
49 групи от 13 области на България са подали документи за участие в четвъртото издание на Националния театрален многоезичен фестивал „Словото – сила и необятност“.
Събитието ще се проведе от 6 до 8 юни в Народно читалище „Отец Паисий 1893“ във Велинград, а организатор на проявата е Иновативното средно училище „Св. св. Кирил и Методий“ в родопския град.
Национално издателство „Аз-буки“ е медиен партньор на Фестивала.
Събитието се провежда с подкрепата на директорката на училището домакин Ани Василева. Негов координатор е учителят по руски и български език и литература Филип Филипов.
Общият брой на учениците, които ще покажат театрални заложби, ораторски умения и познания по чужд език, е 516.
Организаторите съобщават, че имат и две заявки за участие от САЩ. Става въпрос за български училища зад граница от Калифорния и Бостън. По този начин Фестивалът от национален ще се превърне в международен само четири години след учредяването си.
Домакините от Иновативното средно училище „Св. св. Кирил и Методий“ във Велинград участват с общо шест пиеси. Учениците им ще представят постановки на испански, немски и български език. Ще участват възпитаници както от начален, така и от гимназиален етап на обучение.
Най-много заявки за участие в театралния фестивал са подали ученически театрални групи от областите София, Смолян, Пазарджик, Пловдив и Варна. Тази година ще има и представители от Русе, Велико Търново, Кърджали, Благоевград, Хасково, Кюстендил, София-област и Стара Загора.
Предвидените награди в четвъртото издание на Фестивала са 11.
Ще бъдат отличени и най-добрите в категориите „Главна мъжка роля“, „Главна женска роля“, „Любимец на публиката“, „Оригинална звукова среда“, „Активно актьорско присъствие“, „Най-добра костюмография“, „Най-добра драматургична адаптация“ и „Най-добра авторска драматургия“.
Специални награди ще има от НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“, Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“, Народно читалище „Отец Паисий Хилендарски“ и от сдруженията „Бъдеще за децата ни“ и „Пъзелът“.
Експертно жури ще оценява ораторското майсторство, театралните дарби и нивото на владеене на български и чужд език на участниците от училищните театрални групи. То ще бъде в състав от осем души, като шестима от тях са доказани имена от академичните среди.
От НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“ постановките ще оценява доц. д-р Маргарита Божилова-Андонова от катедра „Драматичен театър“ във Факултет „Сценични изкуства“, а от Медицинския университет в Пловдив – старши преподавателят д-р Маргарита Димитрова от Департамента за езиково и специализирано обучение.
От Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“ представителите в журито са четирима. Двама са от катедра „Руска филология“ – гл. ас. д-р Милена Стойкова и ас. Владислава Иванова. В журито са още и гл. ас. д-р Зоя Капон от катедра „Естетическо възпитание“ на Педагогическия факултет и доц. д-р Соня Райчева от Катедрата по българска литература и теория на литературата на Филологическия факултет.
Последните двама членове на експертното жури са старши експертът по чужд език и по майчин език в РУО – Пазарджик, Снежанка Иванова, и Диляна Кочева – редактор в Национално издателство „Аз-буки“.

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg