Днес „Аз-буки“ гостува в ОУ „Н. Й. Вапцаров“ в Разград. В него се обучават 478 ученици в 21 паралелки. Те са разпределени в три корпуса. В централния са III, IV, VI и VII клас, най-малките от I и II клас са отделни в самостоятелна сграда, а петокласниците и компютърните кабинети са в стаи, разположени в средношколското общежитие. Малчуганите се обучават от 46 учители. Училището е иновативно. Първата му иновация – „Добри стопани на планетата“, е посветена на екологията.
Тази есен в ОУ „Н. Й. Вапцаров“ в Разград започва третата от общо четирите години от настоящата иновация – „Лудогорието – минало и настояще“. В нея са обхванати част от паралелките в начален етап. Като факултативни избираеми часове малчуганите се запознават с традициите в Разград и региона, посещават музеи и културни забележителности, провеждат срещи с представители на местната общност.
„Искаме да излезем извън стандартното обучение. Децата да не бъдат само на компютрите“, обяснява пред „Аз-буки“ директорът Галин Парашкевов.
В желанието си да откъсне децата от дигиталните устройства, педагогическият колектив се насочва към тема, която да ги върне към корените, да ги доближи към семейството и рода.
„Използваме всеки момент, в който децата могат да претворят видяното, да го съпреживеят, за да може отчасти да ги откъснем от забързаното ежедневие и да ги провокираме по всякакъв начин“, споделя учителката от начален етап Татяна Иванова.
В рамките на часовете по Лудогорие педагозите разказват за Панаира на киселото мляко и фестивал на народните традиции и художествените занаяти, който е една от традициите в този край. Срещат ги с автентични състави от селата около града, канят на гости баби и дядовци, които разказват за живота от миналото, облечени с традиционни носии. Децата знаят кои са важните елементи от капанската носия благодарение на гостите, които са имали. Запознават се и с известни личности от Лудогорския край както от миналото, така и от настоящето. Гостуват им известни спортисти и треньори.
„На децата им е трудно да си представят нещата. Това ни накара да направим и ние музей на капанския бит в училище“, посочва Иванова.
Учителите решават, че не става само с разкази – учениците трябва и сами да правят нещо. Пробват различни техники и се запалват по иглонабиването. Третокласниците и четвъртокласниците са напреднали и вече изработват самостоятелно пана, капански китки. Навсякъде, където са на гости, носят карта на България, изработена от учениците от вълна.
На първия етаж в училището, точно до къта за четене, може да бъде видяна част от изложбата с картини, направени чрез иглонабиване. Тя е представена по време регионалния форум „Аз, ти и другите и непознатото в познатото – иновациите за позитивната промяна в образованието“, на който училището миналата година е домакин. Той се провеждат в рамките на Националната програма „Иновации в действие“ и в него участват над 20 училища от областите Велико Търново, Габрово, Русе, Силистра, Плевен и Враца, които остават впечатлени от видяното.
Децата от училището пишат с паче перо на пясък на земята, както в килийното училище. Организират се и забавни игри от детството на баба и дядо, на мама и тате – състезание по скачане на ластик, стреляне с фунийки, прескочи кобила.
„Най-много ни харесват срещите, когато трябва да опитаме гозбите на баба и дядо. Опитват ястия от всички етноси. Включат се и родители, които представят своите носии, ритуали, гозби“, казва Иванова.
И допълва, че дори и сирийци имат желание да се включат, въпреки че не са от Лудогорието.
„Използваме всеки момент, за да надникнем в раклата на баба, да посетим природна забележителност“, посочва учителката в начален етап. Тя е радостна, че когато гостуват на други иновативни училища, забелязва, че все повече колегите ѝ се опитват да върнат децата назад към миналото.
„Непрекъснато повтарям на учениците, че ще дойде време, ще литнат от родния си град и трябва да знаят кои са. Защо капанците са капанци, защо дрехите са с точно този цвят, защо шевиците са тези. В правилната посока сме. Надявам се и родителите извън училище да я следват“, казва още учителката.
В началото на тази учебна годината децата от иновативните паралелки посещават резервата „Воден“,
където се запознават с видове дървета, които не могат да се видят в града, гледат с бинокъл, научават повече за зубрите. Ходят в свещоливницата и правят свещи. Посещават Свещари.
Малчуганите от иновативните паралелки с вълнение разказват за заниманията си в часа по Лудогорие и с какво са по-различни от останалите класове. Без да се замислят, споделят, че така им е по-интересно в час.
По-големите, които за трета година, ще бъдат част от Проекта. Разказват, че правят интересни неща от миналите години, като форми от вълна, играят игрите на баба и дядо, участват в състезанието „Минало незабравимо“, пресъздават Бъдни вечер, събират в албуми архаични думи.
„Опитваме се, както можем, да възстановяваме български празници и традиции“, допълва Иванова. Всяка година възстановяват и Сирни заговезни, правят кукерски маски.
Учебният режим не само в училището, а и в цялата област, е едносменен. Учениците от начален етап са обхванати в групи за целодневно обучение, като всеки клас е самостоятелна група. След основните часове сутрин малчуганите обядват, имат време за самоподготовка, а след това и за занимания по интереси, в които се включват всички деца от I до IV клас.
„Заниманията по интереси са различни. Част от тях се провеждат в училище като учебни часове. Имаме и много деца, които посещават занимания, които се водят от колегите от ЦПЛР – Център за работа с деца. Това става по желание на родителите“, обяснява директорът Парашкевов.
Има и групи за занимания по интереси за по-големите, като учителите се съобразяват с желанията на децата. Имат отбори по баскетбол, футбол, волейбол, тенис на маса, съвременни танци, мажоретки, народни танци.
Сформирани са и допълнителни групи за усвояване на пропуските по български език и литература и математика, по природни науки, по информационни технологии, както и такива за подготовка за националното външно оценяване за IV и VII клас.
„Учебният процес протича много добре“, казва директорът.
Той посочва, че миналата година училището има представители на национален кръг на олимпиадата по български език и литература и по история и цивилизации.
В училището учат и 30 пътуващи ученици от с. Осенец.
Там са смесени паралелки и родителите предпочитат децата им да не са в сборни групи, за да им се обръща по-голямо внимание.
По Оперативна програма „Региони в растеж“ е направен цялостен ремонт на училищна сграда. Тя е санирана. Изграден е физкултурен салон, който е един от най-модерните в града. В него ученици провеждат и различни извънкласни занимания, групи по НП „Заедно в спорта и в изкуствата“. Има 4 интерактивни дисплеи в компютърните кабинети. Във всяка класна са поставени 65-инчови телевизори.
„На тях учителите правят презентации чрез лаптопа или телефона. Благодарение на тях всичко може да им бъде дообяснено нагледно“, казва Парашкевов.
Третокласниците работят и по модела 1 към 1. Децата имаш мишки, с които се състезават да отговарят на въпроси.
Одобрени са и за изграждането на STEM център като проектът е на стойност 350 000 лв. В основния корпус ще бъдат изградени три кабинета – по природни науки, по математика и информатика и по физика и химия.
На втория етаж в малкия корпус прави впечатления кътът, който се сменя според сезона. За това се грижат педагозите, като за всеки празник има отговорник, който го подготвя. На първия етаж пък има кът за игри и друг кът за четене, който е с книги за най-малките.
Директорът споделя, че в края на учебната година традиционно организират играта „Бързи, смели, сръчни“ по примера на едноименната игра. В отборите на учениците се включват и по един-двама родители. За най-добрите има медали и купи.
Миналата година по случай патронния празник за първи път са домакини и на спортен празник на детските градини. „Мина много добре. Досега децата от детските градини не бяха имали такъв празник“, допълва учителката.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg