Възможностите за провеждане на обучение чрез работа (дуална система на обучение) в професионалните гимназии се разширяват.
Учениците в първи гимназиален етап да могат да преминат от дневна форма на обучение към обучение чрез работа при заявка от работодател,
обучението по производствена практика да може да се провежда в сътрудничество с работодателите партньори в реална работна среда, регламентиране на провеждането на практическото обучение в реална работна среда за учениците в XI клас, които нямат навършени 16 години.
Това са само част от премените в Наредбата за условията и реда за провеждане на обучение чрез работа, които са публикувани за обществено обсъждане. Те са в съответствие с приетите изменения в Закона за професионалното образование и обучение.
Част от измененията са свързани с облекчаване на изискванията за професионален опит на наставника, както и разширяването на обхвата на притежаваната от него професионална квалификация.
За да стане такъв, той може да притежава
професионална квалификация по професия от същото професионално направление,
а не както е спрямо действащата нормативна уредба – по професията, по която се извършва обучението чрез работа.
Намаляват се и изискванията за професионалния опит, който бъдещият наставник трябва да притежава. Вместо да има най-малко 3 години трудов стаж по същата професия, той вече трябва да е работил поне две години по професията от професионалното направление, по която се извършва дуалното обучение.
Откроява се и
възможността за прилагането на гъвкав график при провеждане на практическото обучение
в реална работна среда през учебната година, с оглед спецификата на производствения процес или сезонния характер на някои стопански дейности, посочват от Министерството на образованието и науката.
С промените се подобряват процесите в кариерното ориентиране на учениците. Регламентирано е, че работодателят организира и провежда съвместно с училищата информационни кампании за професионално ориентиране сред учениците от V – VII клас и техните родители за запознаване с дуалната система на обучение, избора на професия и възможностите за кариерно развитие.
За учениците от VIII – X клас, обучаващи се в дуална форма, пък ще бъде осигурена възможност за запознаване с дейността на предприятието и за посещения на място.
Други промени акцентират върху съобразяване с потребностите на пазара на труда от определени професионални квалификации, заявени от работодателите и отразени при подготовката на план-приема.
В заключителните разпоредби за предвидени и
промени в наредбата за организацията на дейностите в училищното образование.
С тях се дава възможност всички ученици от една паралелка, които се обучават в дневна форма, преди втори гимназиален етап да променят формата на обучението си в обучение чрез работа (дуална система на обучение) при постъпили заявки от работодател – партньор на училището, за организиране и провеждане на обучението чрез работа. Съответната промяна може да се извърши след разрешение от началника на регионалното управление на образованието по мотивирано искане на директора на училището.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg