Национално издателство "Аз-буки"
Министерство на образованието и науката
Wikipedia
  • Вход
  • Регистрация
Вестник „Аз-буки”
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
  • Контакт
  • Реклама
  • Абонамент
  • en_US
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
  • Контакт
  • Реклама
  • Абонамент
  • en_US
Няма резултати
Вижте всички резултати
Вестник „Аз-буки”
Няма резултати
Вижте всички резултати
Начало Новини Новини 2024 Брой 32, 08 – 14.08.2024 г.

Пеем и дишаме в хармония

Детският хор „Добри Христов“ към ЦПЛР – ОДК, Варна, спечели златен медал на Световния хоров фестивал за мир – Виена 2024

Петя Николова от Петя Николова
11-08-2024
в Брой 32, 08 – 14.08.2024 г.
A A
Снимки – Детски хор „Добри Христов“

Представете си как изглежда място, на което присъстват над 40 младежки хорови формации и с песните си отправят послание за мир!

С участници от 16 държави Световният хоров фестивал за мир проведе XIII си издание в средата на м. юли. Мястото е Виена.

А българският Детски хор „Добри Христов“ към Центъра за подкрепа за личностно развитие – Общински детски комплекс, Варна, се завърна оттам със златен медал.

Ако музиката събира хората, хоровата музика ги обединява чрез пеене и дишане заедно в хармония. Това казват специалистите, посветили живота си на многогласните изпълнения. Един от тях е диригентът на Детския хор „Добри Христов“ във Варна Галина Станишева.

Завършила с отличие варненското НУИ „Добри Христов“ и магистратура със специалност „Музикална педагогика“ в Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство в Пловдив, Станишева застава начело на Детския хор през 2016 година. Прави го, както сама признава – „за моя голяма радост“. Под нейно ръководство хорът участва в редица престижни фестивали и конкурси и печели 4 златни отличия. През 2023 г. Галина Станишева е наградена със „Златна лира“ от Съюза на българските музикални и танцови дейци за високи художествени постижения. Поводът е 70 години от създаването на Детски хор „Добри Христов“ и 30 години творческа дейност.

Галина Станишева

„Аз съм от поколение, преминало през невероятна школа на обучение и закърмена с любов към музиката – казва за „Аз-буки“ Станишева. – Пяла съм в хор още като дете, после и като студентка, а след това продължих да работя. Работата ми е толкова приятна, толкова ми харесва и обичам да я върша, че днес съм много щастлива и удовлетворена от признанието, което с децата получихме на Световния хоров фестивал за мир във Виена.“

Всъщност Детският хор „Добри Христов“ печели за втори път златната награда от престижния фестивал.

Първият път се случва по време на пандемията, когато младите хористи завоюват не само златния медал, но и вниманието на организаторите. Затова сега отиват с покана и на живо.

„Отправиха ни покана, тъй като сме носители на награда от минало издание – уточнява диригентът. – Отидох с концертния състав, общо 33 деца. Фестивалът премина в рамките на 4 дни – от 18 до 21 юли, в които се включихме в 7 концерта. Програмата беше разнообразна, но и натоварена, динамична. За да разгледат децата Виена, пристигнахме ден по-рано.

Специално ни поканиха да участваме в откриването, което беше грандиозно и се проведе в Балната зала на Кметството на Виена.

Тъй като Фестивалът се състои от фестивална и конкурсна част, не всички хорове участваха в конкурсната, но всеки се представи с по едно изпълнение на откриването.“

Българският хор изпълнява 15 произведения, като един от свободните концерти, в които децата ни също участват, се провежда в може би най-красивата църква във Виена – Вотивкирхе, наричана още Дантелената църква. Пеят и в Дома за стари хора в концерт под наслов „Музиката свързва поколенията“, където отново са специално поканени.

„Останах очарована и трогната от посрещането в старческия дом – споделя Станишева. – Имаха великолепна зала, със сцена и роял. Децата бяха посрещнати изключително добре и макар че програмата е натоварена, си тръгнаха удовлетворени.“

Диригентката държи да уточни, че

по време на участието им във Виена е давала превес на българската музика.

„Тази година се навършиха 120 години от рождението на композитора и диригент проф. Георги Димитров, основател на българската хороводиригентска школа, и в негова чест изпълнихме две от песните му – разказва тя. – На конкурса изпяхме „Цъфнало е кокиче“, а на гала-концерта – „Ана Мързелана“. Освен това българска беше и песента ни на откриването. Представихме се с „Кавал свири“ на Петър Льондев.“

Конкурсната програма включва задължително песен от австрийски композитор и песен от европейската класика. Галина Станишева се запознава и с работата на китайските хорове.

„За мен е важно, че успях да събера впечатления от вокалната работа и начина, по който работят другите хорове и преди всичко – азиатските, които до този момент не съм имала възможност да опозная – разказва тя. – Един техен хор наброява от 60 до 100 деца, многобройни са. Искам обаче да отбележа, че нашите деца са с много добра вокална подготовка. Като диригент, аз сама се занимавам с вокалната работа, нямам вокален педагог и за мен е голямо удовлетворение да установя, че се справяме много добре. Идваха да ме поздравят колеги диригенти от китайските хорове, от два унгарски хора за изключителната вокална работа, за разнообразния репертоар и начина, по който го интерпретират децата. Освен наградата, която спечелихме, това за мен също беше голямо признание.“

Създаден преди 71 години, Детският хор „Добри Христов“ е един от най-старите в България.

Като част от ЦПЛР – ОДК, Варна, формацията се финансира от Община Варна и се състои от два състава – детски, от 7- до 10-годишна възраст, и концертен – с ученици от 11-годишна възраст до завършване на средно образование.

Всяка година на 1 юни електронната система за прием на деца в дейности на Общинския детски комплекс се отваря и се затваря на 31 август.

„До този момент за Детския хор са се записали 80 деца“, радва се Галина Станишева. В началото на септмеври тя ги прослушва и както сама признава,

„давам им шанс и време, защото е съвсем различно да пееш сам и да пееш в хор.“

Любителите на хоровото пеене си припомнят историята на варненския Детски хор „Добри Христов“ миналата година по случай неговата 70-годишнина. Създаден от музикалния педагог Веселин Иванов, хорът се поема след това от Димитър Ресненски, а при Лидия Душек изживява истински възход.

„Тогава децата идват направо от училище – обяснява Станишева. – Около 200 деца е наброявал хорът по това време. Но говорим за един абсолютен разцвет на училищното пеене, който се отразява и на този представителен хор. Жителите на града са се гордеели с него и аз сега също се старая да ги убедя да го приемат като хор на Варна, който ги прославя.“

Сред диригентите, оставили имената си в историята на хора от Варна, са Захарина Милкова- Никитасова, която вече не е сред живите, и Ирена Коларова, работила 20 години, която Станишева наследява, за да бъде диригент на хора и до днес.

Но както вероятно се случва с изкуството в България, ако му се посветиш, всъщност се посвещаваш на всичко, свързано с него. Станишева е не само диригент и ръководител на Детския хор, но и човек, който купува платове за сценичните костюми, организира пътуванията, търси спонсорите за тях и който се старае да не си задава твърде често въпроса за мотивацията. Защото винаги си отговаря по един и същи начин:

„След като толкова много обичам това, което правя, няма как да се демотивирам от трудностите, които го съпътстват“.

Тази година успява да осигури спонсори в лицето на „Енерго Про“ и Фонд „Култура“ на Община Варна, благодарение на които се осъществява пътуването до Виена за участието в Световния хоров фестивал за мир.

„За голям екип като нашия едно такова пътуване е много скъпо – потвърждава Станишева. – Децата нямаше да могат да си го позволят с лични средства.“

Преди две години, за да осигури допълнително финансиране на Детския хор, Галина Станишева основава сдружение, чрез което има възможност да кандидатства по проекти на Фонд „Култура“. По този начин до известна степен решават финансовите проблеми. За съжаление,

във Варна не разполагат със зала, в която безплатно да провеждат концерти.

Репетират в малката зала на Детския комплекс и един път седмично – в залата на Младежкия дом.

„Честно казано, когато отида в чужбина, ми се възвръща надеждата – споделя диригентът. – Виждам невероятно отношение и традиция. Децата са свикнали да бъдат част от такива преживявания. Там имат много хорове, във всяко училище, а да бъдеш на хоров концерт в чужбина, е нещо съвсем нормално, отдава му се нужното значение. В България колегите, които работим с хорове, се опитваме да продължаваме тази традиция. Но виждаме по медиите на какво се отдава приоритет при нас. Затова не мога еднозначно да отговоря дали уважаваме хоровете. Да, в едно общество, което има култура, те се уважават, но като че ли у нас това изкуство не е популярно. Ние, педагозите, наистина се мъчим да възпитаме у децата, които посещават нашите занимания, уважение, желание и любов към това изкуство, за да могат да продължат. Но е много е трудно.“

За радост на децата, които наистина искат да се занимават с хорово пеене и музика,

Галина Станишева не възнамерява да спира.

