Национално издателство "Аз-буки"
Министерство на образованието и науката
Wikipedia
  • Вход
  • Регистрация
Вестник „Аз-буки”
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
  • Контакт
  • Реклама
  • Абонамент
  • en_US
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
  • Контакт
  • Реклама
  • Абонамент
  • en_US
Няма резултати
Вижте всички резултати
Вестник „Аз-буки”
Няма резултати
Вижте всички резултати
Начало Новини Новини 2024 Брой 17 – 18, 25.04-08.05.2024 г.

Всеки е добре дошъл в българското училище в Барселона

В БНУ „Св. св. Кирил и Методий“ допълват занятията по основните предмети с танци и музика и всяко дете идва с желание в съботния ден

Стела Маринова от Стела Маринова
01-05-2024
в Брой 17 – 18, 25.04-08.05.2024 г.
A A
Децата от подготвителните групи в БНУ „Св. св. Кирил и Методий“ – Барселона, отбелязват Международния ден на авиацията и космонавтиката. Снимки – БНУ „Св. св. Кирил и Методий“ – Барселона

Българско неделно училище „Св. св. Кирил и Методий” в Барселона е създадено през 2009 г. към асоциация „Свети Георги“ за приятелство и сътрудничество с Каталуния. Първоначално започва дейността си по програма на Министерството на образованието и науката „Роден език и култура зад граница“, а след 3-годишна работа е включено в Списъка на българските неделни училища в чужбина и работи по ПМС № 90. За удобство  на българските семейства в Мойет дел Вайес през учебна 2016/2017 г. е открит филиал на училището в града, който се намира на около 25 минути от Барселона.

Стоянка Колева, директор

„През 2009 г. започнахме с 22 деца, а през тази учебна година – със 130.

С всички тях, съвместно с българската общност, на 25 май ще честваме 15 години от създаването на Българското неделно училище „Св. св. Кирил и Методий“ в Барселона“, споделя пред „Аз-буки“ директорката Стоянка Колева.

В него се обучават деца от 4-годишна възраст до XII клас.

„Провеждаме обучението в съботния ден, като от 10 до 14 часа сме в Барселона, в сградата на едно каталунско училище, а следобед, от 15:30 до 19:30 ч. сме във филиала в Мойет дел Вайес“, разяснява за графика на учебния ден ръководителят на училището.

В него работи екип от учители специалисти. Преподавател със специалност „Предучилищна и начална училищна педагогика“ води занятията на най-малките в подготвителната групата. Начални учители обучават децата от I до IV клас. В гимназиалния курс има педагог със специалност „Българска филология“ и преподавател с „История и цивилизации и география и икономика“, които водят съответно часовете по български език и литература и по история и география на България.

Различни извънкласни дейности допълват заниманията на децата

и разнообразяват съботния им учебен ден. В училището в Барселона

за по-малките се предлагат български народни танци, музика и извънкласно четене.

А големите ученици могат да се включат в дейностите на клуб „Родолюбие“.

Народните танци се водят от учител със специалност „Хореография и български фолклор“, заниманията по музика се ръководят от учител, завършил Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ в София, а допълнителните часове по четене – от специалист с „Испанска филология“.

Клуб „Родолюбие“ е под ръководството на учителката по история Илиана Дъбова. Тя е един от педагозите, които активно се включват и печели различни национални конкурси. Една от последните задачи на гимназистите е да напишат писма до българските владетели.

„Извънкласните форми са създадени с цел да подпомагаме децата да се запознават по-отблизо с българските традиции и обичаи, да знаят повече за историята на България“, казва Колева.

С извънкласните форми в училището правят и подготовката за честване на различни празници. В рамките на учебната година се отбелязват Денят на народните будители, Коледа, Трети март, 24 май, както и Баба Марта и Великден. На тях

педагогическият екип кани не само родителите на учениците, а и сънародници, живеещи в Каталуния.

„Българската общност винаги е добре дошла на наши събития. Хората могат да се присъединят към нашите празници“, споделя директорката.

Приобщаването на българската общност към БНУ „Св. св. Кирил и Методий е подпомогнато и от фолклорната формация „Гергьовден“, която е създадена към училището от откриването му през 2009 г. и е насочена към възрастните.

Заниманията се водят от хореографа, който обучава и децата на народни танци, и се провеждат успоредно с часовете на учениците.

„Във фолклорната формация танцуват не само родители на наши ученици, а и хора, които нямат ученици, но обичат българския фолклор и българските танци. Когато се провеждат репетициите, част от родителите, които са довели децата си, се забавляват и с удоволствие участват в заниманията на фолклорната формация“, разказва Колева.

Съставът  взема участие и в училищните тържества.

„Ние сме в една общност и всички събития са споделени“,

заявява директорката и допълва, че ФФ „Гергьовден“ участва и в различни събития на местна основа или извън Барселона.

Фолклорната формация „Гергьовден“ е създадена към училището от откриването му през 2009 г. и е насочена към възрастните

Родители се включват и в часовете за извънкласно четене.

Те не само четат книжки на децата, но и носят и даряват такива на училището.

„Има добра връзка между родители, учители и ученици. Тук хората идват по желание. Знаят къде е училището и какви дейности се реализират  в него. Всеки, който почувства нужда и потребност, е добре дошъл! Вратата е отворена за всички деца“, казва Колева.

Често се случва да идват българи, които са разбрали за училището след началото на годината. Директорката споделя, че никого не връщат, защото за всяко дете месец-два,три в българското училище, срещата със сънародници и общуването на роден език са много важни:

„Не бива да се къса връзката с родината.

Училището се намира в Барселона, а в Каталуния се изучават задължително двата местни езика – кастеяно и каталонски. В семействата от смесени бракове понякога има и още един чужд език. Така българският идва като четвърти. Затова ангажиментът е доста голям.“

Това кара колектива на училището да се отнася с голямо уважение към семействата, които

намират време и желание и подтикват децата си да идват в съботния ден на училище.

„Те са заети 6 дни в седмицата. – споделя Колева – Това е въпрос на мотивация в семейството, защото особено по-малките не могат сами да вземат решението, но когато родителите са убедени, че децата им трябва да учат български език и история, успяват да ги мотивират.“

По-големите ученици имат и друга мотивация. Те могат да се явяват на изпит за сертифициране на нивото на владеене на български език към Департамента за езиково обучение на Софийския университет „Св. Климент Охридски“.

„Това е допълнителен стимул за тях“, казва Колева. Училището може да се похвали с ученичка, която миналата година сертифицира знанията си и в момента е първокурсничка във Великотърновски университет „Св. св. Кирил и Методий“ – следва „Право“.

„В съвременния свят и отворените граници

хората работят и живеят където пожелаят, но чувството за принадлежност остава.

Ние сме българи в чужда страна, но имаме и пазим своята национална идентичност. Не е добре да изгубим корените си и да не предадем на децата нашите език, бит и култура“, заявява ръководителят на БНУ „Св. св. Кирил и Методий“ в Барселона.

От училището се стараят да разнообразяват учебния процес не само с извънкласните занимания. Включват децата в училищни или международни конкурси и състезания. Опитват се да популяризират уменията и постиженията на изявените ученици в различни области.

„Не е лесно, но хубавото е, че

децата, които идват в българското училище, не идват по задължение, а с желание!

И това, което правим, е интересно  за тях“, гордо заявява директорката.

От няколко години

работят съвместно с ВТУ и приемат студенти стажанти по Програма „Еразъм“.

Студентите не само наблюдават  часовете, а и изнасят уроци. Провеждат и специални часове, които са свързани с кръжока на ВТУ „Чети с нас – четящият студент, четящото дете“ и с извънкласните занимания по четене в училището.

„Подчинили сме всичко на идеята да стимулираме децата да четат повече български книжки, да се интересуват, да опознават повече български автори и български произведения“, казва Колева.

Посещенията на бъдещите учители от Великотърновския университет мотивират децата.

„Когато дойдат при нас тези млади хора, бъдещи учители, допринасят за  разнообразяване дейността на училището. Те полагат старания и усилия да обогатят часовете, за да станат по-интересни за децата – разказва директорката. – Ние, педагозите от училището, сме доволни, че млади хора се вливат в нашите редици – младежи, които имат нови идеи, повече знания в областта на новите технологии. С това, което са учили до момента в университета, и със своите умения те също допринасят ние да обновим познанията си, да ги допълним. От взаимен интерес е ползата и за трите страни – за децата, за нас и за студентите.

Стажантската практика допринася за кариерното развитие на бъдещите учители.“

Колева споделя, че в продължение на сътрудничеството на училището с ВТУ тази година ще участва за първи път в дните на българските училища зад граница, които се организират през лятото от Университета.

„Колегите се включват със свои презентации. Очаквам  да споделят добри педагогически практики. Контактът с преподавателите от Университета също е ценен, защото и ние, учителите от българските  училища зад граница, искаме да бъдем  в крак с новостите, така че това, което вършим, да бъде в полза на децата“, казва тя.

Надява се благодарение на предстоящата среща да допринесе с нещо ново за работата през учебната 2024/2025 г.

Your Image Description

Свързани статии:

Щом е на български, искам тази книжка! „Храмът на Мелпомена“ вдъхновява децата в Кипър Да живеят технологиите Българчета от Атина гостуват в Пловдив и София

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":

Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

Телефон: 0700 18466

Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg

Научните списания се продават и в книжарница „Сиела“ – подлез на Ректората на СУ „Св. Св. Климент Охридски“.

Адрес: София 1000, бул. „Цар Освободител“ №22

Етикети: асоциация „Свети Георги“БарселонаБНУ „Св. св. Кирил и Методий“ИспанияНие по света

Последвайте ни в социалните мрежи

Viber
СподелянеTweet
Предишна статия

Йосакой – японският танц, който завладя учениците от 51. СУ

Следваща статия

40 ученици от Дупница по пътя на Ботевата чета

Следваща статия
40 ученици от Дупница по пътя на Ботевата чета

40 ученици от Дупница по пътя на Ботевата чета

Майстори на роботите

Майстори на роботите

Посланици на книгите

Посланици на книгите

Последни публикации

  • Министър Вълчев откри STEM център в СУ „Алеко Константинов“ в Луковит
  • Австроунгарски дух в Разград от 140 години
  • Театрални интерпретации на абсурдите на ежедневието
  • „Свободата да знаеш“ започна в Кюстендил
  • Правителството одобри близо 108 млн. лева за развитие на науката и изследванията
  • Одобрени са над 37 млн. лева за строеж и ремонт на училища, детски градини и студентски общежития
  • В Министерския съвет
  • Над 200 директори и учители обменят иновативни практики за подобряване на учебния процес
  • Световната банка ще подпомага България за по-ефективното използване на информационните ресурси в образованието
  • Магията на XV софийски фестивал на науката
  • И най-доброто писмо е…
  • Битка на роботи край морето
  • 516 млади театрали взривяват сцената във Велинград
  • „Заедно за Гергьовден“ в Кюстендил
  • Флота или флот
  • ПГТ „Проф. д-р Асен Златаров“ – Варна, с блестящо представяне на националните състезания по професии в туризма
  • Цената на труда: Пазарни реалности, правни рамки и социални дилеми
  • 200 млн. лв. за подобряване качеството на висшето образование
  • Снимка на броя: Царство на децата
  • Премиерът Росен Желязков: INSAIT надмина всички очаквания
  • Национално издателство „Аз-буки“ обявява конкурс за научна статия
  • Министър Красимир Вълчев: Предлагаме въвеждане на час по добро

София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

+0700 18466

izdatelstvo.mon@azbuki.bg
azbuki@mon.bg

Полезни линкове

  • Къде можете да намерите изданията?
  • Вход за абонати
  • Начало
  • Контакт
  • Абонамент
  • Проекти
  • Реклама

Вестник „Аз-буки”

  • Вестник “Аз-буки”
  • Абонамент
  • Архив

Научните списания

  • Стратегии на образователната и научната политика
  • Български език и литература
  • Педагогика
  • Математика и информатика
  • Обучение по природни науки и върхови технологии
  • Професионално образование
  • История
  • Чуждоезиково обучение
  • Философия

Бюлетин

  • Достъп до обществена информация
  • Условия за ползване
  • Профил на купувача

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password? Sign Up

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
bg_BG
en_US bg_BG
  • Вход
  • Sign Up
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
  • Контакт
  • Реклама
  • Абонамент
  • en_US

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"