Национално издателство "Аз-буки"
Министерство на образованието и науката
Wikipedia
  • Вход
  • Регистрация
Вестник „Аз-буки”
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
  • Контакт
  • Реклама
  • Абонамент
  • en_US
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
  • Контакт
  • Реклама
  • Абонамент
  • en_US
Няма резултати
Вижте всички резултати
Вестник „Аз-буки”
Няма резултати
Вижте всички резултати
Начало Новини Новини 2024 Брой 43, 24 – 30.10.2024 г.

С труд и отговорност към ученици и родители

В Профилираната гимназия с преподаване на чужди езици „Екзарх Йосиф“ в Разград искат да разкрият и професионална паралелка – „Екскурзоводско обслужване“

Стела Маринова от Стела Маринова
25-10-2024
в Брой 43, 24 – 30.10.2024 г.
A A
Зрелостници участват в лекция на представител на Дирекция „Инспекция по труда“. Снимки „Аз-буки“

Развитието на просветното движение в Разград започва през XVII век, откогато са първите сведения за съществуване на килийно училище. През 1860 г. е открито и първото класно училище – в стая към църквата „Свети Николай Чудотворец“. Още преди Освобождението е построена и отделна сграда на два етажа и девет класни стаи. На прага на Съединението разградската общественост взема решение за построяването на нова сграда.

Проектът е възложен на австрийския архитект Фридрих Грюнангер. Новата уникална училищна сграда, която носи белезите на австроунгарската барокова архитектура, посреща за първи път  ученици през учебната 1885/1886 г. с прием на мъжките паралелки на класното училище. Постепенно курсът на обучение се разширява и класното училище се превръща в едно от 9-те пълни мъжки гимназии в страната под името Пълна окръжна мъжка гимназия „Екзарх Йосиф І“. Неин приемник е Профилираната гимназия с преподаване на чужди езици „Екзарх Йосиф“ – Разград, която и до днес се помещава в сградата паметник на културата.

Ивелина Христова, директор ПГПЧЕ „Екзарх Йосиф“ – Разград:

„За да има качество, нишката между предучилищното, основното и средното образование не трябва да се губи. Няма как в средното образование да гледаме нещата на парче. Всичко идва от предучилищното образование. Трябва всички да следваме максимата един за всички, всички за един. Ако нишката се скъса, започват да се трупат дефицити. Те трудно се компенсират в гимназиален етап, ако са натрупани в детската градина или в начален етап. Всеки трябва да носи своята отговорност.“

„Архитектурата на сградата е еквивалент на училището. Имиджът ни се гради всеки ден, откакто е започнал строежът на този паметник на архитектурата. Всичко е плод на много труд, всеотдайност и най-вече на отговорност пред учениците и техните родилите, които залагат на качеството в нашата гимназия.“

Това казва пред „Аз-буки“ директорът на разградската гимназия Ивелина Христова.

В ПГПЧЕ се предлага обучение в четири паралелки.

Три от тях са с профил „Чужди езици“ – две с интензивно изучаване на английски език и втори профилиращ испански или немски и с интензивно изучаване на немски език с втори профилиращ английски език. От 2021/2022 г. четвъртата паралелка е със STEM профил „Природни науки“ и изучване на биология и здравно образование и химия и опазване на околната среда.

За следващата учебна 2025/2026 г. екипът на гимназията планира да бъде разкрита и професионална паралелка – „Екскурзоводско обслужване“. Това е и една от идеите, които Христова залага в идейната си концепция за стратегическо управление на институцията, която защитава на директорския конкурс през март т.г.

Възможността е заложена в разработен от учителите проект по „Еразъм“, с който училището кандидатства и очаква резултати следващата година.

„Дали ще бъде цяла паралелка, или половин, зависи от нагласите на работодателските организации. Проучили сме, че

има гореща нужда от такава паралелка

предвид това, че на територията на област Разград има изключително богато културно-историческо наследство и музеи“, обяснява директорката.

От гимназията са започнали и проучване за нагласите за реализирането на пета паралелка сред ученици от четири основни училища. Данните до момента показват подкрепа от тяхна страна.

Идеята на екипа е професионалната паралелка да бъде с изучаване на румънски и френски език. Проучването проследява не само желанието за разкриване на подобна паралелка, но и нагласата към езиците, които да се изучават от бъдещите екскурзоводи.

„Ако учениците не искат румънски, ще обявим паралелката с друг език“, посочва Христова.

Тя посочва, че ако нагласата на кандидат-гимназистите е да изучават френски и немски език, вече имат необходимите педагогически специалисти. Ако езикът е друг, ще се търсят и нови попълнения към педагогическия колектив. Обсъдена е възможността за обмен на учители по румънски език от сродно училище в Кълъраш, Румъния.

Във връзка с идеята за разкриването на професионална паралелка гимназията ще се включи и в проект по Националната програма „Иновации в действие“. Те ще гостуват на Eзиковата гимназия „Васил Карагьозов“ в Ямбол и на Професионалната гимназия по туризъм „Алеко Константинов“ в Плевен, където вече се предлага прием за екскурзоводи.

„Този проект ще подпомогне идейно новата паралелка. Ще ги посетим, за да обменим опит. За да се направи нещо, трябва да се партнира и да има обмен на информация“, категорична е директорката.

Гимназията участва с проекти по над 10 национални програми.

Имат спечелен проект по модул „Съвременна среда за качествено обучение по хуманитарни науки, по география и икономика, по технологии и предприемачество и за целодневна организация на учебния ден“ към Националната програма „Осигуряване на съвременна, сигурна и достъпна образователна среда“. С бюджет от близо 20 000 лв. на първия етаж ще бъде направен кабинет по български език и по история. В него ще има чинове с портретите на български революционери, писатели и дейци на културата. Искра Ганева, Севдалина Петкова, Йовка Димова, Олга Георгиева са част от екипа, който работи по реализацията на дейностите, заложени в проекта.

По НП „Заедно в изкуството и в спорта“ в гимназията са сформирани 11 групи. За втора поредна година имат преподаватели, които се възползват от възможностите по НП „Профилактика и рехабилитация на педагогическите специалисти“. Преди пет години по национална програмата изграждат малък STEM център с два кабинета по биология и химия. Предстои да кандидатстват и за голям.

От разградската гимназия вече имат и сключен договор с Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“, с който школото се обособява като база за провеждане на практика на бъдещи учители по биология и здравно образование. Тя ще се осъществява на три етапа – хоспитиране, текуща практика и стажантска педагогическа практика. През цялата учебна година студенти, които се обучават за учители, ще влизат в часовете по биология и здравно образование на IX и X клас по график, съобразен с учебното разписание.

Средата на ноември, от 15 до 17, Профилираната гимназия с преподаване на чужди езици „Екзарх Йосиф“ ще бъде домакин на XXII национално състезание по природни науки и екология. То се организира от Министерството на образованието и науката, Регионалното управление на образованието – Разград, и училището.

„За първи път гимназията е домакин на Националното състезание по природни науки и екология.

Училището ни е избрано от Министерството на образованието и науката. За последно през 2013 г. беше съдомакин на Националната олимпиадата по информатика и информационни технологии“, казва директорката.

Тя посочва, че логото на Националното състезание е разработено от бивша възпитаничка на гимназията – Вероника Филева.

Състезанието включва изработване, представяне и защита на проекти от проблематиката на учебните предмети човекът и природата, физика и астрономия, химия и опазване на околната среда и биология и здравно образование. Проектите могат да бъдат и в гранични между тях области (биофизика, биохимия, физикохимия, радиобиология и др.) или с екологична тематика. Учениците ще се състезават в две възрастови групи – V –VII клас и  VIII – XII клас. Заявки за участие се подават до 31 октомври 2024 г.

Надпреварата ще бъде открита в Общинския културен център. След състезателния ден домакините от ПГПЧЕ са подготвили и културна програма за учениците – посещение на едно от местните предприятия и на Регионалния исторически музей – Разград.

Инспекцията по труда със съвети към абитуриентите

Съвети и полезна информация, касаеща трудовите правоотношения и безопасната среда на труд, получават абитуриенти от гимназията. Тя се включват в лекция от Магрета Минчева, главен инспектор в Дирекция „Инспекция по труда“ – Разград.

Експертът обръща внимание на учениците, че не трябва да се съгласяват да работят без трудови договори. В противен случай няма да успеят да натрупат необходимия за пенсиониране трудов стаж.

При сключването на трудов договор младежите трябва да проследят дали има подписи и на двете страни, кога влиза в сила, за какъв срок е, с каква продължителност е предизвестието, какво е работното им време, какво заплащане е посочено и какви други условия са вписани в него.

Главният инспектор подчерта още, че ако в трудовия договор е вписана минимална заплата, а реалната е по-висока, когато дойде моментът за пенсиониране, пенсията няма да е висока, защото осигуряването не е било на пълна заплата.
Your Image Description

Свързани статии:

ДГ „Незабравка“ в Разград с нова сензорна стая Гимназия „Екзарх Йосиф“ в Разград става база за педагогически практики Когато даваш всичко от себе си В ДГ „Здравец“ в село Ковачица използват предмети от бита за образователни цели

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":

Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

Телефон: 0700 18466

Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg

Научните списания се продават и в книжарница „Сиела“ – подлез на Ректората на СУ „Св. Св. Климент Охридски“.

Адрес: София 1000, бул. „Цар Освободител“ №22

Етикети: Ивелина ХристоваПГПЧЕ „Екзарх Йосиф“РазградРегиони

Последвайте ни в социалните мрежи

Viber
СподелянеTweet
Предишна статия

В Националния етнографски музей ученици се учат да разпознават фалшификациите в историята

Следваща статия

Обмисля се Национална програма за капиталови разходи на държавните университети

Следваща статия
Обмисля се Национална програма за капиталови разходи на държавните университети

Обмисля се Национална програма за капиталови разходи на държавните университети

Служебните министри на образованието и науката - проф. Галин Цоков, и на регионалното развитие и благоустройството - Виолета Коритарова.

Двама министри отличиха ученически проекти на тема „Моят град след 10 години“

Шопска китка представи България в Тулча

Шопска китка представи България в Тулча

Последни публикации

  • Публикуваха проектопостановлението за минимална асистентска заплата от 2780 лв.
  • МОН: Към този момент няма решение или обсъждане за връщане към завършване на основно образование в VIII клас
  • Министър Вълчев откри STEM център в СУ „Алеко Константинов“ в Луковит
  • Австроунгарски дух в Разград от 140 години
  • Театрални интерпретации на абсурдите на ежедневието
  • „Свободата да знаеш“ започна в Кюстендил
  • Правителството одобри близо 108 млн. лева за развитие на науката и изследванията
  • Одобрени са над 37 млн. лева за строеж и ремонт на училища, детски градини и студентски общежития
  • В Министерския съвет
  • Над 200 директори и учители обменят иновативни практики за подобряване на учебния процес
  • Световната банка ще подпомага България за по-ефективното използване на информационните ресурси в образованието
  • Магията на XV софийски фестивал на науката
  • И най-доброто писмо е…
  • Битка на роботи край морето
  • 516 млади театрали взривяват сцената във Велинград
  • „Заедно за Гергьовден“ в Кюстендил
  • Флота или флот
  • ПГТ „Проф. д-р Асен Златаров“ – Варна, с блестящо представяне на националните състезания по професии в туризма
  • Цената на труда: Пазарни реалности, правни рамки и социални дилеми
  • 200 млн. лв. за подобряване качеството на висшето образование
  • Снимка на броя: Царство на децата
  • Премиерът Росен Желязков: INSAIT надмина всички очаквания

София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

+0700 18466

izdatelstvo.mon@azbuki.bg
azbuki@mon.bg

Полезни линкове

  • Къде можете да намерите изданията?
  • Вход за абонати
  • Начало
  • Контакт
  • Абонамент
  • Проекти
  • Реклама

Вестник „Аз-буки”

  • Вестник “Аз-буки”
  • Абонамент
  • Архив

Научните списания

  • Стратегии на образователната и научната политика
  • Български език и литература
  • Педагогика
  • Математика и информатика
  • Обучение по природни науки и върхови технологии
  • Професионално образование
  • История
  • Чуждоезиково обучение
  • Философия

Бюлетин

  • Достъп до обществена информация
  • Условия за ползване
  • Профил на купувача

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password? Sign Up

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
bg_BG
en_US bg_BG
  • Вход
  • Sign Up
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
  • Контакт
  • Реклама
  • Абонамент
  • en_US

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"