Продължава с идеите си за проекти и се надява да ги реализира. Планирала е и интересни инициативи, с които цели да излязат извън рамките на редовия концерт. Наградата от Виена със сигурност ще ѝ бъде в подкрепа. Като допълнителен стимул и мотивация, за да продължи да го има още дълги години прекрасния Детски хор „Добри Христов“, прославящ не само традициите в хоровото пеене у нас, но и морската ни столица Варна.

Your Image Description

Свързани статии:

„Катарина, или Дъщерята на разбойника“ Велико Търново танцува С родителите в клас Майски празници в Смолянско

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":

Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

Телефон: 0700 18466

Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg

Научните списания се продават и в книжарница „Сиела“ – подлез на Ректората на СУ „Св. Св. Климент Охридски“.

Адрес: София 1000, бул. „Цар Освободител“ №22

Етикети: ВиенаГалина СтанишеваДетски хор „Добри Христов“мирСюжетифестивалхорЦПЛР – ОДК - Варна

Последвайте ни в социалните мрежи

Viber
СподелянеTweet
Предишна статия

Tворчество: Есета от национален конкурс „Физиката в моя свят“

Следваща статия

Какви са правата ни, ако заявим неплатен отпуск?

Следваща статия
Какви са правата ни, ако заявим неплатен отпуск?

Какви са правата ни, ако заявим неплатен отпуск?

Светът на математиката

Светът на математиката

Кирил Кирилов, оперативен директор на суперкомпютъра Discoverer: Искаме да задържим младите в България

Кирил Кирилов, оперативен директор на суперкомпютъра Discoverer: Искаме да задържим младите в България

Последни публикации

  • Министър Вълчев откри STEM център в СУ „Алеко Константинов“ в Луковит
  • Австроунгарски дух в Разград от 140 години
  • Театрални интерпретации на абсурдите на ежедневието
  • „Свободата да знаеш“ започна в Кюстендил
  • Правителството одобри близо 108 млн. лева за развитие на науката и изследванията
  • Одобрени са над 37 млн. лева за строеж и ремонт на училища, детски градини и студентски общежития
  • В Министерския съвет
  • Над 200 директори и учители обменят иновативни практики за подобряване на учебния процес
  • Световната банка ще подпомага България за по-ефективното използване на информационните ресурси в образованието
  • Магията на XV софийски фестивал на науката
  • И най-доброто писмо е…
  • Битка на роботи край морето
  • 516 млади театрали взривяват сцената във Велинград
  • „Заедно за Гергьовден“ в Кюстендил
  • Флота или флот
  • ПГТ „Проф. д-р Асен Златаров“ – Варна, с блестящо представяне на националните състезания по професии в туризма
  • Цената на труда: Пазарни реалности, правни рамки и социални дилеми
  • 200 млн. лв. за подобряване качеството на висшето образование
  • Снимка на броя: Царство на децата
  • Премиерът Росен Желязков: INSAIT надмина всички очаквания
  • Национално издателство „Аз-буки“ обявява конкурс за научна статия
  • Министър Красимир Вълчев: Предлагаме въвеждане на час по добро

София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

+0700 18466

izdatelstvo.mon@azbuki.bg
azbuki@mon.bg

Полезни линкове

  • Къде можете да намерите изданията?
  • Вход за абонати
  • Начало
  • Контакт
  • Абонамент
  • Проекти
  • Реклама

Вестник „Аз-буки”

  • Вестник “Аз-буки”
  • Абонамент
  • Архив

Научните списания

  • Стратегии на образователната и научната политика
  • Български език и литература
  • Педагогика
  • Математика и информатика
  • Обучение по природни науки и върхови технологии
  • Професионално образование
  • История
  • Чуждоезиково обучение
  • Философия

Бюлетин

  • Достъп до обществена информация
  • Условия за ползване
  • Профил на купувача

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password? Sign Up

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
bg_BG
en_US bg_BG
  • Вход
  • Sign Up
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
  • Контакт
  • Реклама
  • Абонамент
  • en_US

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"