Национално издателство "Аз-буки"
Министерство на образованието и науката
Wikipedia
  • Вход
  • Регистрация
Вестник „Аз-буки”
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
  • Контакт
  • Реклама
  • Абонамент
  • en_US
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
  • Контакт
  • Реклама
  • Абонамент
  • en_US
Няма резултати
Вижте всички резултати
Вестник „Аз-буки”
Няма резултати
Вижте всички резултати
Начало Новини Новини 2024 Брой 38, 19 – 25.09.2024 г.

Училищата със специален час на класа за превенцията на сърдечносъдовите заболявания

Стела Маринова от Стела Маринова
22-09-2024
в Брой 38, 19 – 25.09.2024 г.
A A
Физическата активност и здравословното хранене от ранна възраст са значим фактор за превенция на сърдечносъдовите заболявания. Снимка – БТА

Всяка година на 29 септември се отбелязва Световният ден на сърцето. Страната ни също участва в глобалната инициатива на Световната сърдечна федерация чрез Дружеството на кардиолозите в България. Основен приоритет тази година е и стартът на здравно образование, насочено към сърдечносъдовата профилактика още в ученическа възраст, съобщават от Дружеството. Училища от цялата страна ще могат да се включат в кампанията „Седмица на сърцето“, която ще се осъществи за първи път в сътрудничество с Министерството на образованието и науката. Идеята на организаторите е, че чрез ранно и постоянно образование по темата е постижимо сърдечносъдовото здраве, както на децата така и на членовете на семействата им.

В рамките на Седмицата на сърцето, която ще се проведе от 30 септември до 4 октомври, всяка паралелка може да посвети един час на класа на превенцията на сърдечносъдовите заболявания.

За тази цел от Дружеството на кардиолозите в България са изготвили презентация, която да бъде представена от класните ръководители или учители по биология и здравно образование.

За участие в часа на класа, част от инициативата, може да бъдат поканени и кардиолози.

Специалистите ще отговорят на въпроси на малки и големи ученици относно сърдечносъдовите заболявания и превенцията им.

За целта класните ръководители трябва да се свържат предварително с представител на Дружеството.

„Целта ни, като научно дружество, е от най-ранна детска възраст ние, специалистите, да си партнираме с учителите за постигането на по-дълъг и по-качествен живот за българските граждани и внимание към сърдечносъдовото здраве от учебната скамейка до семейната среда от всички възрасти“, казва за „Аз-буки“ председателят на Дружеството на кардиолозите в България доц. д-р Васил Трайков.

Сърдечносъдовото здраве е в основата на високата продължителност на живота и доброто качество на нашия ден. От знанията за него, за рисковите фактори за заболяванията и начините за профилактика зависи в най-голяма степен устойчивото здраве на нацията. Затова и от Дружеството на кардиолозите в България включват провеждането на час на класа, посветен на темата, като част от тазгодишните инициативи за отбелязване на Световния ден на сърцето у нас.

„Сърдечносъдовото здраве е постижимо чрез ранно и постоянно образование. Това е приоритет не само на Дружеството на кардиолозите в България, но и на цялото ни общество. Вярвам, че заедно с МОН и учителите ще успеем да постигнем по-добро здраве и благополучие за българските деца и техните семейства“, казва още доц. Трайков.

Каква е целта на Световния ден на сърцето и защо е важно учениците да се включат в нея, какво представлява сърдечносъдовата система, от какви болести страда тя и как можем да се предпазим от тях, са само част от въпросите, на които учениците ще получат отговор по време на представянето.

Профилактиката е решаваща, за да не допуснем да се развие дадено заболяване и да забавим или спрем развитието на вече появило се.

Тя започва от мисленето и действията на човек във всекидневието. Ако се научим да мислим и живеем здравословно, най-масовите заболявания и случаите на тежко протичане ще намалеят значително. Това е един от изводите, до които ще стигнат учениците по време на презентацията.

Те ще научат и кои са основните навици, чрез които човек може да укрепи сърдечносъдовото здраве.

На първо място е движението. Един от най-полезните навици в живота е да се ходи повече пеша в ежедневието, да се правят разходки, излети и походи в планината, да се тича (джогинг) и като цяло, да се спортува не само редовно, а и умерено.

Здравословното хранене е друг полезен навик. То трябва да бъде балансирано и разнообразно, с достатъчен прием на полезни хранителни вещества, витамини, минерали, без преяждане и гладуване. За целта всеки ден трябва да приемаме поне по две порции зеленчуци, една порция плодове, а по два пъти седмично месо – по-често бели меса без мазнини (пилешко, пуешко) за сметка на червените (свинско, телешко), и риба. Зехтинът и зелените подправки същи са полезни за здравословното хранене. Не само учениците, а и възрастните, трябва да избягват включването в менюто на джънкфуд – индустриално обработени пакетирани храни с много консерванти, оцветители, овкусители, сол, мазнини и захар, като чипс, вафли, соленки, десертни блокчета и др.

Кардиолозите посочват още, че средиземноморската диета има научно доказан благоприятен ефект за сърдечносъдовото здраве.

Приемът на достатъчно количество течности също е важен за здравословното  състояние.

То подпомага работата на всички органи и системи в организма, включително и сърдечносъдовата. Основно правило е да се пие достатъчно вода, разпределена равномерно през деня. Мярката за общо количество е по 30 мл на килограм тегло дневно (през лятото, при активен спорт и натоварвания – и повече). Например при тегло от 60 кг е необходимо да се приемат 1,8 литра вода на ден извън останалите течности. Полезни са и напитки от естествени продукти като билков чай (топъл или студен), прясно изцедени зеленчукови сокове. Докторите съветват да избягваме подсладени газирани безалкохолни напитки, които не само добавят много „празни“ калории, а и реално не утоляват жаждата. В списъка на забранените течности са енергийните напитки и алкохолът.

Сред навиците, важни за укрепването на сърдечносъдовото здраве, са и сънят и овладяването на стреса.

Съвременният начин на живот често е съпроводен с нервно-психическо претоварване и напрежение, което наричаме стрес. Когато той се превърне в хроничен, става фактор за развитие на различни заболявания, сред които и хипертония. Стресът трябва да се управлява в ежедневието и всеки може да се научи на това. Някои важни условия за справяне с него са достатъчно сън (по 8 часа на денонощие); занимания с изкуство, спорт, хоби; споделяне, общуване, търсене на съвет и помощ в трудни ситуации; намаляване до минимум на времето, прекарано с електронни устройства.

Някои вредни навици също трябва да бъдат изкоренени, защото са сред основните врагове на сърдечносъдовото здраве.

Сред тях са тютюнопушенето (под всякакви форми, включително и чрез устройства за нагряване на тютюн), което предизвиква и поддържа възпаление на съдовите стени (условие за развитието на атеросклероза), приемът на алкохол и наркотични вещества.

Употребата на енергийни напитки пък вреди и води до изчерпване на енергийните запаси на организма. Ободряването е измамно, ефектът се дължи на стимулация на сърцето, кръвоносните съдове, нервната и ендокринната система чрез прекомерни количества захар, кофеин, таурин и др., подчертават специалистите.

Вреден навик е и неправилното хранене с употреба на много мазнини, сол, захар, консерванти. Те са причина за затлъстяване, развитие на обменни заболявания (диабет), хипертония, атеросклероза и др. Обездвижването пък води до наднормено тегло, отслабва мускулите, повишава кръвното налягане, затруднява работата на сърцето. Затова е важно всички да се придържат към първия полезен навик – движението.

Високата здравна култура се равнява на по-добър живот.

Тя предпазва от грешки в поведението, които с времето могат да разрушат сърдечносъдовото здраве и здравето въобще. Високата здравна култура е част от доброто образование и включва няколко важни принципа. Да се консултираме незабавно с лекар, когато не се чувстваме добре – никога да не чакаме „да мине“. Активно участие в действията за профилактика на най-честите хронични заболявания, като сърдечносъдови, онкологични, обменни, бъбречни и др. (прегледи, изследвания, информиране), съвместно с медицински специалисти, институции.

Не трябва да забравяме, че информирането по здравни теми трябва да става само от достоверни, доказани източници, които се позовават на международно признати научни доказателства – напр. компетентни експерти, книги, медии, интернет сайтове на здравни, медицински и научни институции, лекции, беседи и др.

Доц. д-р Васил Трайков, председателят на Дружеството на кардиолозите в БългарияДоц. д-р Васил Трайков, председателят на Дружеството на кардиолозите в България: 
На първо място, от името на УС на Дружеството на кардиолозите в България (ДКБ) изразявам признателност на министър Цоков и заместник-министър Лазарова и екипа им в отговор на нашия апел за сътрудничество. Убеден съм, че заедно ДКБ и МОН ще спомогнем за допълване на програмата за здравно образование и ще положим заедно основите на по-добро сърдечносъдово здраве за децата и гражданите на България с организираната Седмица на сърцето, която ще се провежда всяка първа седмица на октомври.
Д-р Емилия Лазарова, заместник-министърД-р Емилия Лазарова, заместник-министър:
Инициативата ще допринесе за повишаване на интереса към приложимостта на биологията и здравното образование в живота и ще предизвика желание за учене по забавен, приятен и ангажиращ начин, като ще подкрепи усилията на преподаватели и родители в тази превенция.
Your Image Description

Свързани статии:

Кампания „Хайде на училище“ подкрепя децата бежанци Сбъдната мечта: Деца играха с Григор и Ноле в София „Климатична фреска“ играят в Бургас Работната група за дигитализацията в образованието с първо заседание

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":

Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

Телефон: 0700 18466

Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg

Научните списания се продават и в книжарница „Сиела“ – подлез на Ректората на СУ „Св. Св. Климент Охридски“.

Адрес: София 1000, бул. „Цар Освободител“ №22

Етикети: вредни навициДеняткампаниясветовен ден на сърцетосърдечносъдови заболявания

Последвайте ни в социалните мрежи

Viber
СподелянеTweet
Предишна статия

Българските ученици в Рим съживяват паметта за първото ни светско училище

Следваща статия

Какво е няма?

Следваща статия
Паронимия и четене

Какво е няма?

Председателят на 50. НС Рая Назарян и ректорът на Висшето училище по телекомуникации и пощи проф. Миглена Темелкова дадоха началото на академичната учебна година / Снимка ВУТП

Лекциите започват: Редица висши училища откриха новата академична учебна година

Поети без граници: Ученици творят в пътуваща лаборатория

Поети без граници: Ученици творят в пътуваща лаборатория

Последни публикации

  • Правителството одобри близо 108 млн. лева за развитие на науката и изследванията
  • Одобрени са над 37 млн. лева за строеж и ремонт на училища, детски градини и студентски общежития
  • В Министерския съвет
  • Над 200 директори и учители обменят иновативни практики за подобряване на учебния процес
  • Световната банка ще подпомага България за по-ефективното използване на информационните ресурси в образованието
  • Магията на XV софийски фестивал на науката
  • И най-доброто писмо е…
  • Битка на роботи край морето
  • 516 млади театрали взривяват сцената във Велинград
  • „Заедно за Гергьовден“ в Кюстендил
  • Флота или флот
  • ПГТ „Проф. д-р Асен Златаров“ – Варна, с блестящо представяне на националните състезания по професии в туризма
  • Цената на труда: Пазарни реалности, правни рамки и социални дилеми
  • 200 млн. лв. за подобряване качеството на висшето образование
  • Снимка на броя: Царство на децата
  • Премиерът Росен Желязков: INSAIT надмина всички очаквания
  • Национално издателство „Аз-буки“ обявява конкурс за научна статия
  • Министър Красимир Вълчев: Предлагаме въвеждане на час по добро
  • Млади химици представят изследванията си пред министъра на образованието и науката
  • Конкурс за диктовки по случай 24 май
  • Скитащият саламандър е изключително ловък
  • Столичната община очаква вота на гражданите за най-добрите детски градини и училища

София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

+0700 18466

izdatelstvo.mon@azbuki.bg
azbuki@mon.bg

Полезни линкове

  • Къде можете да намерите изданията?
  • Вход за абонати
  • Начало
  • Контакт
  • Абонамент
  • Проекти
  • Реклама

Вестник „Аз-буки”

  • Вестник “Аз-буки”
  • Абонамент
  • Архив

Научните списания

  • Стратегии на образователната и научната политика
  • Български език и литература
  • Педагогика
  • Математика и информатика
  • Обучение по природни науки и върхови технологии
  • Професионално образование
  • История
  • Чуждоезиково обучение
  • Философия

Бюлетин

  • Достъп до обществена информация
  • Условия за ползване
  • Профил на купувача

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password? Sign Up

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
bg_BG
en_US bg_BG
  • Вход
  • Sign Up
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
  • Контакт
  • Реклама
  • Абонамент
  • en_US

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"