Национално издателство "Аз-буки"
Министерство на образованието и науката
Wikipedia
  • Вход
  • Регистрация
Вестник „Аз-буки”
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
    • Вестник “Аз-буки” онлайн издание
  • Контакт
  • Реклама
  • Абонамент
  • en_US
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
    • Вестник “Аз-буки” онлайн издание
  • Контакт
  • Реклама
  • Абонамент
  • en_US
Няма резултати
Вижте всички резултати
Вестник „Аз-буки”
Няма резултати
Вижте всички резултати
Начало Новини Новини 2025 Брой 22, 05-11.06.2025 г.

Ден на детето с мисия

Спешни екипи учат малки и големи на първа помощ в Бургас

Донка Тънкошиева от Донка Тънкошиева
06-06-2025
в Брой 22, 05-11.06.2025 г.
A A
Снимка Съюз на парамедиците в България

В навечерието на Деня на детето в Бургас се проведе специално обучително събитие, насочено към оказването на първата помощ при деца. Педиатри от УМБАЛ – Бургас, и парамедици от Съюза на парамедиците в България показаха на родители, ученици и медицински специалисти как се реагира правилно при най-честите спешни състояния в детска възраст. Домакин на събитието е Младежкият международен център.

Целта на инициативата e да се повиши информираността и да се изградят реални практически умения за действие в критични ситуации при травматизъм на децата, преди да пристигне линейка. Така по нестандартен начин се отбеляза и детският празник.

По време на обучението бяха разгледани ключови теми

– как правилно да се повика линейка, каква информация е важно да бъде подадена към екипите, как се транспортира дете в тежко състояние, какво да се прави при фебрилни гърчове, задавяне, алергичен шок и други спешни състояния.

„Дори при бърза реакция на спешния екип мозъкът на детето може да получи тежки увреждания само за 3 – 4 минути без кислород. В много европейски държави има организирани и безплатни обучения за родители – време е и у нас да приложим този модел“, заяви Ива Пехливанска, председател на Съюза на парамедиците в България.

Д-р Айлин Сали и д-р Нурай Велиева обясниха с какви спешни състояния се сблъскват най-често в УМБАЛ – Бургас. Те са педиатри във Второ детско отделение и в спешния кабинет на болницата.

Бяха опровергани и често срещани митове

– например, че човек трябва да бъде тупан по гърба, когато се задави и започне да кашля.

„Това не бива да бъде правено в никакъв случай. На деца до 2-годишна възраст не бива да се дава шоколад, на деца до 5 години – ядки“, посочиха още двете лекарки.

Те предупредиха родителите, че случаите на задавяне и поглъщане на части от играчки са много чести, затова те трябва да бъдат внимателни и да не оставят такива предмети в близост до децата.

Под ръководството на парамедиците Киро Тодоров, Аксиния Николова и Стефка Петрова участниците имаха възможност сами да приложат наученото. Те извършваха сърдечен масаж и обдишване, шинираха крайници с подръчни средства и упражняваха спешни действия в симулирани ситуации.

Събитието постави фокус върху това колко е важно общественото внимание да бъде насочено към първата помощ

– не само в медицинските среди, но и в семейството, училището и обществото. То показа, че обучението на родители може да бъде ключов елемент в опазването на детския живот и здраве.

Паралелно с демонстрациите бяха изнесени факти като този, че травматизмът е основна причина за смъртни случаи и тежки увреждания при деца. Над 73% от инцидентите възникват у дома, при това в присъствие на възрастен – родител или настойник. Затова критично важно е родителите да разпознават спешните състояния и да могат да поддържат живота на детето до пристигането на спешния екип.

Your Image Description

Свързани статии:

Страстите български Мозаечно пано краси наше школо Предприемачи в клас На една сцена с Ал Бано

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":

Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

Телефон: 0700 18466

Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg

Научните списания се продават и в книжарница „Сиела“ – подлез на Ректората на СУ „Св. Св. Климент Охридски“.

Адрес: София 1000, бул. „Цар Освободител“ №22

Етикети: Ден на дететопърва помощспециално обучително събитиеСюжетиУМБАЛ – Бургас

Последвайте ни в социалните мрежи

СподелянеTweet
Предишна статия

Съветът на ректорите обсъди предизвикателствата пред висшето образование

Следваща статия

Герои от приказките в образи

Следваща статия
Герои от приказките в образи

Герои от приказките в образи

Училище, където знанието гради

Училище, където знанието гради

Ученици създават дигитална книжка с 51 добродетели в детските очи

Ученици създават дигитална книжка с 51 добродетели в детските очи

Последни публикации

  • Пътни полицаи разговарят с ученици за рисковете на пътя в Пловдив
  • 115 учители споделят добри практики от обучения по религия
  • Националният музей на образованието с обучения за иновативни и алтернативни подходи в образованието
  • 78. СУ „Христо Смирненски“ издаде книга с приказки на деца със специални потребности
  • 76 майсторски класове надграждат квалификацията на учителите
  • Третият салон на съвременната българска литература за деца и юноши събра в Италия над 40 участници
  • Диабетът не се развива от днес за утре
  • Разкриват „Оперни тайни“ на децата във Варна
  • „Монтесори“ педагогиката създава морален компас у детето
  • Учим от природата за природата
  • Връчиха наградите в конкурса „Родолюбие“
  • Таня Михайлова проведе среща за повече информираност за диабета в училищата
  • Откриха в пещера претендент за най-голяма паяжина
  • Софийският университет и Столичната община подписаха споразумение в сферата на образованието
  • Зам.-министър Емилия Лазарова откри STEM център в столичното 138. СУЗИЕ „Проф. Васил Златарски“
  • За термина амаксофобия
  • Министър Красимир Вълчев: Работата на медиаторите е изключително ценна за образованието и реализацията на децата
  • Зам.-министър Наталия Михалевска: Центровете за подкрепа са партньор на училищата във възпитанието на учениците и разгръщането на таланта им
  • Над 9000 ученици със специални потребности и с изявени дарби са подкрепени по проекта „Успех за теб“
  • Модернизацията на висшето образование изисква задълбочаване на партньорството между университетите
  • Ученици от ПГ „Велизар Пеев“ блестят с майсторство на международно изложение
  • Законова защита при забавени или неплатени заплати

София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

+0700 18466

izdatelstvo.mon@azbuki.bg
azbuki@mon.bg

Полезни линкове

  • Къде можете да намерите изданията?
  • Вход за абонати
  • Начало
  • Контакт
  • Абонамент
  • Проекти
  • Реклама

Вестник „Аз-буки”

  • Вестник “Аз-буки”
  • Абонамент
  • Архив

Научните списания

  • Стратегии на образователната и научната политика
  • Български език и литература
  • Педагогика
  • Математика и информатика
  • Обучение по природни науки и върхови технологии
  • Професионално образование
  • История
  • Чуждоезиково обучение
  • Философия

Бюлетин

  • Достъп до обществена информация
  • Условия за ползване
  • Профил на купувача

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password? Sign Up

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
bg_BG
en_US bg_BG
  • Вход
  • Sign Up
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
    • Вестник “Аз-буки” онлайн издание
  • Контакт
  • Реклама
  • Абонамент
  • en_US

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"