Как да определиш правилно кръвно налягане, да измериш пулс с пясъчен часовник, да установиш честотата на сърдечния пулс по кардиограма и да обясниш защо налягането на китката не е толкова точно, колкото това над лакътя. И най-важното – да демонстрираш умение да работиш в екип с непознати съотборници, да прилагаш познания и компетентности по химия, биология, физика и математика и да умееш да представиш и защитиш пред експерти отговорите и тезите на отбора си.
Това са част от многокомпонентните задачи, с които трябва да се справят участниците в Националното състезание за ключови компетентности по природни науки.
В състезанието могат да участват ученици от V, VІ, VІІ, VІІІ и ІХ клас.
Всяка област може да участва с двама състезатели, избрани от експертите в РУО. София-град има право да участва с четирима състезатели, а регионът, организатор на състезанието – с повече от двама състезатели.
Темата на състезанието за учебната 2023/2024 г. е „Природните науки и медицината“.
Финалът на природонаучното приключение се организира от МОН и РУО – Силистра, а домакин на надпреварата е Езикова гимназия „Пейо Яворов“ в дунавския град. В залите на неговия STEM център
60-те участници, разпределени в 10 отбора на случаен принцип, се справят със задачи в два кръга
– теоретичен и експериментален.
В първия всеки отбор има 2 часа, за да реши колективно 4 задачи и да подготви представянето на резултатите. Решенията се демонстрират в рамките на пет минути за задача, като всяка е поверена на различен състезател, който поема отговорността да представи по-най-добрия начин работата на групата и в същото време има свободата да изяви себе си.
Във втория кръг всеки отбор има 2 часа и половина, за да се справи с поставените 2 експериментални задачи. Резултатите от тях се представят от двамата състезатели от отбора, които не са се изявявали в първия кръг.
Първата задача
от втория кръг е приготвяне на слънцезащитен крем с основни съставки цинков оксид, растително олио и пчелен восък. Учениците изследват с луксметър и как техния продукт успява да задържи UV лъчите. Освен това всеки тим трябва да измисли име на своя продукт и да демонстрира предприемачески и презантационни умения, за да създадат добра реклама и убедително да го представят пред оценителната комисия.
Втората задача
е анализиране на рентгенови снимки и откриване на отклонение от нормата в съответния човешки орган или крайник. Част от задачата е и работа със специално подготвена от комисията симулация на компютърен томограф.
Представянето на отборите е оценено от комисията за организиране и провеждане на Националното състезание с председател доц. д-р Мая Гайдарова от Софийския университет и членовете проф. д-р Адриана Тафрова, доц. д-р Снежана Томова и доц. д-р Камелия Йотовска – също от Софийския университет, с гл. ас. д-р Клавдий Тютюлков – преподавател по физика в Ученическата академия „Никола Тесла“, и учителите Латинка Кръстева, Петя Генчева и Димитричка Павлова от Езикова гимназия „Пейо Яворов“ – Силистра.
На първо място
с 49,3 точки се класира отбор номер 1 в състав Дона Димова (IX клас, МГ „Д-р П. Берон“ – Варна), Стилиян Узунов (IX клас, ПМГ „Васил Друмев“ – В. Търново), Траян Илиев (VII клас, ПМГ „Св. Кл. Охридски“ – Силистра), Кристина Манова (IX клас, ПМГ „Атанас Радев“ – Ямбол), Валерия Стоянова (VIII клас, ППМГ „Акад. Ив. Ценов“ – Враца) и Красимир Маргаритов (IX клас, ЕГ „Гео Милев“ – Добрич).
Второто място с 47,4 точки печели отбор номер 8 в състав Божидар Станев (IX клас, МГ „Гео Милев“ – Плевен), Камелия Николова (ІХ клас, ЕГ „Пейо Яворов“ – Силистра), Есра Недим (IX клас, ППМГ „Нанчо Попович“ – Шумен), Делян Соколов (VII клас, ПМГ „Христо Смирненски“ – Перник), Ванеса Петкова (ІХ клас, ППМГ „Акад. проф. д-р Асен Златаров“ – Ботевград) и Маттео Де Кринис (VII клас, ПЧМГ – София).
Само на три десети от тях на трето място се класира отбор номер 2, съставен от Васил Митрев (VI клас, Трето ОУ „Димитър Талев“ – Благоевград), Ивелина Георгиева (IX клас, ЕГ „Проф. д-р Асен Златаров“ – Хасково), Никола Георгиев (VII клас, ПМГ „Проф. Емануил Иванов“ – Кюстендил), Александра Попова (IX клас, МГ „Баба Тонка“ – Русе), Сечил Тоска (IX клас, СУ „Васил Левски“ – Дулово) и Евгени Димитров (IX клас, ППМГ – Ловеч).
Победителите са наградени от началникът на РУО – Силистра, Габриела Миткова.
Темата на следващото издание на Националното състезание по природни науки през 2025 г. е „Природните науки в кухнята“.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg