Министерският съвет предлага на Народното събрание закриване на специализираното частно висше училище „Европейско висше училище по икономика и мениджмънт“ – Пловдив, става ясно от проект на ПМС, публикуван за обществено обсъждане. Причината е, че по данни на Националната агенция за оценяване и акредитация към момента
висшето училище няма подновена институционална акредитация и не е подало документи за такава,
става ясно от доклада с мотиви към предложението.
Европейското висше училище по икономика и мениджмънт в Пловдив е създадено като Европейски колеж по икономика и управление (ЕКИУ) през 2001 г, а през 2015 г. е преобразувано в Европейско висше училище по икономика и мениджмънт – Пловдив, като специализирано частно висше училище в областта на приложната икономика, бизнеса и управлението.
Съгласно Закона за висшето образование
висше училище може да бъде закрито от Народното събрание по предложение от Министерския съвет,
когато получи два последователни отказа за институционална акредитация или не е поискало такава в предвидените в Закона срокове.
В ЗВО е посочено, че в срок до 18 месеца от момента на уведомяване за постановения от Акредитационния съвет на Националната агенция за оценяване и акредитация отказ за институционална акредитация висшето училище може да поиска извършването на нова процедура за институционална акредитация.
В конкретния случай специализираното частно висше училище с наименование „Европейско висше училище по икономика и мениджмънт“ е получило институционална акредитация през 2017 г. за срок от 5 години и тя е била валидна до 4 май 2022 г.
Народното събрание може да закрие висше училище и по искане на учредителя.
През 2020 г. с официално писмо ректорът на Европейското висше училище по икономика и мениджмънт – Пловдив, информира Националната агенция за оценяване и акредитация, че Академичният съвет на свое заседание е взел решение да отправи искане към учредителя за закриване на висшето училище.
След изтичане на законоустановените срокове за подаване на документи от висшето училище за нова институционална акредитация от Министерството на образованието и науката е изискана информация за намеренията на учредителите по отношение на по-нататъшното функциониране на Европейското висше училище по икономика и мениджмънт – Пловдив, както и за броя на обучаваните студенти. До момента не е получен отговор, пише в доклада към проекта.
От него става ясно още, че през януари 2024 г. е изтекла и програмната акредитация на двете професионални направления, в които висшето училище има право да обучава – „Администрация и управление“ и „Икономика“. За нея също не е постъпвало искане за подновяване.
По данни на Националния център за информация и документация
към днешна дата няма данни за действащи, прекъснали или в процес на дипломиране студенти и докторанти
в Регистъра на всички действащи, прекъснали и завършили студенти и докторанти и за текущ академичен състав в Регистъра на академичния състав. От висшето училище не са подавали такава информация от зимния семестър на учебната 2020/2021 г.
Архивът на Европейското висше училище по икономика и мениджмънт ще премине към Висшето училище по сигурност и икономика, става ясно от проекта за закриване на специализираното частно висше училище в Пловдив.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg