Национално издателство "Аз-буки"
Министерство на образованието и науката
Wikipedia
  • Вход
  • Регистрация
Вестник „Аз-буки”
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
    • Вестник “Аз-буки” онлайн издание
  • Контакт
  • Реклама
  • Абонамент
  • en_US
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
    • Вестник “Аз-буки” онлайн издание
  • Контакт
  • Реклама
  • Абонамент
  • en_US
Няма резултати
Вижте всички резултати
Вестник „Аз-буки”
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Home
  • Издания
Начало Новини Новини 2024

Министър Галин Цоков: Българските четвъртокласници са в топ 15 в света

МОН започва максимално широки дебати за провеждане на матурите на дигитални устройства

„Аз-буки“ от „Аз-буки“
04-06-2024
в Новини 2024
A A
Снимки – Пресцентър на МОН

„Българските четвъртокласници традиционно дават резултати на международните изследвания, които нареждат страната ни в топ 15 на света.“

Това каза служебният министър на образованието и науката проф. Галин Цоков при откриването на националната конференция „Цялостен подход в предучилищното и началното училищно образование“, съобщава пресцентърът на МОН.

Събитието се организира от Центъра за творческо обучение. В откриването му участие взеха кметът на Варна Благомир Коцев и началникът на РУО – Варна, Ирена Радева.

„Една от важните задачи пред нас е да вземем добрия опит, който имаме от началния етап на обучение, и да го приложим в предгимназиалния и гимназиалния – с повече интегрираност, с индивидуален подход, с развиване на уменията на децата“, коментира проф. Цоков.

Министърът подчерта, че

основен приоритет е българската образователна система да се адаптира към нуждите на новото поколение.

„Защото днешните деца и младежи задържат много по-малко време вниманието си, но същевременно са силни личности, готови да се борят за своя успех“, каза проф. Цоков.

Той припомни, че според световните анализи се очаква днешните ученици да сменят по 2 – 3 професии през своя житейски път, и предизвикателството пред всяка образователна система е да ги подготви за това.

Проф. Цоков обърна внимание и на дигитализацията в системата, но подчерта, че тя не трябва да се случва на всяка цена, а да бъде „умно“ насочвана и основана на традициите ни. Той акцентира още, че тези решения често спестяват много време на учителите, което могат да насочат към индивидуална работа с децата и творческо самоусъвършенстване.

„Затова платформи като „Дигитална раница“ на МОН са толкова важни, а дори малки промени могат да дадат голямо отражение“, посочи министър Цоков и даде пример с електронните медицински бележки. От въвеждането им досега са издадени над 3,5 млн. бележки, а това е спестило стотици часове на класните ръководители.

МОН е започнало и

разговор за провеждане на матурите на дигитални устройства,

но това ще е процес, който ще бъде подложен на максимално широк дебат.

„Множество международни изследвания, в това число и за четвъртокласниците, преминават на компютри. Това е световната тенденция и трябва да се подготвим за тази трансформация“, заяви министър Цоков.

Той обясни, че ще се проучват добрите практики, в това число и за комбиниране на тестово решаване на дигитални устройства и развиване на авторски текст на хартия, но всичко ще бъде част от дългосрочен процес.

Започва пилотно тестване в 40 български училища на визията на стандарта за качество, разработен от МОН в рамките на Националната програма за квалификацията на педагогическите специалисти, стана ясно още от думите на министър Цоков, който определи това като една от най-важните нормативни промени за системата в следващите месеци.

„Този стандарт е чакан години наред и

в последните месеци положихме много усилия за създаване на визия за неговото прилагане.

Сега искаме да преминем и през практическото му прилагане и едва тогава ще го въведем“, обясни проф. Цоков.

Конференцията „Цялостен подход в предучилищното и началното училищно образование“ събра над 200 учители и директори от образователни институции в цялата страна. Във форума участват и представители на институции, неправителствени организации, образователни експерти и други. Основният фокус е върху значението на подкрепящата среда, играта, технологиите и иновативните подходи в образованието.

Ще бъдат споделени успешни практики в областта на социалното и емоционалното образование, практическото STEАM обучение, проектно базираното обучение, креативните технологии за холистично образование и др. Ще бъдат обсъдени и въпроси като училищната готовност, адаптацията и приемствеността между предучилищното и началното училищно образование.

Your Image Description

Свързани статии:

Министър Галин Цоков откри форум за образованието на бъдещето Над 3000 ученици в Шумен преминават на едносменен режим С 290 лв. ще се увеличи заплатата на всеки университетски преподавател Министър Галин Цоков: Започват инвестиции за над половин милиард лева за обновяване на училища и детски градини по Плана за възстановяване

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":

Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

Телефон: 0700 18466

Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg

Научните списания се продават и в книжарница „Сиела“ – подлез на Ректората на СУ „Св. Св. Климент Охридски“.

Адрес: София 1000, бул. „Цар Освободител“ №22

Етикети: конференцияМОНпроф. Галин ЦоковРепортер

Последвайте ни в социалните мрежи

СподелянеTweet
Предишна статия

Отличиха най-добрите в националния конкурс „Бог е любов“

Следваща статия

Памет за миналото

Следваща статия
Памет за миналото

Памет за миналото

Шеф готвач в учебната кухня

Шеф готвач в учебната кухня

Малките стъпки към голямата цел

Малките стъпки към голямата цел

Последни публикации

  • Варна събира ученици от 13 държави на Европейска олимпиада по география
  • Над 120 участници в XXIII научна постерна сесия за млади учени, докторанти и студенти на ХТМУ
  • Българското училище в Берлин отбеляза 60 години
  • Отворената наука обедини десетки докторанти и млади учени
  • 3 златни и 3 сребърни медала за България от Младежката балканска олимпиада по математика (JBMO)
  • Удължават сроковете за отчитане на проектите по Националния план за възстановяване и устойчивост
  • В образователна симулация ученици влизат в ролята на депутати, министри, президент и журналисти
  • Инж. Петко Динев: Учителят е важен, той запалва искрата у децата
  • Библиотека „Зора“ в Сливен става сцена
  • Как говорят умните пари? Второкласниците от 128. СУ „Алберт Айнщайн“ в София знаят отговора
  • Невидимите роднини на туберкулозата
  • Ученици от Кюстендил със собствена изложба
  • Над 31 000 ученици вече са част от инициативата „Светилник“
  • Да научим „дигиталните деца“ да използват технологиите правилно
  • Загадката в центъра на Млечния път
  • „Студио „Аз-буки“: Науката може да бъде разбираема
  • Учителка от Свищов спечели престижна награда
  • Разработка на докторант от INSAIT с отличие на една от най-престижните световни конференции за изкуствен интелект
  • Министър Вълчев: Ще се сътрудничим с общините за преодоляване на неравенствата в образованието
  • 8500 статии с отворен достъп в новия сайт на научните списания на Издателство „Аз-буки“
  • Изследователските университети инициираха диалог с държавните институции и бизнеса за развитие на изследванията и иновациите
  • НЧ „Отец Паисий – 1893“ във Велинград се включва в инициативи за обучение на възрастни

София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

+0700 18466

izdatelstvo.mon@azbuki.bg
azbuki@mon.bg

Полезни линкове

  • Къде можете да намерите изданията?
  • Вход за абонати
  • Начало
  • Контакт
  • Абонамент
  • Проекти
  • Реклама

Вестник „Аз-буки”

  • Вестник “Аз-буки”
  • Абонамент
  • Архив

Научните списания

  • Стратегии на образователната и научната политика
  • Български език и литература
  • Педагогика
  • Математика и информатика
  • Обучение по природни науки и върхови технологии
  • Професионално образование
  • История
  • Чуждоезиково обучение
  • Философия

Бюлетин

  • Достъп до обществена информация
  • Условия за ползване
  • Профил на купувача

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password? Sign Up

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
bg_BG
en_US bg_BG
  • Вход
  • Sign Up
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
    • Вестник “Аз-буки” онлайн издание
  • Контакт
  • Реклама
  • Абонамент
  • en_US

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"