по пътя за постигането им!“

Your Image Description

Свързани статии:

Земята ни може да е в нещо като огромен балон И учители инженери се обучават в ЦЕРН Идва ли ренесанс за научните изследвания Предците на птерозаврите

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":

Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

Телефон: 0700 18466

Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg

Научните списания се продават и в книжарница „Сиела“ – подлез на Ректората на СУ „Св. Св. Климент Охридски“.

Адрес: София 1000, бул. „Цар Освободител“ №22

Етикети: биологиябиомимикрияДесислава Мусинскаморски офицернаграда за наукаНаукаСофийски фестивал на науката

Последвайте ни в социалните мрежи

СподелянеTweet
Предишна статия

Четвърто издание на националния конкурс „Нестандартен учител“ събира 120 креативни преподаватели в Бургас

Следваща статия

Българският INSAIT с нов научен пробив

Следваща статия
Българският INSAIT с нов научен пробив

Българският INSAIT с нов научен пробив

МОН представя концепцията за новите изпити в VII и X клас

МОН представя концепцията за новите изпити в VII и X клас

Президентът отличи тенис талантите за представянето на „Уимбълдън“

Президентът отличи тенис талантите за представянето на „Уимбълдън“

Последни публикации

  • Президентът отличи тенис талантите за представянето на „Уимбълдън“
  • МОН представя концепцията за новите изпити в VII и X клас
  • Българският INSAIT с нов научен пробив
  • Балерина, офицер, учен
  • Четвърто издание на националния конкурс „Нестандартен учител“ събира 120 креативни преподаватели в Бургас
  • Ава като птица, сила и воля
  • Пълен комплект медали за България от Европейската олимпиада по информатика за момичета
  • Научи се да побеждаваш
  • Ремонтират две училища във Варна по Националния план за възстановяване
  • Българските ученици завоюват 6 медала на Международна олимпиада по математика
  • Да държиш кормилото в правилната посока
  • Земята ни може да е в нещо като огромен балон
  • Децата на Варна превръщат лятото в учебно приключение
  • Родители и деца учат математика чрез приказки
  • Награди за ученик и клас на годината в Кюстендил
  • Деца ще създават роботи, крачкомери и алармени системи
  • Тракийският университет открива факултет „Дигитални и зелени технологии“
  • ВВМУ „Н. Й. Вапцаров“ бе домакин на Erasmus+ Staff Week
  • Неделните училища в чужбина се събират във Велико Търново
  • България подкрепя удвояването на европейския бюджет за научни изследвания и иновации
  • Държавният глава отличи световните шампионки във волейбола
  • 42 студенти на стаж в АЕЦ „Козлодуй“ по програма „Ядрени хоризонти“

София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

+0700 18466

izdatelstvo.mon@azbuki.bg
azbuki@mon.bg

Полезни линкове

  • Къде можете да намерите изданията?
  • Вход за абонати
  • Начало
  • Контакт
  • Абонамент
  • Проекти
  • Реклама

Вестник „Аз-буки”

  • Вестник “Аз-буки”
  • Абонамент
  • Архив

Научните списания

  • Стратегии на образователната и научната политика
  • Български език и литература
  • Педагогика
  • Математика и информатика
  • Обучение по природни науки и върхови технологии
  • Професионално образование
  • История
  • Чуждоезиково обучение
  • Философия

Бюлетин

  • Достъп до обществена информация
  • Условия за ползване
  • Профил на купувача

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password? Sign Up

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
bg_BG
en_US bg_BG
  • Вход
  • Sign Up
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
    • Вестник “Аз-буки” онлайн издание
  • Контакт
  • Реклама
  • Абонамент
  • en_US

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"