
След успешното преминаване на есенния и зимния кръг и натрупване на най-висок актив от точки учениците от клуба по роботика Robo Drin към ОУ „Проф. Марин Дринов“ в Кюстендил доказват за пореден път своя талант и усърдие, като завоюват отново няколко убедителни победи в две от състезателните дисциплини във финалния кръг на Националното състезание по роботика, което се проведе във Варна. Благодарение на своята упорита работа, технически умения и внимание към детайла отборът спечели четири призови места в ключови дисциплини. Младите разработчици завоюват в основните категории – „Робо рали“ (златен и сребърен медал) и „Следене на линия“ (златен и бронзов).
Дриновците получават и специална награда от съдиите за отбор с натрупан най-голям актив от точки и станал национален шампион в тези категории.
Героите на този успех са общо шест възпитаници на училището. Става въпрос за талантливите момичета от V клас Стефани Боянова и Никол Милева и изключителните момчета от VII клас Дилън Веселинов, Кристиян Ледеров, Максим Методиев и Симеон Любенов.
От ОУ „Проф. Марин Дринов“ отправят благодарност към ръководителя им Георги Тодоров, който с професионализъм, отдаденост и желание за развитие довежда отбора до този логичен и заслужен успех. „Нашият успех не би бил възможен без подкрепата и помощта на Община Кюстендил и на директора на едно от технологичните предприятия в града Бойко Недялков. Гордеем се с нашия клуб по роботика, доказвайки, че бъдещето принадлежи на тези, които умеят да мислят, проектират и създават“, посочват още от училището.
А само преди броени дни от Община Кюстендил предлагат чрез докладна записка пред Общинския съвет – Кюстендил, основното училище да се преобразува в средно
и в него да бъде разкрита една паралелка за професионално обучение в дуална форма след VII клас за учебната 2026/2027 г. по професията „Роботика“ от професионално направление „Електроника и автоматика“ от Списъка на професиите за професионално образование и обучение.
В мотивите на предложението е посочено, че учениците ще продължат обучението си в училището, в което са получили основно образование. Намалява се и рискът от отпадане на ученици от уязвимите групи от квартал „Изток“, които са 19% от обучаващите се в ОУ „Проф. Марин Дринов“. По този начин се насърчават учениците за включването им в системата на професионалното образование и придобиване на професионална квалификация.
ОУ „Проф. Марин Дринов“ е иновативно училище в периода 2021 – 2025 г., което работи по направленията „Роботика“ и „Приложно програмиране“.
Тази дейност се актуализира ежегодно и е традиционна за училището. Отборът по роботика всяка година участва и печели национални състезания, което е гордост не само за училището, но и за Кюстендил. През настоящата година учебното заведение кандидатства с нов проект, за да продължи да е иновативно.
Отделно от това броят на учениците в VII клас в училищата в община Кюстендил към 1 март е 378, а в IV клас е 401. Това дава възможност държавният план-прием за 2026/2027 учебна година да бъде завишен с една паралелка, посочват в мотивите си от Община Кюстендил.
В крайна сметка обаче, предложението на кмета на областния град инж. Огнян Атанасов е изтеглено и не се стига до гласуване. По темата предстоят срещи през този месец, на които ще се разисква има ли необходимост от преобразуване на училището и какви ще бъдат предстоящите действия.
Държавният план-прием ще бъде предложен до 15 януари 2026 г., а преобразуването ще стане факт едва след решение на общинските съветници.

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg