Национално издателство "Аз-буки"
Министерство на образованието и науката
Wikipedia
  • Вход
  • Регистрация
Вестник „Аз-буки”
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
    • Вестник “Аз-буки” онлайн издание
  • Контакт
  • Реклама
  • Абонамент
  • en_US
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
    • Вестник “Аз-буки” онлайн издание
  • Контакт
  • Реклама
  • Абонамент
  • en_US
Няма резултати
Вижте всички резултати
Вестник „Аз-буки”
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Home
  • Издания
Начало Новини Новини 2024 Брой 1, 4 - 10.01.2024 г.

„Климатична фреска“ играят в Бургас

Учениците от Немската гимназия ще имат отново тази възможност през април

„Аз-буки“ от „Аз-буки“
04-01-2024
в Брой 1, 4 - 10.01.2024 г.
A A
Играта „Климатична фреска“ представя реални проблеми и участниците в нея търсят решения

Донка ТЪНКОШИЕВА

Предисторията как играта стига в Немската езикова гимназия „Гьоте“ в Бургас, е интересна. Разказва я директорката Антоанета Христова, която самата е запленена от „Климатична фреска“.
„Предходната учебна година колегата от София Грета Райковска покани наши ученици и ръководител да участват във форум за устойчиво развитие на климата, икономиката, екологични проблеми и т.н.,
организиран от СПГЕ „Джон Атанасов“, където преподава. Нашите ученици, двама от които от клуб „Зелена Немска“, и председателят на Ученическия съвет представиха наши инициативи. Само да вметна, че този клуб е изключително деен и участва в много проекти. В един от дните се организира играта. Като се върнаха, учениците споделиха колко са впечатлени от „Климатична фреска“, и ни запознаха с нея. Подчертаха най-вече това, че тя е интерактивна и много полезна. И защото бе в края на годината и предстояха матури и други сериозни неща, предложиха да я направим следващата учебна година, за да могат и нашите ученици да се включат в играта.“
През настоящата учебна година идеята се осъществява и със съдействието на новия учител по биология Антон Ковачев, който е един от хората, изградили и разработили посетителския център „Пода“ край Бургас. Ковачев е работил и в Община Бургас и е наясно с всички българо-швейцарски програми. Изключително полезен е за учебното заведение и за дейните и инициативни ученици. Чрез него се установява необходимият контакт, за да се случи играта и в бургас­кото училище.
Така почти от началото на тази учебна година в НЕГ „Гьоте“ се провежда образователната игра ,,Климатична фреска“. От учениците заслуга това да се случи, имат координаторът на клуб „Зелена Немска“ Дея Великова от XIВ клас, Даниела Чолакова – XIД клас, и фондация „Екологичен манифест – МанЕко“. Подпомагани от учителя по биология, те установяват връзка с организаторите на френския уъркшоп Climate Fresk в България, за да се проведе такъв и в училището.
Събитието представлява игра с карти за създаване на причинно-следствени връзки между световни екологични проб­леми и техните предпоставки. Играта е интересна и забавна за включилите се 26 ученици от VIII клас. Запознаването с нови термини и факти ги образова и подтиква към намиране решение на установените проблеми.
Тенденцията е през април тази година при втората фреска да се включат деветокласници, разбира се, различни от първите 26 ученици.
„Приложният характер на събитието е от водещо значение. Проявите не трябва да са самоцел, която няма добавена стойност. Ето, част от участниците в играта след това се включиха в градски инициативи на „Зелен Бургас“, в почистването на България. Участваха и във форум, свързан с климатичните промени и устойчивото развитие. Това е, на практика, проблемно базираното обучение в действие. По този начин учениците се ангажират не по принуда, не по задължение, а по убеждение и заради удовлетворението, което получават“, обобщава директорката.
Инициативата е на принципа „предай нататък“ – разширяването на обхвата да идва от самите ученици, които са въвлечени в това преживяване. Така, споделяйки, те увличат и други.
Играта поставя реални проблеми и изисква от участниците да намерят решение в екип, да мислят критично и креативно. Да формулират хипотези какво би станало в бъдеще, ако дадена тенденция продължи, или пък какво би могло да се противопостави на някаква негативна тенденция.
Преподаватели, присъствали по време на първото издание на „Климатична фреска“ в Немската гимназия, коментират, че на тях самите е било много интересно.
Любопитно предизвикателство е и фактът, че в началото на учебната година осмокласниците все още не се познават добре. Събрани в различни отбори от целия випуск, те не знаят кой какво може да очаква от съотборника си. Тактът и търпението, деликатността и креативността на всеки участник са от водещо значение.

Your Image Description

Свързани статии:

Ученици от София във водещи счетоводни фирми Мерило за професионализъм Да пишеш и да четеш на два езика в I клас Как се създават иновативни програми

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":

Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

Телефон: 0700 18466

Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg

Научните списания се продават и в книжарница „Сиела“ – подлез на Ректората на СУ „Св. Св. Климент Охридски“.

Адрес: София 1000, бул. „Цар Освободител“ №22

Етикети: Денят

Последвайте ни в социалните мрежи

СподелянеTweet
Предишна статия

Изкуственият интелект не хапе

Следваща статия

Ученици от София във водещи счетоводни фирми

Следваща статия
Ученици от София във водещи счетоводни фирми

Ученици от София във водещи счетоводни фирми

„Писма от света“ – учим и се забавляваме

„Писма от света“ – учим и се забавляваме

Вестник „Аз-буки“ – брой 1/2024 г.

Вестник "Аз-буки" - брой 1/2024 г.

Последни публикации

  • Хула-хоп или магията на цирка
  • Стефан Иванов, поет и драматург: Поетът е камъче в обувката на нормалността
  • Малки предприемачи в действие
  • Как да празнуваме Нова година цяла година
  • От оптичния превключвател до оптичния суперкомпютър
  • Как празнуват Нова година по света
  • В Министерския съвет: Образователната система се подготвя за въвеждане на еврото от 1 януари 2026 г.
  • Андон Атанасов – студентът на 50 +
  • 9. Френска езикова гимназия: Втори дом на три поколения семейства
  • Професионална гимназия по икономика и туризъм „Алеко Константинов“ във Велинград: 50 години с пулса на времето
  • Медалистът Борис Донков и неговият треньор Василка Йорданова: Успешният тандем учител-ученик се гради върху взаимно уважение и доверие
  • Споделена обич между деца, родители и учители
  • Учениците от столичното 107. ОУ „Хан Крум“ с коледен базар в подкрепа на болно дете
  • „Елхи на надеждата“ оживяват в Кюстендил
  • Ученици от Кюстендил раздават пакети от първа необходимост на възрастни хора
  • БУ „Дора Габе“ в Мюнхен с благотворителна инициатива „Лична коледна кутия“
  • В Министерския съвет: 84,614 млн. евро за подготовка на образователната система за извънредни ситуации и кризи
  • Над 150 творби участваха в конкурса за детско творчество на ОДК – Кюстендил
  • Месец на светлина и общност в БУ „Св. св. Кирил и Методий във Виена
  • Вкусът на Коледа
  • Български коледни традиции оживяват в Испания
  • Езиковата гимназия в Кюстендил строи бъдеще в образованието

София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

+0700 18466

izdatelstvo.mon@azbuki.bg
azbuki@mon.bg

Полезни линкове

  • Къде можете да намерите изданията?
  • Вход за абонати
  • Начало
  • Контакт
  • Абонамент
  • Проекти
  • Реклама

Вестник „Аз-буки”

  • Вестник “Аз-буки”
  • Абонамент
  • Архив

Научните списания

  • Стратегии на образователната и научната политика
  • Български език и литература
  • Педагогика
  • Математика и информатика
  • Обучение по природни науки и върхови технологии
  • Професионално образование
  • История
  • Чуждоезиково обучение
  • Философия

Бюлетин

  • Достъп до обществена информация
  • Условия за ползване
  • Профил на купувача

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password? Sign Up

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
bg_BG
en_US bg_BG
  • Вход
  • Sign Up
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
    • Вестник “Аз-буки” онлайн издание
  • Контакт
  • Реклама
  • Абонамент
  • en_US

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"