Национално издателство "Аз-буки"
Министерство на образованието и науката
Wikipedia
  • Вход
  • Регистрация
Вестник „Аз-буки”
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
    • Вестник “Аз-буки” онлайн издание
  • Контакт
  • Реклама
  • Абонамент
  • en_US
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
    • Вестник “Аз-буки” онлайн издание
  • Контакт
  • Реклама
  • Абонамент
  • en_US
Няма резултати
Вижте всички резултати
Вестник „Аз-буки”
Няма резултати
Вижте всички резултати
Начало Новини Новини 2025

БАН отбеляза с тържествено събрание Деня на народните будители и 175 години от рождението на Иван Вазов

Зина Соколова от Зина Соколова
31-10-2025
в Новини 2025
A A
Снимки БАН/БТА

„Денят на народните будители е празник, който възражда паметта за духовните водачи на нацията, за онези, които събуждат народа ни в стремеж към просвета, знание и морално достойнство“, каза председателят на Българската академия на науките чл.-кор. Евелина Славчева в своето обръщение към присъстващите на тържественото събрание в зала „Проф. Марин Дринов“ по повод 1 ноември.

Тази година се навършват 175 години от рождението на Иван Вазов, които ръководството на БАН реши да отбележи заедно с Деня на народните будители.

„Обединител на националната общност и създател на културните инструменти за развитието ѝ, Вазов е не просто писател, а духовен архитект на българската нация. Той е нужен и днес, паметта за него е жизненоважна, защото историята неразумно се повтаря. Но науката, културата и литературата все така са призвани да облагородяват хората, да предпазват човечеството от забрава и повторение на историческите му грешки“, подчерта още председателят на БАН.

В словото си

чл.-кор. Евелина Славчева  отбеляза, че всяко време има нужда от своите будители.

„Днес, когато не ни заплашва робство, но когато потъваме в безразличие, когато то често заспива в удобството на всекидневието, имаме нужда от ново пробуждане, от хора, които със знание, почтеност и мисъл осветяват пътя напред“, заяви чл.-кор. Славчева.

Тя подчерта, че

да бъдеш будител в съвременния свят, означава да защитаваш истината

в едно общество, което често я губи сред сенките на дезинформацията. А да бъдеш учен, означава да продължиш делото на Вазов и на възрожденците, като превърнеш знанието в духовна светлина. Истинската сила на един народ пък не е в неговото богатство, а в неговата памет, език и знания.

„Нека работим така, че всяко наше изследване, всяка книга, всяка нова идея да бъде продължение на онзи възрожденски порив, който някога е запалил свещта на българската духовност. „И ний сме дали нещо на света“, напомня ни Иван Вазов. Да продължим да даваме – с чест, с мисъл и със съзнание за отговорността, която носим пред бъдещето“, обърна се към учените председателят на Академията.

Акад. Иван Гранитски

Слово на тема „Будителите и духовното възраждане на Отeчeството“ произнесе акад. Иван Гранитски от Събранието на академиците и член-кореспондентите на БАН.

„Ако не бяха Иван Вазов, Захари Стоянов или Ботев и Каравелов, днес щяхме да бъдем много по-бедни духовно. Може би нямаше да имаме това самосъзнание. За двайсет години първите просветители създават над 1500 читалища. Това е чудото на просветлението и образователното събуждане на българския народ“, почерта акад. Гранитски.

Според него, ако сега се направи анализ за състоянието на нашето средно образование, при всички случаи ще видим, че онези велики хора са постигнали образование до IV клас, което е по-мащабно и по-задълбочено от сегашното ни средно образование, защото те са учили освен древни езици, още три западни езика – френски, немски и руски и разбира се, основните учебни предмети.

Във фоайето на Академията Централната библиотека и Научният архив на БАН

представиха изложба, посветена на 175-годишнината от рождението на Иван Вазов.

Експозицията показва голяма част от всички над 1000 отделни издания, които се съхраняват във фондовете на Централната библиотека на Академията. Интересни архивни документи – предмети, писма и стихотворения, посветени на Вазов, показва Научният архив на БАЦ.

Ценен експонат в изложбата е „Сребърната лира“, дар на Иван Вазов от Юбилейния комитет по случай неговата 25-годишна литературна дейност през 1895 г. Изящният подарък е изработен по специална поръчка във Виена. Върху листенца са изписани заглавията на някои от безсмъртните Вазови творби.

 

Признание за журналисти

По време на събитието бяха връчени „Наградите на БАН за журналисти“ за 2024 г. „Академията разчита на качествените български журналисти, стимулира обективността и националната отговорност към проблемите на науката и образованието, в които БАН има основна роля“, каза зам.-председателят проф. Емануел Мутафов.

Снимка: Иван Долев/БТА

Със специалната награда за цялостно дългогодишно отразяване на дейността на БАН беше отличена Велиана Христова. В продължение на 40 години тя се занимава професионално с теми, свързани с образованието и науката, последователно е отразявала и коментирала финансирането на БАН, както и опитите да бъде променен Законът за БАН и Академията да бъде закрита.

Наградата „За правилна и богата българска реч в журналистиката“ се присъжда на Кирил Вълчев – генерален директор на БТА.

Наградата на Управителния съвет на БАН за журналисти за 2024 г. в категория „Електронни медии“ получи Виктория Петрова, водещ и репортер на bTV. Отличието в категория „Онлайн медии“ беше присъдено на Ваня Милева – редактор в „Наука OFFNews“.


Снимка БТА


Your Image Description

Свързани статии:

„Аз-буки“ раздаде награди (галерия) В Културния център „Морско казино“ в Бургас бяха връчени наградите на отличените в Националния конкурс „Морето не е за една ваканция“Наградиха призьорите от Националния конкурс „Морето не е за една ваканция“ Министър Красимир Вълчев: Отличниците на България вдъхновяват други да последват примера им Учени, университетски преподаватели, учители и експерти по български език обменят идеи и добри практики в рамките на десетото издание на форума „Изследователски подходи в обучението по български език“. Организатор на събитието е Институтът за български език „Проф. Любомир Андрейчин“Учени и педагози дискутират нови подходи в обучението по български език

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":

Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

Телефон: 0700 18466

Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg

Научните списания се продават и в книжарница „Сиела“ – подлез на Ректората на СУ „Св. Св. Климент Охридски“.

Адрес: София 1000, бул. „Цар Освободител“ №22

Етикети: акад. Иван ГранитскиБългарска академия на наукитеВаня МилеваВелиана ХристоваВиктория ПетроваДен на народните будителижурналистиИван ВазовКирил ВълчевнаградиРепортерчл.кор. Евелина Славчева

Последвайте ни в социалните мрежи

СподелянеTweet
Предишна статия

В Русенския университет отбелязват Деня на бесарабските българи

Следваща статия

УниБИТ празнува Деня на народните будители за 23-ти път с научна конференция

Следваща статия
В навечерието на Деня на народните будители Университетът по библиотекознание и информационни технологии (УниБИТ) събра учени, студенти и приятели на 23-тата научна конференцията „Обществото на знанието и хуманизмът на XXI век“

УниБИТ празнува Деня на народните будители за 23-ти път с научна конференция

Технологичното училище „Електронни системи“ ще има нов корпус в „София Тех парк“

Технологичното училище „Електронни системи“ ще има нов корпус в „София Тех парк“

Последни публикации

  • Технологичното училище „Електронни системи“ ще има нов корпус в „София Тех парк“
  • УниБИТ празнува Деня на народните будители за 23-ти път с научна конференция
  • БАН отбеляза с тържествено събрание Деня на народните будители и 175 години от рождението на Иван Вазов
  • В Русенския университет отбелязват Деня на бесарабските българи
  • Учени и педагози дискутират нови подходи в обучението по български език
  • Зам.-министър Емилия Лазарова откри STEM център СУ „Антон Попов“ в Петрич
  • Трябва ли да плащам, ако не спазя предизвестието при напускане?
  • Министър Красимир Вълчев: Отличниците на България вдъхновяват други да последват примера им
  • Над 7% ръст на средствата за научноизследователска и развойна дейност
  • Наградиха призьорите от Националния конкурс „Морето не е за една ваканция“
  • Есенни благотворителни празници в Гимназията по туризъм във Велинград
  • Пореден успех: Български ученици спечелиха 4 медала от Младежката балканска олимпиада по информатика
  • Върховният административен съд окончателно: Студентите в платена форма на обучение също имат право на стипендия
  • Столичната община пита родителите как избират детска ясла и градина
  • Видинското училище „Любен Каравелов“ откри нови кабинети по роботика
  • Министерствата на отбраните
  • Зам.-министър Петър Николов подкрепи иновативен училищен проект в СУ „Алеко Константинов“ в Луковит
  • Проведе се Х юбилейно издание на „Наука на сцената“ в Севлиево
  • Нов STEM център променя обучението в ОУ „Двайсти април“ – Панагюрище
  • EXPLORER – програмата, която задържа таланти в България
  • Десет учители с наградата „Константин Величков“ за принос към образованието
  • 150 години просвета в с. Крайници

София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

+0700 18466

izdatelstvo.mon@azbuki.bg
azbuki@mon.bg

Полезни линкове

  • Къде можете да намерите изданията?
  • Вход за абонати
  • Начало
  • Контакт
  • Абонамент
  • Проекти
  • Реклама

Вестник „Аз-буки”

  • Вестник “Аз-буки”
  • Абонамент
  • Архив

Научните списания

  • Стратегии на образователната и научната политика
  • Български език и литература
  • Педагогика
  • Математика и информатика
  • Обучение по природни науки и върхови технологии
  • Професионално образование
  • История
  • Чуждоезиково обучение
  • Философия

Бюлетин

  • Достъп до обществена информация
  • Условия за ползване
  • Профил на купувача

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password? Sign Up

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
bg_BG
en_US bg_BG
  • Вход
  • Sign Up
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
    • Вестник “Аз-буки” онлайн издание
  • Контакт
  • Реклама
  • Абонамент
  • en_US

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"